• Warszawska Syrenka 2019
          • Warszawska Syrenka 2019

          • Julia Ciężka z naszej szkoły zajęła I miejsce i znalazła się wśród laureatów z Mazowsza w kategorii klas VII – VIII szkół podstawowych i III gimnazjalnych w finale 42 Konkursu Recytatorskiego ,,Warszawska Syrenka”. Julia przeszła 3 etapy: szkolny, gminny i powiatowy, po których znalazła się w ścisłym finale, który wygrała. Co roku w eliminacjach do finału bierze udział kilka tysięcy dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego. Finał 42 Konkursu Recytatorskiego ,,Warszawska Syrenka” odbywał się 13 i 14 kwietnia w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Recytatorzy reprezentowali bardzo wysoki poziom. W sumie w finale zaprezentowało się 196 wykonawców z różnych typów szkół. Prezentacje konkursowe oceniało profesjonalne jury w składzie: Przewodniczący Jerzy Łazewski-aktor, Dorota Landowska - aktorka, Piotr Cyrwus - aktor. Jury nagrodziło i wyróżniło najlepszych.

            Julia Ciężka została zaproszona 27 kwietnia na Koncert Laureatów, w którym brało udział tylko 13 recytatorów (laureatów poszczególnych grup wiekowych) z tak dużej grupy wykonawców. Przed jej występem został zagrany Polonez, po którym Julia zarecytowała fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Jest to bardzo duży sukces tej uczennicy i ogromna radość dla całej społeczności szkolnej.

          • Wielkanoc 2019

          • Na zbliżające się Święta Wielkiej Nocy życzymy Państwu
            wielu łask Bożych i wszelkiego dobra.
            Niech blask prawdy o zmartwychwstaniu Bożego Syna
            rozświetla wszelkie mroki codzienności, a wiara w nowe życie
            napełnia serca wszystkich nadzieją, radością i pokojem.

            Życzymy również, by nadchodzące Święta umocniły nas
            we wzajemnej życzliwości, abyśmy w zdrowiu i spokoju,
            w gronie rodziny i przyjaciół odnaleźli świat
            prawdziwych i nieprzemijających wartości.

                                                      Społeczność

                                                       Szkoły Podstawowej im. prof. Z. Religi w Miedniewicach

        • Uroczyste otwarcie sali integracji sensorycznej
          • Uroczyste otwarcie sali integracji sensorycznej

          • 21 lutego w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie sali integracji sensorycznej, w którym uczestniczyli Dyrektor naszej szkoły p.Bogumiła Kamińska oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Wiskitki p.Rafał Mitura, Dyrektor Gminnego Centrum Edukacji p.Ewa Brzezińska oraz Dyrektorzy Szkół Podstawowych z terenu naszej gminy: p.Ewa Frączkiewicz, p.Ewa Częścik oraz p.Agnieszka Nadolska.

            Podczas otwarcia sali zaprezentowano możliwośći oraz cel jej wykorzystania. Zgromadzeni goście zostali zapoznani z metodą pracy, jaką jest Integracja Sensoryczna, pokazano przykładowe zajęcia realizowane przez terapeutę integracji sensorycznej p. Magdalenę Piekarską. 

            W trakcie uroczystego otwarcia uczniowie naszej szkoły zaprezentowali działanie Magicznego Dywanu (podłogi interaktywnej), który pomaga rozwijać motorykę, spostrzegawczość oraz ćwiczyć pamięć i szybkość reakcji. Pan Maciej Piekarski wraz z uczniami pokazał działanie robota - Photon, który rozwija u dzieci zdolność logicznego myślenia oraz uczy kodowania i podstaw programowania. Na zakończenie zaproszeni goście mieli okazję na samodzielne wypróbowanie przedstawionych im sprzętów. 

            Zdjęcia z uroczystego otwarcie sali integracji sensorycznej w naszej szkole znajdują się w zakładce Album Fotograficzny

        • Spotkanie z absolwentami naszej szkoły
          • Spotkanie z absolwentami naszej szkoły

          • W ramach zajęć z doradztwa zawodowego odbyło się spotkanie uczniów klasy VIII z dwiema absolewntkami naszej szkoły.
            Karina Olszanowska (studentka I roku położnictwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym) opowiedziała swoim młodszym kolegom i koleżankom o znaczeniu przedmiotów rozszerzonych w kontekscie przyszłych studiów medycznych.
            Edyta Olszanowska (uczennica pierwszej klasy VI LO im. Joachima Lelewela w Łodzi - klasa filmowa) mówiła o tym jak wygląda szkoła z internatem. 
            Uczniowie klasy VIII z zaciekawieniem wysłuchali cennych wskazówek i informacji.

            Zdjęcia znajdują się w zakładce Album Fotograficzny

        • Spotkanie uczniów klasy VIII z inżynierem elektronikiem
          • Spotkanie uczniów klasy VIII z inżynierem elektronikiem

          • Dnia 19 lutego w klasie ósmej miało miejsce spotkanie z panem Tomaszem Filipkiem, inżynierem elektronikiem, zajmującym się pracą naukowo-badawczą. Podczas spotkania omówiono „Jak zostać inżynierem” oraz przeprowadzono warsztat z motywacji, a w tym poszukiwania siebie i realizacji swoich marzeń. Omówiono sposoby efektywnego działania nastolatka oraz jak zarządzać sobą w czasie. Uczniom bardzo  podobały się zajęcia – nabytą podczas warsztatów wiedzę z pewnością wykorzystają w przyszłości.

        • Pokazy w planetarium
          • Pokazy w planetarium

          • Dnia 21 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazach wewnątrz specjalnej kopuły (mobilnego planetarium - 5 m średnicy i 3 m wysokości) przedstawiajacych całe niebo, planety i gwiazdy. Uczniowie mogli zobaczyć zjawiska astronomiczne i geograficzne zachodzące na niebie. Wszystkim uczniom bardzo spodobała się taka lekcja z astronomii.

        • Stypendium „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka”
          • Stypendium „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka”

          • Julia Ciężka, uczennica klasy VIII została stypendystką „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
             

            W ramach uzyskanego stypendium Julia realizuje projekt z języka angielskiego, który ma na celu pogłębienie wiedzy na temat literatury anglojęzycznej, utrwalanie i poszerzanie słownictwa i struktur gramatycznych z języka angielskiego oraz rozwijanie umiejętności autoprezentacji i wystąpień publicznych. 

            We wrześniu wraz z opiekunem Magdaleną Kozłowską, Julia opracowała indywidualny plan rozwoju, w którym wskazała rodzaje działań na cały rok szkolny 2018/2019. Jest to m.in. kurs języka angielskiego, zebranie i analiza literatury anglojęzycznej, zaprojektowanie i wykonanie albumu o wybranych postaciach „My favourite characters”, wykonanie gazetki szkolnej „English Literature Books” oraz zaprezentowanie wyników swojej pracy na forum szkoły.  Fundusze uzyskane w ramach projektu Julia przeznaczy na kurs języka angielskiego w szkole językowej, zakup laptopa pomocnego w nauce i  realizacji projektu, wydanie albumu  oraz zakup wybranych dzieł literatury anglojęzycznej m.in. „Hamlet”, „Pride and Prejudice”, „The Adventures of Sherlock Holmes”.

        • Dzień Bezpiecznego Internetu
          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Dnia 15 lutego w naszej szkole obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem "Działajmy Razem". Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html (NR inicjatywy realizowanej przez naszą szkołę to: 102072). W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zaplanowaliśmy: apel szkolny, konkurs wiedzy oraz pogadanki na lekcjach wychowawczych. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promowanie pozytywnego wykorzystywania Internetu. 
            Wszystkie zaplanowane przez naszą szkołę działania zostały zrealizowane. Odbyły sie pogadanki na lekcjach wychowawczych oraz konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w Internecie. Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu dotyczącym bezpieczeństwa w sieci. Klasa V zaprezentowała całej społeczności szkolnej krótkie przedstawienie pt. "W Internecie". Następnie miała miejsce krótka pogdanka o właściwym zachowaniu w sieci. Na zakończenie odbyły się warsztaty. Każda klasa wykonała plakat nt. zalet i wad Internetu. Zdjęcia znajdują się w zakładce Album Fotograficzny DBI 2019.

             

        • Walentynki w naszej szkole
          • Walentynki w naszej szkole

          • Dnia 14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki. Przez cały tydzień działała poczta walentynkowa. Tego dnia Samorząd Uczniowski przekazał kartki walentynkowe adresatom. Dzień był pełen wrażeń, radości i miłości.

        • Akademia Bezpiecznego Puchatka
          • Akademia Bezpiecznego Puchatka

          • W I półroczu nasza szkoła brała udział w Akademii Bezpiecznego Puchatka. Jest to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Uczniowie z klasy I wraz z wychowawcą p. A. Szwed realizowali ten program poprzez udział w zajęciach związanych z bezpieczeństwem. Po zajęciach zweryfikowali swoją wiedzę zdobytą podczas specjalnych zajęć Akademii rozwiązując na stronie programu - Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał dyplom, a szkoła certyfikat potwierdzający udział w programie. Certyfikat_dla_szkoly.pdf

        • Program "Młodzi w akcji - Wiwat Niepodległość!"
          • Program "Młodzi w akcji - Wiwat Niepodległość!"

          • Młodzi w Akcji - Wiwat Niepodległość to ogólnopolski program organizowany przez CEO, w którym w minionym półroczu brała udział nasza szkoła.

             W ramach zadań programu realizowaliśmy działania upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości, m.in. zgłębialiśmy życiorysy lokalnych bohaterów i bohaterek oraz wspieraliśmy żyjących, ale często osamotnionych świadków historii poprzez Paczki dla Kombatanta. W ramach programu na lekcji WOS-u uczniowie poznawali kobiety działające na rzecz Polski Niepodległej, natomiast w ramach muzyki uczniowie zapoznawali się z pieśniami patriotycznymi, które budziły ducha walki, w trudnych dla Polaków czasach.

            Zwieńczeniem naszych działań jest uzyskanie dypomu  za realizację projektu!

        • Wycieczka do kina kl I-III
          • Wycieczka do kina kl I-III

          • W dniu 01.02.2019r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do kina w Centrum Kultury w Gordzisku Mazowieckim, podczas której oglądali film "Ralf demolka w Internecie". Wycieczka odbyła się w ramach aktywnego spędzania ferii zimowych, była sfinansowana przez Wójta Gminy Wiskitki p.Rafała Miturę.

        • Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego
          • Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

          • W dniu 28.01.2019r. uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach aktywnego spędzania ferii zimowych. Wycieczkę sfinansowała Gmina Wiskitki dzięki inicjatywie Pana Wójta Rafała Mitury. Młodzież z naszej szkoły z zainteresowaniem obejrzała  wystawy i wysłuchała wyjaśnień przewodników. Interaktywny charakter muzeum pozwolił naszym uczniom nie tylko obejrzeć eksponaty, ale także poczuć grozę walki powstańców (efekty bombardowania, bijące serce miasta, przejście kanałami, film ,,miasto gruzów" 3d, itd.) Był to dobrze spędzony, pierwszy dzień ferii zimowych. Zdjęcia znajdują się w zakładce Album Fotograficzny

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • 25 stycznia uczniowie klas 0-3 zorganizowali Dzień Babci i Dziadka. Dzieci pod opieką wychowawców przygotowały występy artystyczne.

            Na początek zaprezentowano spektakl o Dziewczynce z zapałkami, która zostaje uratowana przez swoją babcię. Przedstawienie miało zachęcić do otwarcia się na drugiego człowieka, poruszało temat pomocy osobom potrzebującym.

            Następnie odbył się „koncert życzeń” - dzieci piosenką i wierszem wyraziły wdzięczność oraz szacunek dla ukochanych dziadków.

            Na zakończenie występów były pokazy taneczne w wykonaniu uczniów klas IV - VI.

            Jak mogliśmy się przekonać, widok występujących na scenie dzieci dla wielu przybyłych gości stanowił powód do dumy i wzruszenia.

            Uwieńczeniem całej uroczystości było spotkanie wnucząt z babciami i dziadkami przy herbacie i słodkim poczęstunku przygotowanym przez Rodziców.

            Zdjęcia znajdują się w zakładce Album Fotograficzny

        • Lekcja otwarta z geografii
          • Lekcja otwarta z geografii

          • 23 stycznia odbyła się otwarta lekcja geografii w klasie VIII. Temat lekcji brzmiał: „Etiopia – problemy głodu i niedożywienia”. W czasie lekcji uczniowie nauczyli się rozróżniać głód od niedożywienia, wyjaśniać znaczenie terminu „głód utajony”, przypomnieli sobie również położenie Etiopii na mapie Afryki, analizowali dane z map i wykresów oraz wyciągali wnioski. Uczniowie pracowali indywidualnie oraz w małych grupkach. Każda grupa uzupełniała metaplan, podając np. obecną sytuację w Etiopii, to jak powinno być oraz pomysły w jaki sposób kraje bardzo wysoko rozwinięte, takie jak Polska mogą pomóc Etiopii w walce z głodem i niedożywieniem. Na koniec lekcji ósmoklasiści sprawdzili swoją wiedzę zdobytą na zajęciach za pomocą quizu Kahoot. Zdjęcia znajdują się w zakładce Album Fotograficzny

        • Lekcja otwarta z języka polskiego
          • Lekcja otwarta z języka polskiego

          • 21 stycznia odbyła się otwarta lekcja języka polskiego w klasie VIII. Tego dnia uczniowie uczestniczyli w lekcji poświęconej epopei narodowej. Temat lekcji brzmiał: ,,Bohaterowie Pana Tadeusza -  galeria typów szlacheckich”. Ósmoklasiści na początku zajęć wzięli udział w grze dydaktycznej ,,Tabu”. Podzieleni na dwa zespoły rywalizowali ze sobą w znajomości bohaterów lektury. W dalszej części lekcji uczniowie dowiedzieli się jakie stany szlacheckie przedstawił Mickiewicz w swoim utworze. Pracując indywidualnie, dopasowywali postaci Pana Tadeusza do odpowiedniej warstwy społecznej, argumentując swój wybór. W końcowej części lekcji uczniowie pracowali w parach: wyszukiwali dany fragment w epopei, analizowali a następnie na forum klasy oceniali czy dany fragment wskazuje na zalety polskiej szlachty czy też jej wady. Zdjęcia znajdują się w zakładce Album Fotograficzny

        • Innowacje pedagogiczne
          • Innowacje pedagogiczne

          • Od września w naszej szkole realizowane są cztery innowacje pedagogiczne:

            „Połączyła nas piłka- nowoczesne formy treningu piłki nożnej w lekcji wychowania fizycznego” - w minionym półroczu uczniowie stopniowo poznawali i opanowywali wiedzę i umiejętności z piłki nożnej. W pierwszym okresie chłopcy rozwijali swoje cechy motoryczne. Lekcje oparte były na ćwiczeniach podnoszących sprawność ogólną niezbędną do późniejszego efektywnego i bezpiecznego udziału w meczach piłkarskich. Przeważały zajęcia o charakterze kształtowania wytrzymałości, szybkości oraz siły urozmaicone grami pomocniczymi i zadaniowymi na dużym boisku. W okresie późnojesiennym oraz zimowym kiedy warunki ograniczały nas do pozostania w sali gimnastycznej na zajęciach wdrożono ćwiczenia techniki piłkarskiej. Były to głównie ćwiczenia czucia piłki, panowania nad piłką, zwodów piłkarskich oraz doskonalenie gry 1x1. 

            "Fitness – nowoczesne formy ruchu"  -  w pierwszym półroczu uczennice klas V, VI, VII, VIII realizowały w ramach zajęć rekreacyjno- zdrowotnych innowację pedagogiczną ,,Fitness – nowoczesne formy ruchu”. Głównym celem tej formy było propagowanie wśród dziewcząt zdrowego, aktywnego stylu życia.  Podczas prowadzonych  zajęć dziewczęta poznały formy aktywności fitness, które w ciągu ostatnich lat zdobyły dużą popularność wśród kobiet w różnym wieku: m.in. Aerobic, Dance, Fit Ball, Stretching. Uczennice najbardziej upodobały sobie taneczne formy ruchu: Zumba, taniec ze wstążką. Zajęcia tego typu uświadomiły uczennicom, że fitness to nie tylko zdobywanie kondycji fizycznej czy dbałość o sylwetkę, ale również forma aktywnego odpoczynku, która oddziałuje na zdrowie psychiczne.

            "English is easy" -  to zajęcia przeznaczone dla klasy VII. Celem zajęć jest zwiększanie motywacji do nauki języka angielskiego, uatrakcyjnienie sposobu nauczania, poszerzanie słownictwa, kształtowanie umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, poznanie możliwości programów komputerowych i Internetu oraz kształtowanie umiejętności ustnego i pisemnego prezentowania zdobytej wiedzy w języku angielskim.

            W I półroczu uczniowie nawiązali kontakt ze szkołą podstawową w Jadownikach, z którą wymienili się kartkami świątecznymi z życzeniami pisanymi po angielsku, co  pokazało uczniom zastosowanie języka angielskiego w praktyce. Prowadzą również blog o najważniejszych wydarzeniach z życia klasy i szkoły (w języku angielskim), co z kolei usprawnia ćwiczenie tworzenia pisemnej formy wypowiedzi.

            Dzięki tym zajęciom uczniowie mają możliwość poznania różnych technik uczenia się języka angielskiego. Ponad to klasa VII zauważyła, że technologie komunikacyjne, a  w szczególności Internet jest doskonałym narzędziem pomocnym w nauce języka obcego i posiada ogromny zasób materiałów. Przyswajane treści utrwalane są często podczas gier i zabaw językowych, również z wykorzystaniem ćwiczeń on-line oraz interaktywnych quizów na platformie Quizlet

            Innowacja pedagogiczna „Myślę, więc programuję!” realizowana była w roku szkolnym 2016/2017 w klasie IV, w roku szkolnym 2017/2018 w klasie V z kontynuacją w roku szkolnym 2018/2019 na klasę VI. Program ten kładzie szczególny nacisk na poszerzenie - w znacznym stopniu - umiejętności programowania uczniów. Każde zajęcia w ramach innowacji są nowym problemem do rozwiązania. Programowanie uczy wielu umiejętności kluczowych, świadomego korzystania z technologii, analizowania informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce, kreatywności, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań i pracy w zespole.
            W ramach zajęć w I półroczu dzieci uczyły się w dalszym ciągu programowania w języku Scratch. Zostały zrealizowane cele:

            • Wprowadzenie na zajęciach komputerowych nauki podstaw programowania za pomocą wybranego języka by rozwijać kluczowe kompetencje, takie jak myślenie algorytmiczne czy planowanie procesów pozwalających wykorzystywać nowe technologie w różnych dziedzinach życia.
            • Wykorzystanie programu Scratch jako darmowego narzędzia do edytowania grafiki, tworzenia prezentacji, animacji oraz nauki podstaw programowania.
            • Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni i wnioskowania.
            • Rozwiązywanie problemów i komunikowanie się z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych.
            • Kształcenie umiejętności bezpiecznego korzystania z urządzeń cyfrowych, bezpiecznego zachowania w sieci  i przestrzegania praw autorskich.
            • Kształtowanie umiejętności wyszukiwania, gromadzenia, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł.
            • Rozwijanie kompetencji społecznych, kształcenie umiejętności pracy zespołowej i projektowej.
            • Kształcenie umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów na różnych przedmiotach.
            • Wykorzystanie elementów programowania na wszystkich przedmiotach szkolnych.
            • Uatrakcyjnienie nauczania.
            • Stworzenie uczniom możliwości odniesienia sukcesu (m.in. poprzez samodzielne stworzenie działającego programu, gry, aplikacji).
              W przyszłym półroczu będą r
              ealizowane działania programistyczne z zakresu robotyki

             

            Zdjęcia w Albumie Fotograficznym

        • Apel - Bezpieczeństwo podczas ferii oraz podsumowanie I półrocza
          • Apel - Bezpieczeństwo podczas ferii oraz podsumowanie I półrocza

          • Dnia 23 stycznia odbył się apel podsumowujący pracę w I półroczu roku szkolnego 2018/2019. Uczniowie dowiedzieli się też jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe. Rozstrzygnięty również został szkolny turniej tenisa stołowego, w którym I miejsce zajął Dawid Janiak z klasy VIII, II miejsce zajął Piotr Wójcik z klasy VII, III miejsce zajął Dominik Bargieł z klasy VI.
            Wszystkim uczniom życzymy udanych i bezpiecznych ferii zimowych smiley