• Archiwum Szkoła w ruchu

        • Obszar I

          OGÓLNOPOLSKA AKCJA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

             Szkoła w ruchu – „ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE”

          W grudniu 2013 roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Szkoła w Ruchu".

          I. Zadania z obszaru 1 - wychowanie fizycznezajęcia edukacyjne wychowania fizycznego organizowane w ramach podstawy  programowej.

          Zajęcia wychowania fizycznego w naszej szkole odbywają się na sali gimnastycznej, boisku szkolnym oraz na placu zabaw i w terenie. Lekcje WF cieszą się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród uczniów, Świadczy o tym 100% uczestnictwo uczniów w zajęciach oraz ich niezadowolenie gdy z jakiegoś ważnego powodu zajęcia WF są odwołane. Uczniowie naszej szkoły  są bardzo chętni do uczestniczenia we wszelkich formach aktywnego spędzania czasu.

          SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO OPARTY NA GRACH I ZABAWACH RUCHOWYCH

          1.Temat zajęć: Wyzwalanie i kształtowanie aktywności psychomotorycznej uczniów poprzez gry i zabawy ruchowe

          Prowadzący – Halina Szlaga

          Klasa IV – dziewczęta i chłopcy

          Liczba ćwiczących – 14

          Miejsce ćwiczeń:  sala gimnastyczna

          Cele lekcji :

          Wiadomości

          Uczeń:

          • umie zachować bezpieczeństwo podczas gier i zabaw ruchowych
          • zna zabawy i poznaje nowe.
          • Wykazuje się pomysłowością w zadaniach twórczych

           Umiejętności

          Uczeń:

          • potrafi współdziałać w zespole
          • potrafi angażować się do różnych zadań
          • potrafi wykonywać i naśladować różne ćwiczenia,
          • potrafi wykazać się własną inwencją i pomysłowością
          • umie wykorzystać różne przedmioty do rozwijania sprawności fizycznej,

           Postawy

          Uczeń:

          • przestrzega ustalonych reguł podczas gier i zabaw,
          • doskonali umiejętność współpracy w zespole,
          • kształtuje w sobie odpowiedzialność grupową
          • wyrabia świadomą postawę zdyscyplinowania i dba o bezpieczeństwo

          Sprawność motoryczna

          Uczeń:

          • wzmocni siłę mięśni nóg i rąk
          • rozwija szybkość, zwinność i zręczność,
          • poprawia kondycję,
          • rozwija równowagę i koordynację wzrokowo-ruchową.

          Metody

          Metoda realizacji zadań ruchowych: zabawowa - naśladowcza, zabawowa –klasyczna, zadaniowa.

          Formy pracy

          Praca indywidualna, masowa i w zespołach

          Środki dydaktyczne

          Szarfy kolorowe, kosze, piłki, słupki

          Przebieg lekcji

          Część lekcji

          Tok lekcyjny

          Treści – zadania szczegółowe

          Czas

          realizacji

          Uwagi

          metodyczno-organizacyjne

           

          C

          Z

          Ę

          Ś

          Ć

           

          W

          S

          T

          Ę

          P

          N

          A

           

           

          1. Czynności organizacyjno- porządkowe i wychowawcze

           

           

           

          2. Zabawa

          o charakterze ożywiającym

           

           

           

           

           

          3. Ćwiczenia kształtujące

          • Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie strojów.
          • Omówienie celów i zadań lekcji
          • Motywacja do ćwiczeń fizycznych-

               omówienie znaczenia sprawności

               fizycznej u człowieka.

           

          OGONKI

          Uczniowie uczestniczą w zabawie „ Ogonki ”. Wyłonienie ucznia, który zebrał najwięcej „ ogonków ”( szarf)

           

           

           

          ĆWICZENIA

          Stanie w rozkroku: -krążenia głowy, tułowia, skłony do prawej i lewej nogi, przysiady  ,wymachy ramion, podskoki w miejscu raz na lewej raz na prawej nodze

          3min

           

           

           

           

           

           

           

           3min

           

           

           

           

           

           

          3min

          Ustawienie w szeregu. Zwrócenie uwagi na proste plecy i poprawną sylwetkę.

           

           

           

          Wszyscy biegają          w rozsypce i starają się wzajemnie wyciągnąć „ ogonek ”- szarfę założoną z tyłu za gumkę spodenek, którą następnie wkłada sobie .

           

          Uczniowie ustawieni luźno w obwodzie koła

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          C

          Z

          Ę

          Ś

          Ć

           

          G

          Ł

          Ó

          W

          N

          A

          4.Zabawa lub gra orientacyjno-porządkowa

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          5.Zabawa lub gra bieżna.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          6 Zabawa  rozwijająca pomysłowość i własną inwencje w działaniu

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          7.Zabawa bieżna i skoczna

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          8. Zabawa rzutna

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          9. Zabawa z mocowaniem

           

           

           

          OD NAJMNIEJSZEGO DO NAJWIĘKSZEGO

          Klasa ustawia się w szeregu zgodnie z poleceniem, uczniowie odliczają do „2”. Jedynki tworzą drużynę I, a dwójki drużynę II. Drużyny równoliczne zajmują miejsca, każda na swojej połowie sali i biegają. Na sygnał  „Od najmniejszego” –drużyny ustawiają się w rzędach na swoich połowach . Zwycięża ta drużyna, która pierwsza ustawi się zgodnie „od najmniejszego do największego”. Można powtórzyć zadanie lecz tym razem uczniowie muszą ustawić się według numerów w dzienniku,

           

          WYŚCIGI RZĘDÓW NA CZWORAKA

          Drużyny bez zmian ustawiają się gęsiego na linii startu w odległości 2-3m od siebie. Na sygnał nauczyciela mają wystartować pokonując wyznaczony odcinek trasy w jedną i drugą stronę  na czworaka. Wracając zawodnik kończący zadanie ma klepnąć w rękę kolejnego zawodnika z drużyny dając mu tym samym sygnał do startu.

           

          PRZEPRAWA NA DRUGĄ STRONĘ

          Drużyny pozostają w składach bez zmian i ustawiają się na linii bocznej sali. Zadania polega na przemieszczeniu się drużyn na drugą stronę sali, pod warunkiem że kontakt z podłogą będzie miał zawsze tylko 2 zawodników z każdej drużyny i za każdym razem będą to inni zawodnicy. Ten sam zawodnik nie może  pokonywać trasy więcej niż jeden raz. Poza tym drużyny mają swobodę działania.

           

             SKOCZKOWIE I SPRINTERZY

          Ponownie te same drużyny ustawiają się gęsiego w wyznaczonych miejscach na linii końcowej sali. Zadanie polega na wyścigu drużyn. Zawodnicy muszą kolejno pokonywać wyznaczoną odległość do słupka skacząc obunóż, a po dotknięciu słupka wracają do drużyny biegiem po czym klepią w rękę kolejnego zawodnika by mógł wystartować. Gra zostanie zakończona, gdy wszyscy zawodnicy pokonają trasę.

           

          KTO TRAFI DO CELU

          Uczestnicy zabawy ustawieni w dwóch rzędach -drużynach. W odległości 3 4 kroków między rzędami.  Prowadzący ustawia „kosze” (wiaderka, pudełka, ). Każde dziecko z drużyny próbuje trafić piłeczką do celu. Dzieci zaliczają ilość trafień w swoim rzędzie. Za każde trafienie zespół otrzymuje 1 punkt. Wygrywa ten zespół, który zdobędzie więcej punktów.

          WĄŻ

          Uczniowie ustawieni w dwa rzędy trzymają się mocno za biodra i stanowią węże. Pierwszy w rzędzie jest głową, ostatni ogonem węża. Na sygnał prowadzącego głowa goni ogon starając się go złapać.

           

          3min

           

           

           

           

           

           

           

           

          5min

           

           

           

           

           

           

          5min

           

           

           

           

           

           

           

          5min

           

           

           

           

           

           

          5min

           

           

           

           

           

          4min

          Teren – sala gimnastyczna- każda drużyna na swojej połowie.

          Zwycięża ta drużyna która pierwsza ustawi się i popełni jak najmniej błędów

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Teren – sala gimnastyczna- każda drużyna na swojej pozycji.

          Zwycięża ta drużyna która szybciej wykona zadanie

           

           

           

           

           

           

           

          Teren zabawy – sala gimnastyczna- każda drużyna przeprawia się z jednej strony sali na drugą stronę według podanych zasad. Wygrywa drużyna która szybciej przeprawi się na drugą stronę. Jeżeli kontakt z podłogą będzie miało więcej niż dwóch zawodników z drużyny to ta trzecia osoba odpada i drużyna traci punkty.

           

           

          Teren zabawy – sala gimnastyczna. Drużyny ustawiają się gęsiego w wyznaczonych miejscach.

          Grę wygrywa ta drużyna która szybciej i bezbłędnie pokona trasę.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Teren zabawy – sala gimnastyczna. Drużyny ustawiają się gęsiego w wyznaczonych miejscach i każdy wykonuje po 3 rzuty do celu.

          Grę wygrywa ta drużyna która wykona więcej rzutów celnych.

           

           

           

           

          Każdy rząd- wąż znajduje się na swojej połowie sali

          C

          Z

          Ę

          Ś

          Ć

           

          K

          O

          Ń

          C

          O

          W

          A

          10. Ćwiczenia oddechowe i  wyprostne

           

           

           

           

           

           

           

           

          11. Zabawa uspokajająca ze śpiewem

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          11.Podsumowanie lekcji

          ĆWICZENIA

          Uczniowie ustawiają się na obwodzie koła i wykonują w marszu następujące ćwiczenia:

          -przeciąganie jak kot

          -prostowanie pleców

          - ręce splecione nad głową

          - swobodne wymachy rąk

          -marsz z wysoki z klaśnięciami w dłonie pod kolanami

          -marsz na palcach i na piętach

           

          DRYGENT

          Uczniowie siedzą w siadzie klęcznym na obwodzie koła. Prowadzący pełni funkcję dyrygenta i proponuje zaśpiewanie znanej piosenki. Na sygnał wszyscy rozpoczynają śpiew śledząc I naśladując ruchy dyrygenta. Prowadzący może przestać dyrygować, jest to sygnał do przerwania śpiewu. Jeżeli któryś z uczniów nie zauważy i śpiewa dalej, otrzymuje punkt karny.

           

          Zbiórka . Omówienie realizacji zadań. Podliczenie zdobytych punktów i ogłoszenie wyników rywalizacji. Pochwały i nagrody.

          Czego dzieci dzisiaj nauczyły się?
          Co im się najbardziej podobało? Pożegnanie.

          3min

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          4min

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          2min

          Uczniowie wykonują ćwiczenia we własnym tempie

           

           

           

          Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę w siadzie klęcznym.

           

           

           

          FOTKI Z LEKCJI – tak ćwiczyła klasa IV

           

          SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO OPARTY NA ĆWICZENIACH I GRACH RUCHOWYCH

          2.Temat zajęć: ĆWICZENIA SKOCZNOŚCIOWE I WIELOSKOKI

           

          Prowadzący – Halina Szlaga

          Klasa V i VI – dziewczęta i chłopcy

          Liczba ćwiczących –  w klasie V – 10, a w klasie VI - 15

          Miejsce ćwiczeń:  Sala gimnastyczna

          Zadania szczegółowe:

          Wiadomości

          Uczeń:

          • zna pozycje wyjściowe do ćwiczeń
          • zna ćwiczenia kształtujące cechy motoryczne
          • wykazuje się pomysłowością w zadaniach twórczych

           

           Umiejętności

          Uczeń:

          • potrafi angażować się do różnych zadań
          • potrafi naśladować i wykonywać różne ćwiczenia
          • potrafi reagować na sygnał i polecenia
          • potrafi współdziałać w zespole
          • potrafi wykonywać i naśladować różne ćwiczenia,
          • potrafi wykazać się własną inwencją i pomysłowością

           

           Postawy

          Uczeń:

          • wykazuje postawę zdyscyplinowania
          • przestrzega regulaminu oraz reguł gier i zabaw,
          • doskonali umiejętność współpracy w zespole,
          • kształtuje w sobie odpowiedzialność grupową
          • wyzwala  sobie inwencję do działań ruchowych
          • współuczestniczy w kształtowaniu własnej sprawności ruchowej i skoczności
          • dba o bezpieczeństwo własne i innych

           

          Sprawność motoryczna

          Uczeń:

          • wzmocni siłę mięśni nóg
          • poprawi skoczność, szybkość i zwinność
          • poprawia szybkość reakcji  i koordynację ruchową.

           

          Metody

          Metoda realizacji zadań ruchowych: zabawowa – naśladowcza, zabawowa –klasyczna, zadaniowa.

           

          Formy pracy

          Strumieniowa, masowa, zespołowa i indywidualna

           

          Środki dydaktyczne

          Pachołki, skakanki,  ławeczki, dwie duże piłki lekarskie, szarfy, taśma miernicza, piłka ręczna. 

           

          Przebieg lekcji

          Część lekcji

          Tok lekcyjny

          Treści – zadania szczegółowe

          Czas

          realizacji

          Uwagi

          metodyczno-organizacyjne

           

          C

          Z

          Ę

          Ś

          Ć

           

          W

          S

          T

          Ę

          P

          N

          A

           

           

          1.Czynności organizacyjno- porządkowe i wychowawcze

           

           

           

           

          2. Zabawa

          o charakterze ożywiającym

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          3.

          Rozgrzewka

          • Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie strojów.
          • Przedstawienie zadań i celów lekcji
          • Zachęcenie uczniów do aktywności i rozwijania sprawności fizycznej.

           

          BEREK NUMEREK

          Ćwiczący dobierają się parami, liczą do dwóch każdy pamięta swój numer. Na komendę nauczycielki „Jedynki” – 1 gonią 2, na komendę „Dwójki” – następuje zmiana ról. Nauczyciel często zmienia swoje decyzje zmuszając ćwiczących do częstych zmian sposobu poruszania się i szybkich startów (zmiana kierunku ruchu) – poruszanie się po Sali gimnastycznej. 

           

           

          ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE I

          BIEŻNE

          Marsz z krążeniem RR

          Bieg z wyskokiem lub przysiadem na sygnał

          Skłony do przodu i na boki z pogłębieniem

          W rozkroku – przysiady na prawą i lewą NN

          Stanie przy drabinkach i wymachy NN na bok do wyciągniętej ręki

          Przysiad podparty i wyrzuty NN na przemian do tyłu

           

          2min

           

           

           

           

           

           

           

           2min

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          6min

          Ustawienie w szeregu. Zwrócenie uwagi na poprawną sylwetkę.

           

           

           

           

           

          Wszyscy biegają   w rozsypce i starają się wzajemnie dać sobie berka. 

           

          Uczniowie ustawieni luźno w obwodzie koła

           

           

           

           

           

           

           

          Marsz po obwodzie sali  i wykonywanie poleceń nauczyciela we własnym tempie lub na sygnał

          C

          Z

          Ę

          Ś

          Ć

           

          G

          Ł

          Ó

          W

          N

          A

          4. Wyścigi drużyn

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          5. Gra zespołowa

          Zbiórka – dyżurni wybierają drużyny. Nauczyciel omawia zasady wykonywania zadań, przedstawia trasę do pokonywania i sposób oceny wykonanych zadań.

          • Bieg po prostej
          • Żabie skoki
          • Bieg z przeskokiem przez przeszkodę
          • Bieg ze skokami na skakance
          • Przeskoki obunóż przez ławeczkę
          • Skok drużynowy
          • Trójskok – wyłonienie mistrzów klasy w trójskoku

           

          PIŁKA RĘCZNA lub CHIŃSKA

          • Stosowanie zasady gry
          • Doskonalenie umiejętności celnego podania i chwytania piłki
          • Rzuty do bramki
          • Strategia gry w ataku i obronie

          18min

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          8min

          Ze względu na różną liczebność drużyn w drużynie mniejszej jeden zawodnik musi wykonywać zadanie dwa razy, startując jako pierwszy i na końcu jako ostatni. W każdym zadaniu inny zawodnik będzie powtarzał zadanie

          Drużyny wybierają kapitanów.

           

           

           

           

           

          Drużyny bez zmian, dla rozróżnienia jedna drużyna otrzymuje szarfy  ustalają własną strategię gry, ustawienia zawodników na boisku, kolejność wejścia na bramkę

          C

          Z

          Ę

          Ś

          Ć

           

          K

          O

          Ń

          C

          O

          W

          A

          6. Ćwiczenia kształtujące poprawną postawę

           

           

           

           

           

           

          7. Podsumowanie lekcji

          Ćwiczenia korygujące i właściwe oddechy

          • Marsz –prosta sylwetka i klaśnięcia w dłonie z przodu i z tyłu
          • Marsz na palcach – ręce złożone w czapeczkę nad głową
          • Ćwiczenia w zwisie przy drabinkach
          • Leżenie tyłem- rowerek
          • Leżenie przodem – przeprosty

           

          Zbiórka . Omówienie realizacji zadań. Podliczenie punktów i ocena rywalizacji i aktywności uczniów. Pochwały i nagrody.

          Opinie uczniów na temat lekcji:

          Co im się  podobało?

          Z czego jesteście dzisiaj zadowoleni?
          Pożegnanie.

          6min

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          3min

          Zwrócenie uwagi na prawidłowa postawę i umiejętne oddychanie podczas ćwiczeń

           

           

          FOTKI Z LEKCJI – tak ćwiczyła klasa V

           

          FOTKI Z LEKCJI - tak ćwiczyła klasa VI

           

          Obszar II

          OGÓLNOPOLSKA AKCJA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

                    Szkoła w ruchu –„ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE"

          W grudniu 2013 roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Szkoła w Ruchu".

          II. Zadania z obszaru 2 - wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego

          W naszej szkole staramy się w miarę możliwość wzbogacać i urozmaicać stosowane formy zajęć wychowania fizycznego poprzez :

          • wycieczki piesze i rowerowe po okolicy oraz zajęcia taneczne

          1.SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO OPARTY NA TAŃCU

           

          TematMuzyka i ruch na lekcji wychowania

                       fizycznego - Walc Wiedeński.

                       Rozwijanie twórczej aktywności dzieci.


          MIEJSCE - sala gimnastyczna
          CZAS:3x 45minut
          KLASA - VI Szkoły Podstawowej im. prof. Z. Religi w Miedniewicach
          PRZYBORY – radiomagnetofon, płyty CD
          PROWADZĄCA – mgr Halina Szlaga i mgr Agnieszka Sybilska- instruktor tańca
          LICZBA ĆWICZĄCYCH : 16 osób
          Cele lekcji:

                   Doskonalenie kroku podstawowego walca wiedeńskiego.

                   Doskonalenie obrotów w prawo i w lewo.

                   Kształtowanie odpowiedzialności i współpracy w parze.

                   Kształtowanie umiejętności szybkiej oceny sytuacji i przewidywania ruchu partnera.

          Zadania szczegółowe w zakresie:
          Sprawności motorycznej (uczeń)

                   rozwija koordynację ruchową

                   rozwija siłę mięśni nóg i rąk

                   zwiększa szybkość reakcji.

          Umiejętności (uczeń uczy się)

                   koordynacji wzrokowo-ruchowej

                   wyczuwać odległość i przestrzeń

                   potrafi kopiować ćwiczenia muzyczno-ruchowe (aerobic).

          Wiadomości (uczeń)

                   zna zasady współpracy w parze

                   pozna, jak zachować się w zmieniających się sytuacjach.

           

          Usamodzielnienia ucznia

                   przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa w zabawach i ćwiczeniach

                   samodzielnie dobiera i wykonuje ćwiczenia rozgrzewające

                   współdziała w grupie w celu właściwego wykonania ćwiczeń.

          Metody realizacji zadań

                   ruchowej ekspresji twórczej

                   zabawowa - klasyczna

                   naśladowcza

                   zadaniowa - ścisła.

          Formy organizacyjne pracy z uczniami

                   podział uczniów na pary i grupy 3 i 4 osobowe

                   prowadzenie zajęć: frontalna i indywidualna.

          Metody nauczania ruchu

                   syntetyczna

                   współzawodnictwo indywidualne

                   wpływu osobistego

                   wpływu społecznego.

          Indywidualizacja pracy z uczniem

                   uczeń odpowiada na pytania o treści tanecznej

                   określa sposób przeprowadzenia ćwiczeń rozgrzewających.

          Metody przekazywania i zdobywania wiadomości

                   pogadanka

                   pokaz z objaśnieniem

                   wykonanie zadań ruchowych do określonej muzyki.

          Przebieg lekcji

           

          CZĘŚĆ WSTĘPNA

          Czynności ucznia

          Czynności nauczyciela

          Metody formy

          Docelowe

          Zadanie

          1

          2

          3

          4

          Czynności organizacyjno -porządkowe.

          Wykonują zbiórkę.
          Witają się z nauczycielem.

          Powitanie klasy, sprawdzenie gotowości uczniów do zajęć.

           

          Zapoznają się z zadaniem lekcji.

          Odpowiadają na pytania nauczyciela.
          Wyznaczeni uczniowie pomagają w pokazie.

          Omawia przebieg lekcji oraz zasadę współdziałania w parze.

          Pogadanka

          Pobudza organizm do aktywności fizycznej.

          Zabawa ożywiająca "Hop-bęc". Wszyscy uczestnicy poruszają się w rytm muzyki, wykonując podskoki raz na prawej raz na lewej nodze i z nogi na nogę. Po wyłączeniu muzyki muszą wykonać:

                   podpór leżąc przodem

                   "wagę"

                   ustawienie w parze w postawie zasadniczej.

          Z zabawy odpada osoba lub para, która najpóźniej wykonała dane ćwiczenie

          Koordynuje przebieg ćwiczeń

           

          CZĘŚĆ GŁÓWNA

          1

          2

          3

          4

          Pobudzi i przygotuje organizm do wysiłku fizycznego

          Poprowadzenie i wykonanie rozgrzewki przy muzyce - aerobik (wykonanie ćwiczeń kształtujących siłę ramion i nóg do określonej muzyki).

          Nadzoruje i koordynuje przebieg ćwiczeń.

          Metoda zadaniowa - ścisła

          Doskonalenie kroku podstawowego. walca

          Uczniowie ustawieni na szachownicy wykonują krok podstawowy walca w przód i tył.

          Demonstruje krok podstawowy.

          Forma ścisła

          Doskonalenie kroku podstawowego w obrotach w prawo.

          Pozycja wyjściowa:
          Krok 1
          T: pn w przód twarzą do linii tańca
          T-a: ln w tył plecami do linii tańca
          T: ln w bok, plecami do środka sali
          T-a: pn w bok, twarzą do środka sali
          Krok 3
          T: dosuwa pn do lewej, plecami ukośnie do środka sali
          T-a: dosuwa ln do prawej, twarzą ukośnie do środka sali
          Krok 4
          T: ln w bok i nieco w tył, plecami do linii tańca
          T-a: pn w przód twarzą do linii tańca
          Krok 5
          T: pn w bok, twarzą ukośnie do środka sali
          T-a: ln w bok plecami ukośnie do środka sali
          Krok 6
          T: dosuwa ln do prawej
          T-a: dosuwa pn do lewej

          Zwraca uwagę na dokładność wykonywania ćwiczeń (kroków).

          Metoda zadaniowa - ścisła

          Doskonalenie kroku podstawowego w obrotach w lewo.

          Pozycja wyjściowa: Podstawa zasadnicza
          Krok 1
          T: ln w przód
          T-a: pn w tył
          Krok 2
          T: pn w bok plecami do ściany
          T-a: ln w bok twarzą do ściany
          Krok 3
          T: krzyżuje ln przed prawą plecami do linii tańca
          T-a: dosuwa pn do lewej twarzą do linii tańca
          Krok 4
          T: pn w tył plecami ukośnie do środka sali
          T-a: ln w przód twarzą ukośnie do środka sali
          Krok 5
          T: ln w bok twarzą do linii tańca
          T-a: pn w bok plecami do linii tańca
          Krok 6
          T: dosuwa pn do lewej
          T-a: krzyżuje ln przed prawą

          Zwraca uwagę na dokładność wykonywania ćwiczeń.

           

          Nauka koordynacji wzrokowo - ruchowej. Boczne kroki balansowe.

          Pozycja wyjściowa
          Podstawa zasadnicza(boczny krok balansowy w prawo)
          Krok 1
          T: pn w bok
          T-a: ln w bok
          Krok 2 i 3
          T: ociera ln o prawą utrzymując ciężar ciała w lewej
          Krok balansowy w lewo analogicznie w przeciwnym kierunku.

          Koordynuje przebieg ćwiczeń

          Forma zadaniowa

          Proponowane połączenia:

          Tańczymy dowolną ilość obrotów w prawo.
          Boczny krok balansowy w prawo, w lewo i w prawo.
          Dowolna ilość obrotów w lewo.
          Boczny krok w lewo, w prawo i w lewo.

          Czuwa nad doskonałością i poprawnością wykonywanych kroków i połączeń. Udziela pochwał za pomyślne i prawidłowe wykonanie zadania.

           

                                                         CZĘŚĆ KOŃCOWA

          1

          2

          3

          4

          Uspokojenie organizmu

          Wykonując ćwiczenia zaplanowane przez nauczyciela.

          Podaje polecenie do ustawienia się w kolumnie ćwiczebnej.

           

          Korygowanie postawy

          Postawa, wznieś barki w górę, rozluźnić, opuścić w dół.
          Krok w przód lekki ukłon, krok w tył lekki ukłon.
          Jw. Krok dostawny w prawo i w lewo.

          Włącza radiomagnetofon z podkładem muzycznym (muzyka spokojna nastrojowa).
          Prowadzi zaplanowane przez siebie ćwiczenia relaksująco - rozluźniające. Dba o odpowiednie tempo i rytm ćwiczeń.

          Metoda naśladowcza

          Forma ścisła

                 

           

           

          FOTKI z ZAJĘĆ - tańczyć każdy może... (lekcja tańca w kl. VI)

           

          2. SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO OPARTY NA TAŃCU

           

          Temat: Nauka figur w parach, doskonalenie

                      układu podstawowego  SAMBY

           

          MIEJSCE - sala gimnastyczna
          CZAS: 3x 45minut
          KLASA - IV Szkoły Podstawowej im. prof. Z. Religi w Miedniewicach
          PRZYBORY – radiomagnetofon, płyty CD
          PROWADZĄCY – mgr Halina Szlaga i mgr Agnieszka Sybilska- instruktor tańca LICZBA ĆWICZĄCYCH: 14 osób

          CEL LEKCJI: Rozwój koordynacji ruchowej, wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką.

          ZADANIA SZCZEGÓŁOWE:

           

          UMIEJĘTNOŚCI: Nauka kroków i figur w Sambie, doskonalenie układu podstawowego.

           

          MOTORYCZNOŚĆ: Płynność, precyzja i koordynacja ruchowa .

          WIADOMOŚCI: Taniec jako forma rekreacji ruchowej.             

          POSTAY: Współpraca w grupie, w parach.                                    

          METODY REALIZACJI ZADAŃ: - naśladowcza ścisła, powtórzeniowa                                                                                                 

          Przebieg lekcji

           

           

          TOK LEKCJI

           

          ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

          UWAGI ORGANIZACYJNO- METODYCZNE

          Zorganizowanie grupy

          1. Zbiórka .

          2. Powitanie.

          3. Sprawdzenie obecności.

          Ustawienie w dwuszeregu

          Motywacja do zajęć w lekcji

          1. Podanie tematu zajęć i sposobu realizacji.

          2. Rola tańca w naszym życiu.

           

          Rozgrzewka

          Psychomotoryka

          Profilaktyka

          1. Rozgrzewka do spokojnej muzyki

           - marsz w rytm muzyki

           - w marszu wznosy ramion w górę      i dół

           - w marszu skłony  głowy w przód  i tył , na boki

          - w marszu co trzeci krok wypad nogą w przód

          - w marszu tjw. ze skrętem tułowia za nogą wypadową

          - w marszu wspięcia na palce

          - w marszu chodzimy na piętach

          - cwał bokiem w rytm muzyki

          - bieg w rytm muzyki

          - podskoki ze zmianą nogi, raz na lewej, raz na prawej nodze

           

          Ustawienie na obwodzie koła, ćwiczenia wykonywane na hasło nauczyciela.

           

           

          Kształtowanie umiejętności

                Doskonalenie układu podstawowego:

          1.Parami po obwodzie koła

          2. Szachownica par  (para w lewo, para w prawo)

          3. Bans w kolanach i kroki w bok (w dwie strony)

          4. Botafogoss zwykłe

          5. Przeplatanka w  dwójkach

          6. Zmiana partnerów i par

          7. Krok samby z obrotem partnerki pod ręką

          8. Obrót obydwojga

          9. Kroki samby po kole

          10. Balansowanie po kole

          11.W lewą stronę od lewej nogi: krok, dostaw.

          12. Prawa, lewa- powrót.

          13. Od prawej nogi : krok, dostaw.

          14. Prawa, lewa- powrót.

          15. W lewą stronę od lewej nogi za plecy partnera.

          16. Od prawej nogi powrót do pozycji wyjściowej.

          17. W drugą stronę od prawej nogi za plecy partnera.

          18. Od lewej nogi powrót do pozycji wyjściowej.

           

          Ustawienie na obwodzie koła w parach.

          Układ podstawowy wykonywany do muzyki.

          Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłową technikę kroku i estetykę ruchu.

          Nauczyciel rozlicza.

          Naukę figur w parach

           

          Partnerka po półkolu w trzymaniu za dłoń lewą.

           

          Partnerzy wykonują figurę w odbiciu lustrzanym partnerek

          Ćwiczenia uspakajające.

           

           

          Na zakończenie powtarzamy pełny układ przy muzyce.

            

           Ćwiczenia oddechowe i relaksujące

          Kończymy w poz. zasadniczej

          Małe koło w chwycie za ręce.

          Kończymy twarzami do siebie.

          Zakończenie lekcji.

           

          1. Omówienie lekcji.

          2. Wyróżnienie najlepiej ćwiczących par.

          3. Zadanie domowe- przećwiczenie poznanych figur.

          4. Pożegnanie.

           

           

           

          FOTKI z ZAJĘĆ – tańczyć każdy może… (lekcja tańca w kl. IV)

           

          3.WYCIECZKI PIESZE PO OKOLICY – 21 marca bieżącego roku z okazji nadejścia wiosny klasa IV i VI na lekcjach wychowania fizycznego wyruszyły w teren nad pobliską rzekę SUCHĄ w poszukiwaniu oznak wiosny. Pogoda była super, słoneczko pięknie świeciło i wkoło aż pachniało wiosną.

          FOTKI z WYCIECZKI PIESZEJ nad RZEKĘ SUCHĄ

           

          4. WYCIECZKI ROWEROWE  - w bieżącym roku jeszcze nie odbyła się żadna wycieczka rowerowa, ale najbliższa zaplanowana jest w miesiącu kwietniu do leśniczówki w Mogiłach – połączona z lekcją przyrody i pieczeniem kiełbasek przy ognisku, a później w maju nad Zalew Bolimowski nad rzeką RAWKĄ

          Niżej przedstawiamy zdjęcia z ubiegłorocznych wypraw rowerowych po okolicy i  ścieżkami BOLIMOWSKIEGO

             PARKU KRAJOBRAZOWEGO

           

          FOTKI z WYCIECZKI ROWEROWEJ

           

          Obszar V

          OGÓLNOPOLSKA AKCJA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

                    Szkoła w ruchu –„ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE"

          IV. Zadania z obszaru 5-  pozalekcyjne zajęcia sportowe – akcje pozalekcyjnej aktywności ruchowej

          1. WYJAZDY NA BASEN

          W okresie listopad- grudzień 2013r nauczyciel wychowania fizycznego i gimnastyki korekcyjnej organizował wyjazdy na pływalnię do Żyrardowa dla 20 uczniów naszej szkoły. Wyjazdy odbywały się raz w tygodniu, w piątki po południu po 2 godziny.

           Podczas tych zajęć uczniowie:

          1. uczyli się pływać i doskonalili swe umiejętności w pływaniu,
          2. wykonywali ćwiczenia korekcyjne w wodzie,
          3. rekreacyjnie uczestniczyli w grach i zabawach zorganizowanych,
          4. korzystali z dostępnych na pływalni urządzeń i atrakcji.

           

          FOTKI Z BASENU – Jak rybki w wodzie

           

          1. SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

          W listopadzie  w ramach zajęć pozalekcyjnych nauczyciel WF zorganizowała rozgrywki szkolne w tenisie stołowym. Do rozgrywek zgłosiło  się 12 dziewcząt i 8 chłopców z klasy V  i VI . Uczniowie Ci Rozgrywali między sobą pojedynki w systemie pucharowym zbierając punkty które pozwoliły wyłonić zwycięzców.

          Szkolne rozgrywki wygrali :  dziewczęta z klasy VI : Kinga Rybkowska  - I miejsce,

           Natalia Paluch - II miejsce, Natalia Jarosz – III miejsce

           chłopcy z klasy VI: Piotr Műller -  I miejsce, Jan Sybilski – II miejsce, oraz z klasy V Julian Bonowski – III miejsce.

          Uczniowie ci reprezentowali naszą szkołę w GMINNYM TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO , podczas którego dziewczęta zajęły III miejsce w gminie, a chłopcy IV miejsce.

           

          FOTKI Z TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO

           

          3.SZKOLNE ROZGRYWKI DRUŻYN DZIEWCZĘCYCH W PIŁCE SIATKOWEJ

          Dnia 27.01.2014r nauczyciel WF zorganizowała po lekcjach rozgrywki szkolne w piłce siatkowej. Do rozgrywek zgłosiły się drużyny dziewcząt z klasy V i VI , które toczyły zacięte boje o zwycięstwo i wyłonienie drużyn stanowiących reprezentację szkoły na Gminny Turniej Piłki Siatkowej.

           

          FOTKI Z TURNIEJU SIATKÓWKI

           

          4. W RYTMIE ŁUGI BUGI czyli WALENTYNKOWO-OSTATKOWA ZABAWA TANECZNA

          14 lutego bieżącego roku zorganizowaliśmy dla naszych uczniów zabawę kostiumową, Na balu zjawiły się różne osobistości, zaczynając od postaci zwierzęcych - biedronek i pszczółek, poprzez postaci z bajek – wróżki i duszki, a kończąc na postaciach realnych – księżniczki, żołnierze, sportowcy i inni. Podczas zabawy królował taniec dyskotekowy i różne konkursy sprawnościowe oraz taneczne.

           

          FOTKI Z z MIEDNIEWICKIEGO PARKIETU

           

          5.AKTYWNIE SPĘDZAMY PRZERWY

          Szkolno- klasowy Turniej Tenisa Stołowego

            W dniach 06, 13 i 20 .03.2014r. podczas przerw odbył się Szkolno-klasowy Turniej Dziewcząt i Chłopców w Tenisie Stołowym klas w Szkole Podstawowej im. prof. Z. Religi w Miedniewicach. Rozgrywki klasowe obejmowały uczniów z klas III – VI i uczestniczyło w nim 16 chłopców i 18 dziewcząt.

          Klasyfikacja mistrzów klasowych przedstawia się następująco:

          1. W klasie III mistrzem została  Agata Dukaczewska, miejsce II zajął Adrian Staniak, a miejsce III Krzysztof Twaróg.

          2. W klasie IV zwyciężyła Julia Sybilska, miejsce II zajęła Agata Twaróg, a miejsce III Patrycja Białołusz.

          3. W klasie V wygrał Julian Bonowski,  miejsce II zajął Darjusz Jankowski, a miejsce III Maria Twaróg.

          4. W klasie VI zwyciężyła Kinga Rybkowska , miejsce II zajął Piotr Miiller, a miejsce III Natalia Paluch.

          Najlepsi uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i puchary ufundowane przez dyrektora szkoły panią Bogumiłę Kamińską.

           Animatorami i organizatorami turnieju tenisa stołowego w szkole byli: Agnieszka Sybilska – pedagog szkolny i Maciej Piekarski – psycholog szkolny.

          Sędzią głównym była pani  Halina Szlaga- nauczyciel wychowania fizycznego.

           

           Cały turniej przebiegał pod hasłem ,, Ruch to zdrowie ” i był częścią programu ,,Szkoła w ruchu – Ćwiczyć każdy może”

           

          FOTKI Z TURNIEJU

           

          6. POBIJAMY REKORDY

          W miesiącu marcu bieżącego roku uczniowie klasy VI zgłosili pomysł aktywnego spędzania przerw w formie sprawdzania swoich umiejętności w różnorodnych zadaniach sportowych i ustanawiania rekordów w poszczególnych konkurencjach. Za zgodą wychowawcy i nauczyciela wychowania fizycznego zgłoszony pomysł wcielili do realizacji Wymyślali różne zadania i dwa razy w tygodniu w środy i piątki cała klasa na długiej przerwie zjawiała się na sali gimnastycznej, gdzie  pod czujnym okiem wychowawcy z zapałem przystępowali do realizacji zadań, ustanawiali rekordy i wyłaniali zwycięzców.

          Oto niektóre konkurencje :

          • ODBICIA PIŁKI SIATKOWEJ
          • SKOKI NA SKAKANCE
          • ODBICIA PIŁECZKI PINGPONGOWEJ
          • SKOKI PRZEZ LINĘ
          • RZUT PIŁKĄ LEKARSKĄ
          • PODCIĄGANIE NA DRABINKACH
          • BRZUSZKI
          • SKOK W DAL
          • RZUTY PIŁKĄ W PARACH
          • SKOK W DAL
          • NAJSILNIEJSZE NOGI DŻWIGAJĄCE PIŁKĘ LEKARSKĄ
          • NAJSILNIEJSZE RĘCE DŻWIGAJĄCE PIŁKĘ LEKARSKĄ
          • KOZŁOWANIE PIŁKI W BIEGU
          • ŻONGLOWANIE PIŁKĄ

           

          FOTKI – i ja mogę być rekordzistą.

           

                              7. ZAJĘCIA KOŁA TANECZNEGO

          W naszej szkole organizowane są dla uczniów różnorodne zajęcia pozalekcyjne, a wśród nich od sześciu lat zajęcia koła tanecznego prowadzone przez panią Agnieszkę Sybilską – instruktora tańca. Zajęcia taneczne prowadzone są w dwóch grupach wiekowych – młodszej dla uczniów z klas I-III i starszej dla uczniów z klas IV-VI. Podczas zajęć uczniowie uczą się kroków, figur i układów do różnych tańcy towarzyskich. Tradycją naszej szkoły jest również organizowanie od pięciu już lat Gminnych Festiwali Tańca, które cieszą się ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem wśród uczniów wszystkich szkół podstawowych w gminie

           

          FOTKI Z ZAJĘĆ

           

                             8.  FESTYNY ŚRODOWISKOWE

          Od wielu już lat tradycyjnie w czerwcu organizujemy festyny środowiskowe z różnymi atrakcjami programowymi oraz konkurencjami sportowymi dla dzieci i dorosłych, a także  rodzinne. W tym roku festyn zaplanowany jest na dzień 1 czerwca i odbywał się będzie pod hasłem „Święto rodziny”

           

          FOTKI Z MINIONYCH FESTYNÓW