Od września w naszej szkole realizowane są cztery innowacje pedagogiczne:
„Połączyła nas piłka- nowoczesne formy treningu piłki nożnej w lekcji wychowania fizycznego” - w minionym półroczu uczniowie stopniowo poznawali i opanowywali wiedzę i umiejętności z piłki nożnej. W pierwszym okresie chłopcy rozwijali swoje cechy motoryczne. Lekcje oparte były na ćwiczeniach podnoszących sprawność ogólną niezbędną do późniejszego efektywnego i bezpiecznego udziału w meczach piłkarskich. Przeważały zajęcia o charakterze kształtowania wytrzymałości, szybkości oraz siły urozmaicone grami pomocniczymi i zadaniowymi na dużym boisku. W okresie późnojesiennym oraz zimowym kiedy warunki ograniczały nas do pozostania w sali gimnastycznej na zajęciach wdrożono ćwiczenia techniki piłkarskiej. Były to głównie ćwiczenia czucia piłki, panowania nad piłką, zwodów piłkarskich oraz doskonalenie gry 1x1.
"Fitness – nowoczesne formy ruchu" - w pierwszym półroczu uczennice klas V, VI, VII, VIII realizowały w ramach zajęć rekreacyjno- zdrowotnych innowację pedagogiczną ,,Fitness – nowoczesne formy ruchu”. Głównym celem tej formy było propagowanie wśród dziewcząt zdrowego, aktywnego stylu życia. Podczas prowadzonych zajęć dziewczęta poznały formy aktywności fitness, które w ciągu ostatnich lat zdobyły dużą popularność wśród kobiet w różnym wieku: m.in. Aerobic, Dance, Fit Ball, Stretching. Uczennice najbardziej upodobały sobie taneczne formy ruchu: Zumba, taniec ze wstążką. Zajęcia tego typu uświadomiły uczennicom, że fitness to nie tylko zdobywanie kondycji fizycznej czy dbałość o sylwetkę, ale również forma aktywnego odpoczynku, która oddziałuje na zdrowie psychiczne.
"English is easy" - to zajęcia przeznaczone dla klasy VII. Celem zajęć jest zwiększanie motywacji do nauki języka angielskiego, uatrakcyjnienie sposobu nauczania, poszerzanie słownictwa, kształtowanie umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, poznanie możliwości programów komputerowych i Internetu oraz kształtowanie umiejętności ustnego i pisemnego prezentowania zdobytej wiedzy w języku angielskim.
W I półroczu uczniowie nawiązali kontakt ze szkołą podstawową w Jadownikach, z którą wymienili się kartkami świątecznymi z życzeniami pisanymi po angielsku, co pokazało uczniom zastosowanie języka angielskiego w praktyce. Prowadzą również blog o najważniejszych wydarzeniach z życia klasy i szkoły (w języku angielskim), co z kolei usprawnia ćwiczenie tworzenia pisemnej formy wypowiedzi.
Dzięki tym zajęciom uczniowie mają możliwość poznania różnych technik uczenia się języka angielskiego. Ponad to klasa VII zauważyła, że technologie komunikacyjne, a w szczególności Internet jest doskonałym narzędziem pomocnym w nauce języka obcego i posiada ogromny zasób materiałów. Przyswajane treści utrwalane są często podczas gier i zabaw językowych, również z wykorzystaniem ćwiczeń on-line oraz interaktywnych quizów na platformie Quizlet
Innowacja pedagogiczna „Myślę, więc programuję!” realizowana była w roku szkolnym 2016/2017 w klasie IV, w roku szkolnym 2017/2018 w klasie V z kontynuacją w roku szkolnym 2018/2019 na klasę VI. Program ten kładzie szczególny nacisk na poszerzenie - w znacznym stopniu - umiejętności programowania uczniów. Każde zajęcia w ramach innowacji są nowym problemem do rozwiązania. Programowanie uczy wielu umiejętności kluczowych, świadomego korzystania z technologii, analizowania informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce, kreatywności, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań i pracy w zespole.
W ramach zajęć w I półroczu dzieci uczyły się w dalszym ciągu programowania w języku Scratch. Zostały zrealizowane cele:
- Wprowadzenie na zajęciach komputerowych nauki podstaw programowania za pomocą wybranego języka by rozwijać kluczowe kompetencje, takie jak myślenie algorytmiczne czy planowanie procesów pozwalających wykorzystywać nowe technologie w różnych dziedzinach życia.
- Wykorzystanie programu Scratch jako darmowego narzędzia do edytowania grafiki, tworzenia prezentacji, animacji oraz nauki podstaw programowania.
- Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni i wnioskowania.
- Rozwiązywanie problemów i komunikowanie się z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych.
- Kształcenie umiejętności bezpiecznego korzystania z urządzeń cyfrowych, bezpiecznego zachowania w sieci i przestrzegania praw autorskich.
- Kształtowanie umiejętności wyszukiwania, gromadzenia, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł.
- Rozwijanie kompetencji społecznych, kształcenie umiejętności pracy zespołowej i projektowej.
- Kształcenie umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów na różnych przedmiotach.
- Wykorzystanie elementów programowania na wszystkich przedmiotach szkolnych.
- Uatrakcyjnienie nauczania.
- Stworzenie uczniom możliwości odniesienia sukcesu (m.in. poprzez samodzielne stworzenie działającego programu, gry, aplikacji).
W przyszłym półroczu będą realizowane działania programistyczne z zakresu robotyki
Zdjęcia w Albumie Fotograficznym