- Dane podstawowe
- Godziny pracy sekretariatu
- Dyrektor
- Nauczyciele
- Baza szkoły
- Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2020/21
- Pracownicy administracji i obsługi
- Archiwum z 50 lecia szkoły
- Archiwum Programu Szkoła Równych Szans
- Archiwum Szkoła w ruchu
- Archiwum Cyfrowobezpieczni
- Archiwum innowacji "Myślę, więc programuję"
Archiwum Szkoła w ruchu
Obszar I
OGÓLNOPOLSKA AKCJA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
Szkoła w ruchu – „ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE”
W grudniu 2013 roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Szkoła w Ruchu".
I. Zadania z obszaru 1 - wychowanie fizyczne- zajęcia edukacyjne wychowania fizycznego organizowane w ramach podstawy programowej.
Zajęcia wychowania fizycznego w naszej szkole odbywają się na sali gimnastycznej, boisku szkolnym oraz na placu zabaw i w terenie. Lekcje WF cieszą się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród uczniów, Świadczy o tym 100% uczestnictwo uczniów w zajęciach oraz ich niezadowolenie gdy z jakiegoś ważnego powodu zajęcia WF są odwołane. Uczniowie naszej szkoły są bardzo chętni do uczestniczenia we wszelkich formach aktywnego spędzania czasu.
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO OPARTY NA GRACH I ZABAWACH RUCHOWYCH
1.Temat zajęć: Wyzwalanie i kształtowanie aktywności psychomotorycznej uczniów poprzez gry i zabawy ruchowe
Prowadzący – Halina Szlaga
Klasa IV – dziewczęta i chłopcy
Liczba ćwiczących – 14
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Cele lekcji :
Wiadomości
Uczeń:
- umie zachować bezpieczeństwo podczas gier i zabaw ruchowych
- zna zabawy i poznaje nowe.
- Wykazuje się pomysłowością w zadaniach twórczych
Umiejętności
Uczeń:
- potrafi współdziałać w zespole
- potrafi angażować się do różnych zadań
- potrafi wykonywać i naśladować różne ćwiczenia,
- potrafi wykazać się własną inwencją i pomysłowością
- umie wykorzystać różne przedmioty do rozwijania sprawności fizycznej,
Postawy
Uczeń:
- przestrzega ustalonych reguł podczas gier i zabaw,
- doskonali umiejętność współpracy w zespole,
- kształtuje w sobie odpowiedzialność grupową
- wyrabia świadomą postawę zdyscyplinowania i dba o bezpieczeństwo
Sprawność motoryczna
Uczeń:
- wzmocni siłę mięśni nóg i rąk
- rozwija szybkość, zwinność i zręczność,
- poprawia kondycję,
- rozwija równowagę i koordynację wzrokowo-ruchową.
Metody
Metoda realizacji zadań ruchowych: zabawowa - naśladowcza, zabawowa –klasyczna, zadaniowa.
Formy pracy
Praca indywidualna, masowa i w zespołach
Środki dydaktyczne
Szarfy kolorowe, kosze, piłki, słupki
Przebieg lekcji
Część lekcji
Tok lekcyjny
Treści – zadania szczegółowe
Czas
realizacji
Uwagi
metodyczno-organizacyjne
C
Z
Ę
Ś
Ć
W
S
T
Ę
P
N
A
1. Czynności organizacyjno- porządkowe i wychowawcze
2. Zabawa
o charakterze ożywiającym
3. Ćwiczenia kształtujące
- Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie strojów.
- Omówienie celów i zadań lekcji
- Motywacja do ćwiczeń fizycznych-
omówienie znaczenia sprawności
fizycznej u człowieka.
OGONKI
Uczniowie uczestniczą w zabawie „ Ogonki ”. Wyłonienie ucznia, który zebrał najwięcej „ ogonków ”( szarf)
ĆWICZENIA
Stanie w rozkroku: -krążenia głowy, tułowia, skłony do prawej i lewej nogi, przysiady ,wymachy ramion, podskoki w miejscu raz na lewej raz na prawej nodze
3min
3min
3min
Ustawienie w szeregu. Zwrócenie uwagi na proste plecy i poprawną sylwetkę.
Wszyscy biegają w rozsypce i starają się wzajemnie wyciągnąć „ ogonek ”- szarfę założoną z tyłu za gumkę spodenek, którą następnie wkłada sobie .
Uczniowie ustawieni luźno w obwodzie koła
C
Z
Ę
Ś
Ć
G
Ł
Ó
W
N
A
4.Zabawa lub gra orientacyjno-porządkowa
5.Zabawa lub gra bieżna.
6 Zabawa rozwijająca pomysłowość i własną inwencje w działaniu
7.Zabawa bieżna i skoczna
8. Zabawa rzutna
9. Zabawa z mocowaniem
OD NAJMNIEJSZEGO DO NAJWIĘKSZEGO
Klasa ustawia się w szeregu zgodnie z poleceniem, uczniowie odliczają do „2”. Jedynki tworzą drużynę I, a dwójki drużynę II. Drużyny równoliczne zajmują miejsca, każda na swojej połowie sali i biegają. Na sygnał „Od najmniejszego” –drużyny ustawiają się w rzędach na swoich połowach . Zwycięża ta drużyna, która pierwsza ustawi się zgodnie „od najmniejszego do największego”. Można powtórzyć zadanie lecz tym razem uczniowie muszą ustawić się według numerów w dzienniku,
WYŚCIGI RZĘDÓW NA CZWORAKA
Drużyny bez zmian ustawiają się gęsiego na linii startu w odległości 2-3m od siebie. Na sygnał nauczyciela mają wystartować pokonując wyznaczony odcinek trasy w jedną i drugą stronę na czworaka. Wracając zawodnik kończący zadanie ma klepnąć w rękę kolejnego zawodnika z drużyny dając mu tym samym sygnał do startu.
PRZEPRAWA NA DRUGĄ STRONĘ
Drużyny pozostają w składach bez zmian i ustawiają się na linii bocznej sali. Zadania polega na przemieszczeniu się drużyn na drugą stronę sali, pod warunkiem że kontakt z podłogą będzie miał zawsze tylko 2 zawodników z każdej drużyny i za każdym razem będą to inni zawodnicy. Ten sam zawodnik nie może pokonywać trasy więcej niż jeden raz. Poza tym drużyny mają swobodę działania.
SKOCZKOWIE I SPRINTERZY
Ponownie te same drużyny ustawiają się gęsiego w wyznaczonych miejscach na linii końcowej sali. Zadanie polega na wyścigu drużyn. Zawodnicy muszą kolejno pokonywać wyznaczoną odległość do słupka skacząc obunóż, a po dotknięciu słupka wracają do drużyny biegiem po czym klepią w rękę kolejnego zawodnika by mógł wystartować. Gra zostanie zakończona, gdy wszyscy zawodnicy pokonają trasę.
KTO TRAFI DO CELU
Uczestnicy zabawy ustawieni w dwóch rzędach -drużynach. W odległości 3 4 kroków między rzędami. Prowadzący ustawia „kosze” (wiaderka, pudełka, ). Każde dziecko z drużyny próbuje trafić piłeczką do celu. Dzieci zaliczają ilość trafień w swoim rzędzie. Za każde trafienie zespół otrzymuje 1 punkt. Wygrywa ten zespół, który zdobędzie więcej punktów.
WĄŻ
Uczniowie ustawieni w dwa rzędy trzymają się mocno za biodra i stanowią węże. Pierwszy w rzędzie jest głową, ostatni ogonem węża. Na sygnał prowadzącego głowa goni ogon starając się go złapać.
3min
5min
5min
5min
5min
4min
Teren – sala gimnastyczna- każda drużyna na swojej połowie.
Zwycięża ta drużyna która pierwsza ustawi się i popełni jak najmniej błędów
Teren – sala gimnastyczna- każda drużyna na swojej pozycji.
Zwycięża ta drużyna która szybciej wykona zadanie
Teren zabawy – sala gimnastyczna- każda drużyna przeprawia się z jednej strony sali na drugą stronę według podanych zasad. Wygrywa drużyna która szybciej przeprawi się na drugą stronę. Jeżeli kontakt z podłogą będzie miało więcej niż dwóch zawodników z drużyny to ta trzecia osoba odpada i drużyna traci punkty.
Teren zabawy – sala gimnastyczna. Drużyny ustawiają się gęsiego w wyznaczonych miejscach.
Grę wygrywa ta drużyna która szybciej i bezbłędnie pokona trasę.
Teren zabawy – sala gimnastyczna. Drużyny ustawiają się gęsiego w wyznaczonych miejscach i każdy wykonuje po 3 rzuty do celu.
Grę wygrywa ta drużyna która wykona więcej rzutów celnych.
Każdy rząd- wąż znajduje się na swojej połowie sali
C
Z
Ę
Ś
Ć
K
O
Ń
C
O
W
A
10. Ćwiczenia oddechowe i wyprostne
11. Zabawa uspokajająca ze śpiewem
11.Podsumowanie lekcji
ĆWICZENIA
Uczniowie ustawiają się na obwodzie koła i wykonują w marszu następujące ćwiczenia:
-przeciąganie jak kot
-prostowanie pleców
- ręce splecione nad głową
- swobodne wymachy rąk
-marsz z wysoki z klaśnięciami w dłonie pod kolanami
-marsz na palcach i na piętach
DRYGENT
Uczniowie siedzą w siadzie klęcznym na obwodzie koła. Prowadzący pełni funkcję dyrygenta i proponuje zaśpiewanie znanej piosenki. Na sygnał wszyscy rozpoczynają śpiew śledząc I naśladując ruchy dyrygenta. Prowadzący może przestać dyrygować, jest to sygnał do przerwania śpiewu. Jeżeli któryś z uczniów nie zauważy i śpiewa dalej, otrzymuje punkt karny.
Zbiórka . Omówienie realizacji zadań. Podliczenie zdobytych punktów i ogłoszenie wyników rywalizacji. Pochwały i nagrody.
Czego dzieci dzisiaj nauczyły się?
Co im się najbardziej podobało? Pożegnanie.3min
4min
2min
Uczniowie wykonują ćwiczenia we własnym tempie
Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę w siadzie klęcznym.
FOTKI Z LEKCJI – tak ćwiczyła klasa IV
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO OPARTY NA ĆWICZENIACH I GRACH RUCHOWYCH
2.Temat zajęć: ĆWICZENIA SKOCZNOŚCIOWE I WIELOSKOKI
Prowadzący – Halina Szlaga
Klasa V i VI – dziewczęta i chłopcy
Liczba ćwiczących – w klasie V – 10, a w klasie VI - 15
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna
Zadania szczegółowe:
Wiadomości
Uczeń:
- zna pozycje wyjściowe do ćwiczeń
- zna ćwiczenia kształtujące cechy motoryczne
- wykazuje się pomysłowością w zadaniach twórczych
Umiejętności
Uczeń:
- potrafi angażować się do różnych zadań
- potrafi naśladować i wykonywać różne ćwiczenia
- potrafi reagować na sygnał i polecenia
- potrafi współdziałać w zespole
- potrafi wykonywać i naśladować różne ćwiczenia,
- potrafi wykazać się własną inwencją i pomysłowością
Postawy
Uczeń:
- wykazuje postawę zdyscyplinowania
- przestrzega regulaminu oraz reguł gier i zabaw,
- doskonali umiejętność współpracy w zespole,
- kształtuje w sobie odpowiedzialność grupową
- wyzwala sobie inwencję do działań ruchowych
- współuczestniczy w kształtowaniu własnej sprawności ruchowej i skoczności
- dba o bezpieczeństwo własne i innych
Sprawność motoryczna
Uczeń:
- wzmocni siłę mięśni nóg
- poprawi skoczność, szybkość i zwinność
- poprawia szybkość reakcji i koordynację ruchową.
Metody
Metoda realizacji zadań ruchowych: zabawowa – naśladowcza, zabawowa –klasyczna, zadaniowa.
Formy pracy
Strumieniowa, masowa, zespołowa i indywidualna
Środki dydaktyczne
Pachołki, skakanki, ławeczki, dwie duże piłki lekarskie, szarfy, taśma miernicza, piłka ręczna.
Przebieg lekcji
Część lekcji
Tok lekcyjny
Treści – zadania szczegółowe
Czas
realizacji
Uwagi
metodyczno-organizacyjne
C
Z
Ę
Ś
Ć
W
S
T
Ę
P
N
A
1.Czynności organizacyjno- porządkowe i wychowawcze
2. Zabawa
o charakterze ożywiającym
3.
Rozgrzewka
- Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie strojów.
- Przedstawienie zadań i celów lekcji
- Zachęcenie uczniów do aktywności i rozwijania sprawności fizycznej.
BEREK NUMEREK
Ćwiczący dobierają się parami, liczą do dwóch każdy pamięta swój numer. Na komendę nauczycielki „Jedynki” – 1 gonią 2, na komendę „Dwójki” – następuje zmiana ról. Nauczyciel często zmienia swoje decyzje zmuszając ćwiczących do częstych zmian sposobu poruszania się i szybkich startów (zmiana kierunku ruchu) – poruszanie się po Sali gimnastycznej.
ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE I
BIEŻNE
Marsz z krążeniem RR
Bieg z wyskokiem lub przysiadem na sygnał
Skłony do przodu i na boki z pogłębieniem
W rozkroku – przysiady na prawą i lewą NN
Stanie przy drabinkach i wymachy NN na bok do wyciągniętej ręki
Przysiad podparty i wyrzuty NN na przemian do tyłu
2min
2min
6min
Ustawienie w szeregu. Zwrócenie uwagi na poprawną sylwetkę.
Wszyscy biegają w rozsypce i starają się wzajemnie dać sobie berka.
Uczniowie ustawieni luźno w obwodzie koła
Marsz po obwodzie sali i wykonywanie poleceń nauczyciela we własnym tempie lub na sygnał
C
Z
Ę
Ś
Ć
G
Ł
Ó
W
N
A
4. Wyścigi drużyn
5. Gra zespołowa
Zbiórka – dyżurni wybierają drużyny. Nauczyciel omawia zasady wykonywania zadań, przedstawia trasę do pokonywania i sposób oceny wykonanych zadań.
- Bieg po prostej
- Żabie skoki
- Bieg z przeskokiem przez przeszkodę
- Bieg ze skokami na skakance
- Przeskoki obunóż przez ławeczkę
- Skok drużynowy
- Trójskok – wyłonienie mistrzów klasy w trójskoku
PIŁKA RĘCZNA lub CHIŃSKA
- Stosowanie zasady gry
- Doskonalenie umiejętności celnego podania i chwytania piłki
- Rzuty do bramki
- Strategia gry w ataku i obronie
18min
8min
Ze względu na różną liczebność drużyn w drużynie mniejszej jeden zawodnik musi wykonywać zadanie dwa razy, startując jako pierwszy i na końcu jako ostatni. W każdym zadaniu inny zawodnik będzie powtarzał zadanie
Drużyny wybierają kapitanów.
Drużyny bez zmian, dla rozróżnienia jedna drużyna otrzymuje szarfy ustalają własną strategię gry, ustawienia zawodników na boisku, kolejność wejścia na bramkę
C
Z
Ę
Ś
Ć
K
O
Ń
C
O
W
A
6. Ćwiczenia kształtujące poprawną postawę
7. Podsumowanie lekcji
Ćwiczenia korygujące i właściwe oddechy
- Marsz –prosta sylwetka i klaśnięcia w dłonie z przodu i z tyłu
- Marsz na palcach – ręce złożone w czapeczkę nad głową
- Ćwiczenia w zwisie przy drabinkach
- Leżenie tyłem- rowerek
- Leżenie przodem – przeprosty
Zbiórka . Omówienie realizacji zadań. Podliczenie punktów i ocena rywalizacji i aktywności uczniów. Pochwały i nagrody.
Opinie uczniów na temat lekcji:
Co im się podobało?
Z czego jesteście dzisiaj zadowoleni?
Pożegnanie.6min
3min
Zwrócenie uwagi na prawidłowa postawę i umiejętne oddychanie podczas ćwiczeń
FOTKI Z LEKCJI – tak ćwiczyła klasa V
FOTKI Z LEKCJI - tak ćwiczyła klasa VI
Obszar II
OGÓLNOPOLSKA AKCJA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
Szkoła w ruchu –„ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE"
W grudniu 2013 roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Szkoła w Ruchu".
II. Zadania z obszaru 2 - wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego
W naszej szkole staramy się w miarę możliwość wzbogacać i urozmaicać stosowane formy zajęć wychowania fizycznego poprzez :
- wycieczki piesze i rowerowe po okolicy oraz zajęcia taneczne
1.SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO OPARTY NA TAŃCU
Temat: Muzyka i ruch na lekcji wychowania
fizycznego - Walc Wiedeński.
Rozwijanie twórczej aktywności dzieci.
MIEJSCE - sala gimnastyczna
CZAS:3x 45minut
KLASA - VI Szkoły Podstawowej im. prof. Z. Religi w Miedniewicach
PRZYBORY – radiomagnetofon, płyty CD
PROWADZĄCA – mgr Halina Szlaga i mgr Agnieszka Sybilska- instruktor tańca
LICZBA ĆWICZĄCYCH : 16 osób
Cele lekcji: Doskonalenie kroku podstawowego walca wiedeńskiego.
Doskonalenie obrotów w prawo i w lewo.
Kształtowanie odpowiedzialności i współpracy w parze.
Kształtowanie umiejętności szybkiej oceny sytuacji i przewidywania ruchu partnera.
Zadania szczegółowe w zakresie:
Sprawności motorycznej (uczeń) rozwija koordynację ruchową
rozwija siłę mięśni nóg i rąk
zwiększa szybkość reakcji.
Umiejętności (uczeń uczy się)
koordynacji wzrokowo-ruchowej
wyczuwać odległość i przestrzeń
potrafi kopiować ćwiczenia muzyczno-ruchowe (aerobic).
Wiadomości (uczeń)
zna zasady współpracy w parze
pozna, jak zachować się w zmieniających się sytuacjach.
Usamodzielnienia ucznia
przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa w zabawach i ćwiczeniach
samodzielnie dobiera i wykonuje ćwiczenia rozgrzewające
współdziała w grupie w celu właściwego wykonania ćwiczeń.
Metody realizacji zadań
ruchowej ekspresji twórczej
zabawowa - klasyczna
naśladowcza
zadaniowa - ścisła.
Formy organizacyjne pracy z uczniami
podział uczniów na pary i grupy 3 i 4 osobowe
prowadzenie zajęć: frontalna i indywidualna.
Metody nauczania ruchu
syntetyczna
współzawodnictwo indywidualne
wpływu osobistego
wpływu społecznego.
Indywidualizacja pracy z uczniem
uczeń odpowiada na pytania o treści tanecznej
określa sposób przeprowadzenia ćwiczeń rozgrzewających.
Metody przekazywania i zdobywania wiadomości
pogadanka
pokaz z objaśnieniem
wykonanie zadań ruchowych do określonej muzyki.
Przebieg lekcji
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności ucznia
Czynności nauczyciela
Metody formy
Docelowe
Zadanie
1
2
3
4
Czynności organizacyjno -porządkowe.
Wykonują zbiórkę.
Witają się z nauczycielem.Powitanie klasy, sprawdzenie gotowości uczniów do zajęć.
Zapoznają się z zadaniem lekcji.
Odpowiadają na pytania nauczyciela.
Wyznaczeni uczniowie pomagają w pokazie.Omawia przebieg lekcji oraz zasadę współdziałania w parze.
Pogadanka
Pobudza organizm do aktywności fizycznej.
Zabawa ożywiająca "Hop-bęc". Wszyscy uczestnicy poruszają się w rytm muzyki, wykonując podskoki raz na prawej raz na lewej nodze i z nogi na nogę. Po wyłączeniu muzyki muszą wykonać:
podpór leżąc przodem
"wagę"
ustawienie w parze w postawie zasadniczej.
Z zabawy odpada osoba lub para, która najpóźniej wykonała dane ćwiczenie
Koordynuje przebieg ćwiczeń
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1
2
3
4
Pobudzi i przygotuje organizm do wysiłku fizycznego
Poprowadzenie i wykonanie rozgrzewki przy muzyce - aerobik (wykonanie ćwiczeń kształtujących siłę ramion i nóg do określonej muzyki).
Nadzoruje i koordynuje przebieg ćwiczeń.
Metoda zadaniowa - ścisła
Doskonalenie kroku podstawowego. walca
Uczniowie ustawieni na szachownicy wykonują krok podstawowy walca w przód i tył.
Demonstruje krok podstawowy.
Forma ścisła
Doskonalenie kroku podstawowego w obrotach w prawo.
Pozycja wyjściowa:
Krok 1
T: pn w przód twarzą do linii tańca
T-a: ln w tył plecami do linii tańca
T: ln w bok, plecami do środka sali
T-a: pn w bok, twarzą do środka sali
Krok 3
T: dosuwa pn do lewej, plecami ukośnie do środka sali
T-a: dosuwa ln do prawej, twarzą ukośnie do środka sali
Krok 4
T: ln w bok i nieco w tył, plecami do linii tańca
T-a: pn w przód twarzą do linii tańca
Krok 5
T: pn w bok, twarzą ukośnie do środka sali
T-a: ln w bok plecami ukośnie do środka sali
Krok 6
T: dosuwa ln do prawej
T-a: dosuwa pn do lewejZwraca uwagę na dokładność wykonywania ćwiczeń (kroków).
Metoda zadaniowa - ścisła
Doskonalenie kroku podstawowego w obrotach w lewo.
Pozycja wyjściowa: Podstawa zasadnicza
Krok 1
T: ln w przód
T-a: pn w tył
Krok 2
T: pn w bok plecami do ściany
T-a: ln w bok twarzą do ściany
Krok 3
T: krzyżuje ln przed prawą plecami do linii tańca
T-a: dosuwa pn do lewej twarzą do linii tańca
Krok 4
T: pn w tył plecami ukośnie do środka sali
T-a: ln w przód twarzą ukośnie do środka sali
Krok 5
T: ln w bok twarzą do linii tańca
T-a: pn w bok plecami do linii tańca
Krok 6
T: dosuwa pn do lewej
T-a: krzyżuje ln przed prawąZwraca uwagę na dokładność wykonywania ćwiczeń.
Nauka koordynacji wzrokowo - ruchowej. Boczne kroki balansowe.
Pozycja wyjściowa
Podstawa zasadnicza(boczny krok balansowy w prawo)
Krok 1
T: pn w bok
T-a: ln w bok
Krok 2 i 3
T: ociera ln o prawą utrzymując ciężar ciała w lewej
Krok balansowy w lewo analogicznie w przeciwnym kierunku.Koordynuje przebieg ćwiczeń
Forma zadaniowa
Proponowane połączenia:
Tańczymy dowolną ilość obrotów w prawo.
Boczny krok balansowy w prawo, w lewo i w prawo.
Dowolna ilość obrotów w lewo.
Boczny krok w lewo, w prawo i w lewo.Czuwa nad doskonałością i poprawnością wykonywanych kroków i połączeń. Udziela pochwał za pomyślne i prawidłowe wykonanie zadania.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
1
2
3
4
Uspokojenie organizmu
Wykonując ćwiczenia zaplanowane przez nauczyciela.
Podaje polecenie do ustawienia się w kolumnie ćwiczebnej.
Korygowanie postawy
Postawa, wznieś barki w górę, rozluźnić, opuścić w dół.
Krok w przód lekki ukłon, krok w tył lekki ukłon.
Jw. Krok dostawny w prawo i w lewo.Włącza radiomagnetofon z podkładem muzycznym (muzyka spokojna nastrojowa).
Prowadzi zaplanowane przez siebie ćwiczenia relaksująco - rozluźniające. Dba o odpowiednie tempo i rytm ćwiczeń.Metoda naśladowcza
Forma ścisłaFOTKI z ZAJĘĆ - tańczyć każdy może... (lekcja tańca w kl. VI)
2. SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO OPARTY NA TAŃCU
Temat: Nauka figur w parach, doskonalenie
układu podstawowego SAMBY
MIEJSCE - sala gimnastyczna
CZAS: 3x 45minut
KLASA - IV Szkoły Podstawowej im. prof. Z. Religi w Miedniewicach
PRZYBORY – radiomagnetofon, płyty CD
PROWADZĄCY – mgr Halina Szlaga i mgr Agnieszka Sybilska- instruktor tańca LICZBA ĆWICZĄCYCH: 14 osóbCEL LEKCJI: Rozwój koordynacji ruchowej, wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką.
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE:
UMIEJĘTNOŚCI: Nauka kroków i figur w Sambie, doskonalenie układu podstawowego.
MOTORYCZNOŚĆ: Płynność, precyzja i koordynacja ruchowa .
WIADOMOŚCI: Taniec jako forma rekreacji ruchowej.
POSTAY: Współpraca w grupie, w parach.
METODY REALIZACJI ZADAŃ: - naśladowcza ścisła, powtórzeniowa
Przebieg lekcji
TOK LEKCJI
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE
UWAGI ORGANIZACYJNO- METODYCZNE
Zorganizowanie grupy
1. Zbiórka .
2. Powitanie.
3. Sprawdzenie obecności.
Ustawienie w dwuszeregu
Motywacja do zajęć w lekcji
1. Podanie tematu zajęć i sposobu realizacji.
2. Rola tańca w naszym życiu.
Rozgrzewka
Psychomotoryka
Profilaktyka
1. Rozgrzewka do spokojnej muzyki
- marsz w rytm muzyki
- w marszu wznosy ramion w górę i dół
- w marszu skłony głowy w przód i tył , na boki
- w marszu co trzeci krok wypad nogą w przód
- w marszu tjw. ze skrętem tułowia za nogą wypadową
- w marszu wspięcia na palce
- w marszu chodzimy na piętach
- cwał bokiem w rytm muzyki
- bieg w rytm muzyki
- podskoki ze zmianą nogi, raz na lewej, raz na prawej nodze
Ustawienie na obwodzie koła, ćwiczenia wykonywane na hasło nauczyciela.
Kształtowanie umiejętności
Doskonalenie układu podstawowego:
1.Parami po obwodzie koła
2. Szachownica par (para w lewo, para w prawo)
3. Bans w kolanach i kroki w bok (w dwie strony)
4. Botafogoss zwykłe
5. Przeplatanka w dwójkach
6. Zmiana partnerów i par
7. Krok samby z obrotem partnerki pod ręką
8. Obrót obydwojga
9. Kroki samby po kole
10. Balansowanie po kole
11.W lewą stronę od lewej nogi: krok, dostaw.
12. Prawa, lewa- powrót.
13. Od prawej nogi : krok, dostaw.
14. Prawa, lewa- powrót.
15. W lewą stronę od lewej nogi za plecy partnera.
16. Od prawej nogi powrót do pozycji wyjściowej.
17. W drugą stronę od prawej nogi za plecy partnera.
18. Od lewej nogi powrót do pozycji wyjściowej.
Ustawienie na obwodzie koła w parach.
Układ podstawowy wykonywany do muzyki.
Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłową technikę kroku i estetykę ruchu.
Nauczyciel rozlicza.
Naukę figur w parach
Partnerka po półkolu w trzymaniu za dłoń lewą.
Partnerzy wykonują figurę w odbiciu lustrzanym partnerek
Ćwiczenia uspakajające.
Na zakończenie powtarzamy pełny układ przy muzyce.
Ćwiczenia oddechowe i relaksujące
Kończymy w poz. zasadniczej
Małe koło w chwycie za ręce.
Kończymy twarzami do siebie.
Zakończenie lekcji.
1. Omówienie lekcji.
2. Wyróżnienie najlepiej ćwiczących par.
3. Zadanie domowe- przećwiczenie poznanych figur.
4. Pożegnanie.
FOTKI z ZAJĘĆ – tańczyć każdy może… (lekcja tańca w kl. IV)
3.WYCIECZKI PIESZE PO OKOLICY – 21 marca bieżącego roku z okazji nadejścia wiosny klasa IV i VI na lekcjach wychowania fizycznego wyruszyły w teren nad pobliską rzekę SUCHĄ w poszukiwaniu oznak wiosny. Pogoda była super, słoneczko pięknie świeciło i wkoło aż pachniało wiosną.
FOTKI z WYCIECZKI PIESZEJ nad RZEKĘ SUCHĄ
4. WYCIECZKI ROWEROWE - w bieżącym roku jeszcze nie odbyła się żadna wycieczka rowerowa, ale najbliższa zaplanowana jest w miesiącu kwietniu do leśniczówki w Mogiłach – połączona z lekcją przyrody i pieczeniem kiełbasek przy ognisku, a później w maju nad Zalew Bolimowski nad rzeką RAWKĄ
Niżej przedstawiamy zdjęcia z ubiegłorocznych wypraw rowerowych po okolicy i ścieżkami BOLIMOWSKIEGO
PARKU KRAJOBRAZOWEGO
Obszar V
OGÓLNOPOLSKA AKCJA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
Szkoła w ruchu –„ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE"
IV. Zadania z obszaru 5- pozalekcyjne zajęcia sportowe – akcje pozalekcyjnej aktywności ruchowej
- WYJAZDY NA BASEN
W okresie listopad- grudzień 2013r nauczyciel wychowania fizycznego i gimnastyki korekcyjnej organizował wyjazdy na pływalnię do Żyrardowa dla 20 uczniów naszej szkoły. Wyjazdy odbywały się raz w tygodniu, w piątki po południu po 2 godziny.
Podczas tych zajęć uczniowie:
- uczyli się pływać i doskonalili swe umiejętności w pływaniu,
- wykonywali ćwiczenia korekcyjne w wodzie,
- rekreacyjnie uczestniczyli w grach i zabawach zorganizowanych,
- korzystali z dostępnych na pływalni urządzeń i atrakcji.
FOTKI Z BASENU – Jak rybki w wodzie
- SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
W listopadzie w ramach zajęć pozalekcyjnych nauczyciel WF zorganizowała rozgrywki szkolne w tenisie stołowym. Do rozgrywek zgłosiło się 12 dziewcząt i 8 chłopców z klasy V i VI . Uczniowie Ci Rozgrywali między sobą pojedynki w systemie pucharowym zbierając punkty które pozwoliły wyłonić zwycięzców.
Szkolne rozgrywki wygrali : dziewczęta z klasy VI : Kinga Rybkowska - I miejsce,
Natalia Paluch - II miejsce, Natalia Jarosz – III miejsce
chłopcy z klasy VI: Piotr Műller - I miejsce, Jan Sybilski – II miejsce, oraz z klasy V Julian Bonowski – III miejsce.
Uczniowie ci reprezentowali naszą szkołę w GMINNYM TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO , podczas którego dziewczęta zajęły III miejsce w gminie, a chłopcy IV miejsce.
FOTKI Z TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO
3.SZKOLNE ROZGRYWKI DRUŻYN DZIEWCZĘCYCH W PIŁCE SIATKOWEJ
Dnia 27.01.2014r nauczyciel WF zorganizowała po lekcjach rozgrywki szkolne w piłce siatkowej. Do rozgrywek zgłosiły się drużyny dziewcząt z klasy V i VI , które toczyły zacięte boje o zwycięstwo i wyłonienie drużyn stanowiących reprezentację szkoły na Gminny Turniej Piłki Siatkowej.
4. W RYTMIE ŁUGI BUGI czyli WALENTYNKOWO-OSTATKOWA ZABAWA TANECZNA
14 lutego bieżącego roku zorganizowaliśmy dla naszych uczniów zabawę kostiumową, Na balu zjawiły się różne osobistości, zaczynając od postaci zwierzęcych - biedronek i pszczółek, poprzez postaci z bajek – wróżki i duszki, a kończąc na postaciach realnych – księżniczki, żołnierze, sportowcy i inni. Podczas zabawy królował taniec dyskotekowy i różne konkursy sprawnościowe oraz taneczne.
FOTKI Z z MIEDNIEWICKIEGO PARKIETU
5.AKTYWNIE SPĘDZAMY PRZERWY
Szkolno- klasowy Turniej Tenisa Stołowego
W dniach 06, 13 i 20 .03.2014r. podczas przerw odbył się Szkolno-klasowy Turniej Dziewcząt i Chłopców w Tenisie Stołowym klas w Szkole Podstawowej im. prof. Z. Religi w Miedniewicach. Rozgrywki klasowe obejmowały uczniów z klas III – VI i uczestniczyło w nim 16 chłopców i 18 dziewcząt.
Klasyfikacja mistrzów klasowych przedstawia się następująco:
1. W klasie III mistrzem została Agata Dukaczewska, miejsce II zajął Adrian Staniak, a miejsce III Krzysztof Twaróg.
2. W klasie IV zwyciężyła Julia Sybilska, miejsce II zajęła Agata Twaróg, a miejsce III Patrycja Białołusz.
3. W klasie V wygrał Julian Bonowski, miejsce II zajął Darjusz Jankowski, a miejsce III Maria Twaróg.
4. W klasie VI zwyciężyła Kinga Rybkowska , miejsce II zajął Piotr Miiller, a miejsce III Natalia Paluch.
Najlepsi uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i puchary ufundowane przez dyrektora szkoły panią Bogumiłę Kamińską.
Animatorami i organizatorami turnieju tenisa stołowego w szkole byli: Agnieszka Sybilska – pedagog szkolny i Maciej Piekarski – psycholog szkolny.
Sędzią głównym była pani Halina Szlaga- nauczyciel wychowania fizycznego.
Cały turniej przebiegał pod hasłem ,, Ruch to zdrowie ” i był częścią programu ,,Szkoła w ruchu – Ćwiczyć każdy może”
6. POBIJAMY REKORDY
W miesiącu marcu bieżącego roku uczniowie klasy VI zgłosili pomysł aktywnego spędzania przerw w formie sprawdzania swoich umiejętności w różnorodnych zadaniach sportowych i ustanawiania rekordów w poszczególnych konkurencjach. Za zgodą wychowawcy i nauczyciela wychowania fizycznego zgłoszony pomysł wcielili do realizacji Wymyślali różne zadania i dwa razy w tygodniu w środy i piątki cała klasa na długiej przerwie zjawiała się na sali gimnastycznej, gdzie pod czujnym okiem wychowawcy z zapałem przystępowali do realizacji zadań, ustanawiali rekordy i wyłaniali zwycięzców.
Oto niektóre konkurencje :
- ODBICIA PIŁKI SIATKOWEJ
- SKOKI NA SKAKANCE
- ODBICIA PIŁECZKI PINGPONGOWEJ
- SKOKI PRZEZ LINĘ
- RZUT PIŁKĄ LEKARSKĄ
- PODCIĄGANIE NA DRABINKACH
- BRZUSZKI
- SKOK W DAL
- RZUTY PIŁKĄ W PARACH
- SKOK W DAL
- NAJSILNIEJSZE NOGI DŻWIGAJĄCE PIŁKĘ LEKARSKĄ
- NAJSILNIEJSZE RĘCE DŻWIGAJĄCE PIŁKĘ LEKARSKĄ
- KOZŁOWANIE PIŁKI W BIEGU
- ŻONGLOWANIE PIŁKĄ
FOTKI – i ja mogę być rekordzistą.
7. ZAJĘCIA KOŁA TANECZNEGO
W naszej szkole organizowane są dla uczniów różnorodne zajęcia pozalekcyjne, a wśród nich od sześciu lat zajęcia koła tanecznego prowadzone przez panią Agnieszkę Sybilską – instruktora tańca. Zajęcia taneczne prowadzone są w dwóch grupach wiekowych – młodszej dla uczniów z klas I-III i starszej dla uczniów z klas IV-VI. Podczas zajęć uczniowie uczą się kroków, figur i układów do różnych tańcy towarzyskich. Tradycją naszej szkoły jest również organizowanie od pięciu już lat Gminnych Festiwali Tańca, które cieszą się ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem wśród uczniów wszystkich szkół podstawowych w gminie
8. FESTYNY ŚRODOWISKOWE
Od wielu już lat tradycyjnie w czerwcu organizujemy festyny środowiskowe z różnymi atrakcjami programowymi oraz konkurencjami sportowymi dla dzieci i dorosłych, a także rodzinne. W tym roku festyn zaplanowany jest na dzień 1 czerwca i odbywał się będzie pod hasłem „Święto rodziny”