Projekt edukacyjny "Godność, wolność, niepodległość"
Projekt edukacyjny "Godność, wolność, niepodległość"
Szkoła Podstawowa im. prof. Zbigniewa Religi w Miedniewicach jako jedna z 257 szkół z całej Polski realizuje w roku szkolnym 2018/2019 projekt edukacyjny "Godność, wolność, niepodległość" zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Projekt ten został przygotowany przez Ministra Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”. Jego celem jest wspieranie szkół i placówek oświatowych w kształtowaniu postaw opartych na wspólnych dla Polaków wartościach. Wśród takich wartości należy wymienić m.in.: wolność, godność, solidarność, prawa człowieka, a także wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i kształtowanie postaw patriotycznych.
W związku z tym społeczność Szkoły Podstawowej im. prof. Zbigniewa Religi w Miedniewicach postanowiła włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W ramach działań podejmowanych przez uczniów i nauczycieli odbędą się między innymi wystawy, koncert, bieg, konkurs, jak również spotkanie ze świadkiem historii.
Inauguracją szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie „Miedniewicki Bieg Niepodległości” przeprowadzony na pobliskich terenach związanych historycznie z II RP dla całej społeczności szkolnej i lokalnej. Wszyscy uczestnicy będą mieli za zadanie przebiec wyznaczoną trasę oraz zaliczyć zadania wyznaczone przez organizatorów. Na trasie będzie ulokowanych sześć stanowisk, na których biegnący będą musieli wykazać się wiedzą historyczną związaną z II RP, aby uzyskać stempel z konkretną literą. Po ukończeniu biegu i odwiedzeniu kolejno wytyczonych na trasie stanowisk każdy z uczestników uzyska na swojej karcie napis „POLSKA”. Następnie zostanie wykonany kolaż na konturze mapy Polski z biało-czerwonych serduszek, na których uczestnicy napiszą za co kochają Polskę.
Oprócz biegu na naszych uczniów czeka jeszcze wiele atrakcji. Już na początku października uczniowie udadzą się na trzydniową wycieczkę do Lwowa związanej tematycznie z wydarzeniami historycznymi oraz postaciami z okresu II RP. Podczas wyjazdu odwiedzimy przede wszystkim Cmentarz Orląt Lwowskich, będący częścią Cmentarza Łyczakowskiego. Cmentarz Orląt Lwowskich jest jednym z najważniejszych polskich cmentarzy znajdujących się poza granicami naszego kraju. Następnie uczestnicy udadzą się do Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wewnątrz której znajduje się szereg pamiątkowych tablic związanych z wybitnymi postaciami polskiej historii. Ponadto na Wzgórzu Wuleckim uczniowie zapoznają się z historią pomordowanych tam przedstawicieli polskiej inteligencji. Kolejnym punktem zwiedzania będzie Uniwersytet Lwowski, który był jedną z największych i najbardziej zasłużonych placówek naukowych odrodzonej Polski. Będąc we Lwowie uczestnicy nie pominą rynku z zabytkowymi kamienicami, na którym to w 11 listopada 1920 roku Józef Piłsudski przyjął defiladę z okazji nadania miastu krzyża srebrnego Orderu Virtuti Militari.
Po powrocie z wycieczki uczniowie zaangażują się w zbiórkę pamiątek związanych z okresem II RP jednocześnie przygotowując ich opis potrzebny do wykonania i przedstawienia dla całej społeczności szkolnej i lokalnej wystawy pt. „Powstańcie pomni waszej przeszłości…”. Oprócz tej wystawy powstaną również dwie inne prezentujące sylwetki postaci związanych z okresem II RP wraz z ich osiągnięciami. Wystawy te zatytułowane będą: „Kobiety Niepodległości” oraz „Mężczyźni Niepodległości”.
Następną inicjatywą zorganizowaną przez społeczność Szkoły Podstawowej im. prof. Zbigniewa Religi będzie Koncert Pieśni Patriotycznych „Dla Niepodległej” dla wszystkich uczniów, ich rodziców, władz lokalnych i zaproszonych gości, który odbędzie się w dniu Święta Niepodległości 11 Listopada. Zaprezentowane zostaną znane pieśni patriotyczne w murach pobliskiego Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej, które również jest związane historycznie z okresem II RP.
To nie koniec zadań podejmowanych przez społeczność szkolną! Odbędzie się również Gminny Konkurs Wiedzy „Bohaterowie Niepodległej”. Uczestnikami konkursu będą uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Wiskitki. Pierwszym etapem będą eliminacje szkolne we wszystkich szkołach w Gminie. Finał konkursu natomiast odbędzie się w budynku Szkoły Podstawowej im. prof. Zbigniewa Religi w Miedniewicach.
Zwieńczeniem naszych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie spotkanie ze świadkiem historii OMFConv Ignacym Janem Rejch, autorem książki „On – na naszej drodze”, który żył w czasach II RP. Będzie to okazja do bezpośredniego kontaktu z historią, w tym z treściami, z którymi uczniowie mogli wcześniej zapoznawać się tylko z podręczników.
Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
O bieżących działaniach i wszelkich aktualnościach będziemy informować na stronie głównej.