• XV Szkolny Konkurs Recytatorski

          • Dnia 10 marca 2020r.  odbył się XV Szkolny Konkurs Recytatorski . Jak co roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Celem konkursu było:

            • promowanie poezji i recytacji wśród uczniów
            • popularyzacja szeroko rozumianej kultury słowa
            • uwrażliwienie na piękno poezji
            • obycie z występami przed publicznością

            Przesłuchania odbyły się w 3 kategoriach wiekowych. Na ocenę Jury miały wpływ następujące czynniki:

            • interpretacja utworu
            • siła głosu
            • ogólny wyraz artystyczny

            Jury, którego przewodniczącą była p. dyrektor Bogumiła Kamińska dokonało oceny i wyłoniło zwycięzców.

            Kategoria klas I – III

            miejsce I – Amelia Krzysiak i Anna Radziwon (kl. II)

            miejsce II – Zuzanna Dukaczewska (kl. III)

            miejsce III – Gabriela Feder (kl. III)

            wyróżnienie: Kacper Płuciennik (kl. III) i Laura Kowalska (kl. I)

            Kategoria klas IV – VI

            miejsce I –Paweł Radziwon (kl. VI)

            miejsce II – Olga Podolska  (kl. VI)

            miejsce III – Julia Migda (kl. V)

            wyróżnienie: Nikola Jakubaszek  (kl. V) i Sebastian Jarosz (kl. IV)

            Kategoria klas VII – VIII

            miejsce I – Wiktoria Jakubaszek (kl.VII)

            miejsce II – Emilia Pęśko (kl.VIII)

            miejsce III – Lena Podolska (kl. VII)

            wyróżnienie: Paulina Jarosz (kl. VIII) i Angelika Bandyra (kl. VIII)

            Wszyscy zwycięzcy  konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Obchody 11-rocznicy śmierci Patrona

          • Dnia 8 marca delegacja naszej szkoły i Gminy Wiskitki wzięła udział w obchodach jedenastej rocznicy śmierci prof. Z. Religi - Honorowego Obywatela Gminy Wiskitki i Patrona naszej szkoły. W spotkaniu na Powązkach uczestniczyli: Skarbnik Gminy Wiskitki p. Wioleta Migda, Dyrektor GCE w Wiskitkach p.Ewa Brzezińska, Dyrektor naszej szkoły p. Bogumiła Kamińska, była Dyrektor szkoły p. Ewa Kotowska oraz Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele. Uczniowie w imieniu władz samorządowych Gminy Wiskitki i całej społeczności szkolnej złożyli kwiaty i zapalili znicz. Przy grobie Profesora nasza delegacja miała okazję spotkać się z Rodziną Profesora, delegacją Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu z dyrektorem Janem Sarną, Głównym Inspektorem Sanitarnym dr Jarosławem Pinkasem, Prezesem Stowarzyszenia Transplantacji Serca Jarosławem Cyryngierem, Członkiem Stowarzyszenia Lotników Polskich płk Mirosławem Czechowskim, przyjaciółmi Profesora, pacjentami po przeszczepie serca. Ponadto w obchodach uczestniczyły szkoły noszące imię prof. Zbigniewa Religi m.in. Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Kutnie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach. Wizyta okazała się spotkaniem ludzi pamiętających o Profesorze Relidze.

            Dnia 17 marca w dzień imienin prof.Z.Religi społeczność szkoły organizuje coroczny Dzień z Patronem. Jest to okazja do wspomnień o Profesorze i uczczenia Jego pamięci. 

          • Apel dot. profilaktyki zdrowotnej

          • Dnia 5 marca odbył się apel na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.

            Na apelu p.M.Piekarska przedstawiła zasady postępowania w sytuacji ewentualnego zagrożenia koronawirusem i zalecanych środkach ochronnych (zasady te były przedstawione na spotkaniu informacyjnym zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Warszawie,w którym uczestniczyła).

            Każdy uczeń otrzymał kartę informacyjną zawierającą podstawowe informacje w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z koronawirusem.

            Podczas apelu p.M.Pyszko przedstawił zasady bezpiecznego zachowania w trakcie przerw na korytarzach szkolnych, w toaletach i szatniach.

          • Zajęcia z pielęgniarką - zasady higieny

          • Dnia 28 lutego pielęgniarka szkolna przeprowadziła z uczniami zajęcia na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania. Przypomniała uczniom instrukcję mycia rąk oraz inne zasady dotyczące higieny osobistej. 

          • Konferencja podsumowująca akcję "Paczka na Kresy"

          • Dnia 28.02 w Urzędzie Dzielnicy Warszawa- Bielany odbyła się konferencja podsumowująca akcję ,,Paczka na Kresy" w której wzięło udział 220 szkół z terenu województwa mazowieckiego. Podczas spotkania zostaliśmy nagrodzeni upominkami i podziękowaniami wręczonymi przez konsula generalnego RP w Grodnie oraz przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi i Litwie.

          • Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

          • Dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, ponieważ tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

            Pamiętając, o tak ważnej dacie, 2 marca odbył się apel upamiętniający Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W trakcie apelu,  przybliżono sylwetki bohaterskich żołnierzy, którzy ginęli za sprzeciwianie się narzuconemu systemowi komunistycznemu. Uczniowie mieli okazję obejrzeć fragment filmu animowanego, dot. Żołnierzy Wyklętych, pt. "Ludobójstwo".Ponadto na dolnym korytarzu przygotowano gazetkę.

            Dnia 8 marca uczniowie naszej szkoły odwiedzili Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych znajdujący się na Warszawskich Powązkach. Nauczyciel historii p.T.Skop przybliżył uczniom sylwetki bohaterów podziemia niepodległościowego.

          • Zabawa karnawałowa

          • 7 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. W kolorowej scenerii, przy różnorodnej muzyce dzieci bawiły się wspaniale. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, które dostarczyły mnóstwa radości. Najmłodsi nie zawiedli w swej pomysłowości, dzięki czemu na balu nie zabrakło księżniczek, strażaków, smoków czy lekarzy. 

            Podczas zabawy każda z klas zaprezentowała się w wybranym przez siebie hicie muzycznym, uczestnicy mogli usłyszeć m.in.: "Miłość w Zakopanem", "Super Hero", "Przez Twe oczy", "Pszczółka Maja", "Mama ostrzegała".

            Nie obyło się też bez słodkiego poczęstunku.

        • Gminny Konkurs Recytatorski
          • Gminny Konkurs Recytatorski

          • W dniu 14 marca 2019r. odbyły się eliminacje gminne do XXI Małego Konkursu Recytatorskiego Powiatu Żyrardowskiego zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiskitkach. Zgodnie z regulaminem konkursowym reprezentanci wszystkich szkół Gminy Wiskitki walczyli o awans do etapu powiatowego. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów. W kategorii klas I – III Sebastian Jarosz z klasy III – uzyskał wyróżnienie. Klasy IV – VI Paweł Radziwon z kl.  Vzdobywając I miejsce oraz Oliwia Jarosz z kl. V - II miejsce. Klasy najstarsze, czyli VII – VIII reprezentowały uczennice klasy VIII Julia Ciężka – zdobywając I miejsce i Aleksandra Karlińska – wyróżnienie. Julia Ciężka i Paweł Radziwon będą reprezentowali w swoich kategoriach Gminę Wiskitki na eliminacjach powiatowych Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka w  Mszczonowie

        • Ostatki w naszej szkole
          • Ostatki w naszej szkole

          • We wtorek 5 marca w naszej szkole świętowaliśmy zakończenie karnawału. Tradycyjnie odbyło się to w formie zabawy tanecznej. W pierwszej kolejności na parkiet wkroczyli uczniowie klas 0-III. Tańce i zabawy przy muzyce zostały rozszerzone o nowym program. Firma ANIMI p. D. Mitrowskiej zorganizowała dla uczniów moc atrakcji w postaci malowania twarzy, robienia tatuaży, dekorowania włosów, słodkiego poczęstunku, zabaw przy użyciu chusty clanzy oraz innych zabaw klasowych. Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować p. Dominice oraz animatorkom Wioli i Klaudii za bardzo bogaty i ciekawy program artystyczny. Od godziny 12 do 13 odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego pt.: „Polski muzyczno- taneczny świat na przestrzeni 100 lat” w wykonaniu klasy V. Od godz. 13 na sali bawiły się klasy IV-VIII wraz ze swoimi wychowawcami. Uczniowie tańczyli przy dźwiękach współczesnej muzyki rozrywkowej, którą to sami wcześniej przygotowali.

          • Kibicowaliśmy w Bełchatowie

          • We wtorek 25 lutego odbył się wspólny wyjazd na mecz siatkarskiej Plusligi, w którym uczestniczyli uczniowie szkół z Miedniewic i Wiskitek. Na mecz udano się do Bełchatowa, gdzie miejscowa Skra podejmowała Jastrzębski Węgiel. Spotkały się dwa zasłużone dla polskiej siatkówki kluby, co podniosło rangę wyjazdu i zapewniło świetną atmosferę stworzoną zarówno przez zawodników jak i kibiców. Mieliśmy możliwość obejrzenia siatkówki na najwyższym poziomie, ponieważ gracze obydwu zespołów to reprezentanci kraju. Zobaczyliśmy jak wygląda cała organizacja meczu siatkarskiego, czego nie obejrzymy w telewizji. Mogliśmy doświadczyć kibicowania na trybunach, przez co poznaliśmy zasadę kulturalnego kibicowania i dopingowania. „Takie wyjazdy na pewno poszerzają świadomość sportową uczniów i rozbudzają w nich pasję. Chcielibyśmy organizować więcej tego typu wyjść” – powiedział organizator całego wyjazdu p. Mariusz Pyszko.

        • Edukacja globalna w kl III - Problemy Afryki
          • Edukacja globalna w kl III - Problemy Afryki

          • Uczniowie klasy III w minionym tygodniu mieli możliwość zapoznania się z problemami, z jakimi borykają się ich rówieśnicy zamieszkujący Afrykę. Wychowawca kl III, p.M.Wacławek w bardzo interesujący sposób przybliżyła swoim uczniom geograficzne, kulturowe i społeczne aspekty życia mieszkańców Afryki. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, ich uwagę zwrócił zaprezentowny film edukacyjny, przygotowany przez UNICEF, pt."Szkoła w Mali".

            Zdjęcia znajdują się w Albumie Fotograficznym.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2020

          • Dnia 7 lutego odbył się w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu 2020 pod hasłem "Działajmy razem". Wszyscy uczniowie i nauczyciele wzięli udział w tym wydarzeniu. W programie tego dnia było przedstawienie wystawione przez uczniów klasy VII oraz szkolne warsztaty nt. zasad bezpiecznego Internetu. A podczas zabawy karnawałowej został przeprowadzony konkurs na najlepsze wykonanie piosenki - hitu z Internetu. Wszyscy uczniowie i nauczyciele bardzo aktywnie włączyli się w obchody tego dnia.

        • Tytuł laureata
          • Tytuł laureata

          • Julia Ciężka uczennica klasy VIII z sukcesem przeszła kolejne etapy konkursu kuratoryjnego z języka polskiego (na poziomie szkolnym, rejonowym i wojewódzkim). Julia przygotowywała się do konkursów z pomocą nauczyciela polonisty p. Angeliki Rybickiej. Rozstrzygnięciem Wojewódzkiej Komisji Konkursu Polonistycznego w roku szkolnym 2018/2019 Julia uzyskała tytuł laureata tego konkursu. Osiągnięcie upoważnia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.  Julia od kliku lat interesuje się językiem polskim, rozwija swoje zainteresowania poprzez udział w różnego rodzaju zajęciach dodatkowych oraz w konkursach m.in. recytatorskich, osiągając sukcesy.

        • Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego
          • Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

          • Dnia 1 marca dwie uczennice klasy VIII, Aleksandra Karlińska i Julia Ciężka, reprezentowały naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 3 w Żyrardowie. W pierwszym etapie wzięło udział 13 zespołów dwuosobowych z różnych szkół z całego powiatu. Dziewczyny z sukcesem zakwalifikowały się do II etapu tego konkursu i znalazły sie wśród pięciu szkół w ścisłym finale. Ogromna rywalizacja i emocje, które towarzyszyły zmaganiom udzieliły się wszystkim uczestnikom i widzom. Ale nasze uczennice walczyły z ogromnym zaangażowaniem zajmując bardzo dobre miejsca. Ostatecznie Julia zdobyła trzecie miejsce, a Ola była piąta w kolejności. Serdecznie gratulujemy! Zdjęcia znajdują się w zakłace Album Fotograficzny oraz na stronie Życia Żyrardowa

             

          • Warsztaty profilaktyczne

          • Dnia 4 lutego odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne przeprowadzone przez Polskie Centrum Profilaktyki z Krakowa.

            Warsztaty dla uczniów kl. V – VIII na temat „Profilaktyka uzależnień od telefonu komórkowego, Internetu, portali społecznościowych i substancji psychoaktywnych”.

            Warsztaty dla nauczycieli na temat „Profilaktyka uzależnień w szkołach”.

            Warsztaty dla rodziców na temat „Profilaktyka uzależnień od Internetu, telefonu komórkowego i gier komputerowych oraz substancji psychoaktywnych – jak przeciwdziałać ? Na co zwracać uwagę ?”

            Celem wszystkich warsztatów było uświadomienie jak dużym problemem jest uzależnienie od Internetu, telefonu i gier komputerowych. Nauczyciele i rodzice zostali także uwrażliwieni na problem łatwego dostępu do używek przez dzieci, a także dowiedzieli się co należy zrobić, aby uchronić dzieci przed zgubnym wpływem substancji psychoaktywnych na organizm.

          • Młodzi piłkarze powtórzyli sukces

          • W marcu reaktywowane zostały rozgrywki „Z podwórka na stadion. O Puchar Tymbarku”. Jest to turniej, który zrzesza tysiące dzieci z całej Polski. W przeszłości brali w nim udział tacy piłkarze jak Piotr Zieliński czy Arkadiusz Milik, dziś gwiazdy europejskiego formatu. Dnia 8 marca zostały rozegrane eliminacje na szczeblu powiatowym. . Do tegorocznej edycji przystąpiliśmy w składzie: Jan Muller, Maksymilian Wojciechowski, Kamil Kuran, Paweł Radziwon, Łukasz Matusik, Piotr Matusik, Rafał Majewski, Igor Krzysiak, Bartosz Łapiński. Naszym przeciwnikiem była drużyna z Korytowa, którą po emocjonującym meczu i wyczerpującej serii rzutów karnych pokonaliśmy 3:2. Tym samym nasi chłopcy powtórzyli sukces  sprzed roku kiedy to również zajęliśmy 1 miejsce. Następnym etapem będą rozgrywki wojewódzkie, gdzie nasza szkoła będzie reprezentować powiat żyrardowski. Ponadto w nagrodę chłopcy wraz z rodzicami zostali zaproszeni przez PZPN na mecz kadry narodowej Polska – Łotwa, który odbędzie się na stadionie PGE Narodowym w dniu 24.03.2019r.
        • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • 1 marca w naszej szkole zorganizowany został apel poświęcony Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas którego przedstawiono krótką historię Niezłomnych oraz przybliżono wybrane sylwetki bohaterów m.in.:Witolda Pilckiego, Zygmunta Szendzielarza, Danuty Siedzikówny. Społeczność naszej szkoły, po wprowadzeniu w tematykę, obejrzała film dokumentalny pt."Żołnierze Wyklęci".

            Apel poprzedzony był przygotowaniem gazetki, która znalazła się na dolnym korytarzu.

          • Bezpieczeństwo na wsi oraz podczas ferii

          • Dnia 06.02.2020 r. w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat bezpieczeństwa na wsi dla wszystkich uczniów przeprowadzona przez Kierownika PT w Żyrardowie p. Beatę Stępniewską. Został wyświetlony film " Gra o zdrowie i bezpieczeństwo" - film który jest symulacją gry komputerowej. Zostały szczegółowo omówione zasady bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie rolnym przy użyciu maszyn rolniczych. Podsumowując spotkanie uczniowie mogli wziąć udział w konkursie na temat bezpieczeństwa dzieci na wsi.  Uczniowie którzy byli aktywni i dobrze odpowiadali otrzymali nagrody. Na zakończenie p. B. Stępniewska zaprosiła uczniów do udziału w X edycji konkursu plastycznego "Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz".

            Podczas tego spotkania uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas ferii zimowych.

            Na zakończenie apelu p. Dyrektor podsumowała I półrocze roku szkolnego 2019/2020.