Solidarna szkoła - archiwum 2018/2019
Głównym celem programu „Solidarna Szkoła” jest kształtowanie postaw solidarności i współodpowiedzialności oraz zaangażowanie społeczności szkolnej w działania na rzecz tych wartości, jak również edukacja na temat historii ruchu Solidarność.
Cele szczegółowe:
- Wypracowanie szkolnego modelu wychowania uczniów solidarnych z członkami społeczności lokalnej i globalnej, angażujących się w działanie na rzecz dobra wspólnego.
- Wyposażenie nauczycieli i nauczycielek w wiedzę i umiejętności, które pomogą im realizować założenia programu i przyczynią się do ich rozwoju zawodowego. Upowszechnianie aktywizujących metod i dobrych praktyk z zakresu edukacji historycznej i obywatelskiej.
- Kształtowanie w uczniach i uczennicach tożsamości historycznej poprzez edukację obywatelską dot. etapów budowania i umacniania demokracji w Polsce współczesnej z położeniem nacisku na historię ruchu „Solidarności”.
- Kształtowanie w uczniach i uczennicach wrażliwości na potrzeby i wyzwania stojące przed społecznością lokalną oraz ich globalny kontekst.
Projekt Solidarna Szkoła prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności
Szkoła Podstawowa im. prof. Zbigniewa Religi w Miedniewicach
"Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości, więcej! nie ma przyszłości człowieka i narodu."
Jan Paweł II
HARMONOGRAM
Zaplanowane działania
Data realizacji
Osoby zaangażowane
Solidarne wybory Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna SU
Wrzesień
Cała społeczność szkolna
Solidarne wybory Rady Rodziców
Wrzesień
Rodzice
Przeprowadzenie ankiet wśród uczniów, rodziców i nauczycieli dotyczących głównych kierunków pracy (dot. programu wychowawczo-profilaktycznego)
Wrzesień
Cała społeczność, rodzie szkolna
Realizacja na zajęciach historii, języka polskiego, muzyki, zajęciach z psychologiem, pedagogiem, godzinach wychowawczych z tematyki „Rola kobiety w okresie PRL w działalności opozycyjnej, Kobiety w latach 1918-1989”
- pokaz filmu
- prowadzenie wywiadów
- lekcje warsztatowe
Cały rok szkolny
Nauczyciel historii, muzyki, psycholog, pedagog, uczniowie
14 października - Dzień Edukacji Narodowej
(Pamiętamy o byłych pracownikach)
Październik
Uczniowie
1 listopada - Solidarnie Pamiętamy (sprzątanie Grobu Nieznanego Żołnierza, Kurhanów z czasów I i II wojny światowej oraz opuszczonych grobów)
Październik/Listopad
Uczniowie, Nauczyciele
11 listopada - Solidarnie, niepodlegle/ Solidarna niepodległość
- bieg niepodległości
- wystawa „Kobiety i Mężczyźni Niepodległości
- wystawa pamiątek z czasów II RP
- biało-czerwona w każdym oknie oraz w stroju
Październik/Listopad
Uczniowie, Nauczyciele
„Nici i sploty” – zorganizowanie wystawy pamiątek z okresu II RP
Październik/Listopad
Uczniowie, Nauczyciele,
Rodzice
Spotkanie ze Świadkiem Historii
Listopad
Uczniowie, Nauczyciele
Tydzień Edukacji Globalnej
Listopad
Uczniowie, Nauczyciele
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16 listopad
Listopad
Uczniowie, Nauczyciele
28 listopada - Uzyskanie prawa głosu przez kobiety
Listopad
Uczniowie, Nauczyciele
5 grudnia - Dzień Wolontariusza
Listopad
Uczniowie
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
3 grudnia
Uczniowie, Nauczyciele
Dzień Praw Człowieka 10 grudnia
Grudzień
Uczniowie, Nauczyciele
13 grudnia - Rocznica Stanu Wojennego
Grudzień
Uczniowie, Nauczyciele
Solidarne Święta - Wspólna Wigilia
Grudzień
Nauczyciele, rodzice, uczniowie
Paczka Solidarności - świąteczne prezenty
Grudzień
Uczniowie, Nauczyciele
Rodzice
"Dzień, w którym gasną wszelkie spory" - kolędowanie z lokalną społecznością – Jarmark Bożonarodzeniowy
Grudzień
Uczniowie, Nauczyciele
Lokalna społeczność
Dzień Babci i Dziadka - Spotkanie pokoleń
Styczeń
Uczniowie, Nauczyciele
Dziadkowie i Babcie
Powstanie Styczniowe - historia miejscowej solidarności
Styczeń
Uczniowie, Nauczyciele
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 styczeń)
Styczeń
Uczniowie, Nauczyciele
Dzień Żołnierzy Wyklętych - 1 marca
Marzec
Uczniowie, Nauczyciele
Dzień Patrona - Pamiętamy
Marzec
Uczniowie, Nauczyciele
Zaproszeni Goście
Światowy Dzień Wody (22 marca)
Marzec
Uczniowie, Nauczyciele
„Akcji Żonkil” Muzeum Żydów Polskich
Kwiecień
Uczniowie, Nauczyciele
Muzyka Solidarności - koncert uczniowski
Maj/czerwiec
Uczniowie, Nauczyciele
1 maja, Święto Flagi
Maj
Uczniowie, Nauczyciele
3 maja
Maj
Uczniowie, Nauczyciele
Dzień Papieski
„Nie ma wolności bez solidarności”
Maj
Uczniowie, Nauczyciele
1 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka
Czerwiec
Uczniowie, Nauczyciele
Rocznica Wolnych Wyborów
Czerwiec
Uczniowie, Nauczyciele
*w miarę potrzeb harmonogram będzie uzupełniany
tygodniu mieli możliwość zapoznania się z problemami, z jakimi borykają się ich rówieśnicy zamieszkujący Afrykę. Wychowawca kl III, p.M.Wacławek w bardzo interesujący sposób przybliżyła swoim uczniom geograficzne, kulturowe i społeczne aspekty życia mieszkańców Afryki. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, ich uwagę zwrócił zaprezentowny film edukacyjny, przygotowany przez UNICEF, pt."Szkoła w Mali".
Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych
1 marca w naszej szkole zorganizowany został apel poświęcony Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas którego przedstawiono krótką historię Niezłomnych oraz przybliżono wybrane sylwetki bohaterów m.in.:Witolda Pilckiego, Zygmunta Szendzielarza, Danuty Siedzikówny. Społeczność naszej szkoły, po wprowadzeniu w tematykę, obejrzała film dokumentalny pt."Żołnierze Wyklęci".
Apel poprzedzony był przygotowaniem gazetki, która znalazła się na dolnym korytarzu.
Pamięć o Żołnierzach Polski Podziemnej
Uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach aktywnego spędzania ferii zimowych. Młodzież z naszej szkoły z zainteresowaniem obejrzała wystawy i wysłuchała wyjaśnień przewodników. Interaktywny charakter muzeum pozwolił naszym uczniom nie tylko obejrzeć eksponaty, ale także poczuć grozę walki powstańców.
Rocznica Stanu Wojennego
Uczniowie naszej szkoły, pamiętając o ważnych wydarzeniach historycznych oraz zmaganiach rodaków, przygotowali gazetkę informującą o rocznicy ogłoszenia Stanu Wojennego. Przygotowanie gazetki poprzedzone było poznaniem tła historycznego minionych wydarzeń, oraz zapoznaniem z bohaterami epoki PRL-u. Przygotowana wystawa zaciekawiła nie tylko starszą młodzież, ale i uczniów młodszych z klas I-III.
Kobiety Niepodległości - 100-lecie nadania praw wyborczym Polkom
Uczniowie klas VII i VIII na lekcji historii poznali sylwetki kobiet walczących o Niepodległość, jak również zostali zapoznali z ważną datą, tj. 100-leciem nadania praw wyborczym Polkom. W związku z tym uczennice kl VII przygotowały gazetkę szkolną.
Lekcje wprowadzające w ścieżkę "Nici i sploty"
Uczniowie klas IV-VIII, na lekcji historii, WOS-u, informatyki oraz języka polskiego realizowali lekcje wprowadzające (były one rozbite na 5 godzin lekcyjnych u każdej z klasy). Każdy z uczniów klas starszych na pierwszą lekcję wprowadzającą przyniósł przedmiot, który według niego ma wartość historyczną i pochodzi z okresu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przyniesione artefakty to między innymi: nosidło do wody, sierp, tara do prania, lampa kolejarska, legitymacje kolejarskie z roku 1936, pocztówki i monety z okresu międzywojennego i wiele innych. Uczniowie próbowali odtworzyć historię przedmiotów. W trakcie lekcji języka polskiego pracowali z kartą eksponatu. W trakcie WOS-u odwiedzili lokalną izbę pamięci (znajdującą się przy Sanktuarium Matki Bożej Miedniewickiej w Miedniewicach), poznali system tworzenia wystaw, a także byli uczestnikami lekcji w terenie dot. tematów muzeum i ich roli. Podsumowaniem lekcji w terenie było odpowiedzenie na kluczowe pytania (sceanriusz "Jak pracować z eksponatem"-materiał 3). W trakcie lekcji informatyki uczniowie wyszukiwali informacji na temat swoich eksponatów. Uczniowie klas IV-VIII zrealizowali elementy scenariusza "Każdy przedmiot opowiada jakąś historię". Warto zaznaczyć, że również klasy młodsze zrealizowały elementy lekcji wprowadzających poznając informaję - czym są muzea, po co istnieją, co można w nich znaleźć i dlaczego są tak ważne. Najmłodsi uczniowie brali udział w przygotowaniu wystawy, przynosili ważne historycznie przedmioty wraz z ich opisem, który był redagowany wraz z wychowawcą w trakcie lekcji. Przygotowaną wystawę odwiedzali okoliczni mieszkańcy, jak również uczniowie z sąsiednich szkół. W ramach ścieżki, uczniowie klasy VIII wzięli udział w Programie Historionauci, gdzie tworzyli artykuł dotyczący eksponatu muzealnego.
Kobiety budują opozycję - lata 80!
W ramach lekcji WOS-u uczniowie klasy VIII wraz z nauczycielem realizowali scenariusz CEO: Tajemnica państwowa, czyli lekcja o roli i udziale kobiet w opozycji w PRL w latach 80 XX w.
Dodatkowym zadaniem uczniów było przeprowadzenie wywiadów z babciami/mamami, badź kobietami, które pamiętają czasy PRL-u i Stan Wojenny. Wyniki swojej pracy uczniowie zaprezentują na gazetce szkolnej oraz podczas apelu zorganizowanego w Rocznicę Stanu Wojennego.
Solidarność Globalna - Tydzień Eduakcji Globalnej
Uczennice klasy V w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej przygotowały gazetkę szkolną, która w prosty i przystępny sposób obrazuje wszystkim uczniom, zarówno najsatraszym, jak i najmłodszym, czym jest eduakcja globalna. Na lekcji geografii nauczyciel dodatkowo przybliżał wybrane zagadnienia i wyjaśniał niejasności.
BohaterON – włącz historię!
Nasza szkoła na przełomie listopada i grudnia brała udział w akcji "BohaterON – włącz historię! ". Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.
Dziś otrzymaliśmy podziękowanie za udział w kampani! Brawo dla społeczności naszej szkoły, która pamięta o BOHATERACH!
Pamięć o Patronie
8 marca 2019 roku przypada 10 rocznica śmierci Patrona naszej szkoły prof.Zbigniewa Religi. Aby uczcić pamięć Profesora społeczność naszej szkoły rozpoczęła przygotowania do tej ważnej uroczystoścu już w lutym. W klasach pojawiły się gazetki klasowe dotyczące życia zawodowego, prywatnego i społeczno-politycznego prof. Religi. Uczniowie klas I - VIII przygotowywali się do ogólnoszkolnego konkursu wiedzy o Patronie. Z każdej z klas został wyłoniony mistrz. Wybrano również mistrza szkolnego, tytuł ubiegłoroczny obroniła Oliwia Zmorzyńska.W ramach obchodów zostały zorganizowane również konkursy: plastyczny i literacki. Uczniowie za pomocą wybranych form plastycznych prezentowali postać prof. Religi. Konkurs literacki polegał na stworzeniu wiersza o Patronie.
Wszelkie działania podsumowane zostały 7 marca na uroczystym apelu. Natomiast 8 marca delegacja naszej szkoły złożyła kwiaty na grobie prof.Zbigniewa Religi, gdzie spotkaliśmy przyjaciela naszej szkoły p.Jacka Lipińskiego, który należał do Solidarnośći Huta Warszawa.
Edukacja globalna w klasach młodszych - Problemy Afryki
Uczniowie klasy III w minionym tygodniu mieli możliwość zapoznania się z problemami, z jakimi borykają się ich rówieśnicy zamieszkujący Afrykę. Wychowawca kl III, p.M.Wacławek w bardzo interesujący sposób przybliżyła swoim uczniom geograficzne, kulturowe i społeczne aspekty życia mieszkańców Afryki. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, ich uwagę zwrócił zaprezentowny film edukacyjny, przygotowany przez UNICEF, pt."Szkoła w Mali".
Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych
1 marca w naszej szkole zorganizowany został apel poświęcony Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas którego przedstawiono krótką historię Niezłomnych oraz przybliżono wybrane sylwetki bohaterów m.in.:Witolda Pilckiego, Zygmunta Szendzielarza, Danuty Siedzikówny. Społeczność naszej szkoły, po wprowadzeniu w tematykę, obejrzała film dokumentalny pt."Żołnierze Wyklęci".
Apel poprzedzony był przygotowaniem gazetki, która znalazła się na dolnym korytarzu.
Pamięć o Żołnierzach Polski Podziemnej
Uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach aktywnego spędzania ferii zimowych. Młodzież z naszej szkoły z zainteresowaniem obejrzała wystawy i wysłuchała wyjaśnień przewodników. Interaktywny charakter muzeum pozwolił naszym uczniom nie tylko obejrzeć eksponaty, ale także poczuć grozę walki powstańców.
Spotkanie pokoleń - Dzień Babci i Dziadka
25 stycznia uczniowie klas 0-III zorganizowali Dzień Babci i Dziadka. Dzieci pod opieką wychowawców przygotowały występy artystyczne. Na początek zaprezentowano spektakl o Dziewczynce z zapałkami, która zostaje uratowana przez swoją babcię. Przedstawienie miało zachęcić do otwarcia się na drugiego człowieka, poruszało temat pomocy osobom potrzebującym.
Następnie odbył się „koncert życzeń” - dzieci piosenką i wierszem wyraziły wdzięczność oraz szacunek dla ukochanych dziadków.
Na zakończenie występów były pokazy taneczne w wykonaniu uczniów klas IV - VI.
Uwieńczeniem całej uroczystości było spotkanie wnucząt z babciami i dziadkami przy herbacie i słodkim poczęstunku przygotowanym przez Rodziców. W trakcie poczęstunku zgromadzeni goście opowiadali o swojej młdości, odpowiadali na pytania młodzieży dotyczące okresu PRL-u oraz Ruchu Solidarność.
Edukacja globalna - problemy Afryki
23 stycznia odbyła się otwarta lekcja geografii w klasie VIII. Temat lekcji brzmiał: „Etiopia – problemy głodu i niedożywienia”. W czasie lekcji uczniowie nauczyli się rozróżniać głód od niedożywienia, wyjaśniać znaczenie terminu „głód utajony”, przypomnieli sobie również położenie Etiopii na mapie Afryki, analizowali dane z map i wykresów oraz wyciągali wnioski. Uczniowie pracowali indywidualnie oraz w małych grupkach.
WOŚP w Miedniewicach
13 stycznia uczniowie naszej szkoły: Julia Ciężka, Zuzanna Panicz, Aleksandra Karlińska, Mateusz Strzelczyk oraz Łukasz Łęgiewski wraz z opiekunem p.M.Pyszko wzięli czynny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
Naszym uczniom, mimo niesprzyjającej pogody, dopisywał humor, którym zachęcali przechodniów i mieszkańców Miedniewic do wsparcia WOŚP.
Lokalnie - solidarnie
Uczniowie naszej szkoły w minionym półroczu wspierali swoją działanością chore, potrzebujące dzieci. Od września uczniowie zbierali nakrętki od butelek, które zostały przekazane na cele charytatywne. Nasza młodzież nie zapominając o zwierzątach brała udział w zbiórce kasztanów i żołędzi, uzyskane pieniądze zostały przeznaczone na schronisko dla zwierząt w pobliskim Żyrardowie.
Książki drugiego obiegu
Uczniowie klasy VII i VIII, zainteresowani tematyką czasów PRL-U i historią solidarności, mieli możliwość zapoznania się z książkami drugiego obiegu.
Publikacje te powstały w Polsce w okresie PRL poza oficjalnym ruchem wydawniczym. Książki i czasopisma drugoobiegowe publikowane bez zezwolenia cenzury w nielegalnych, zakonspirowanych drukarniach, rozprowadzano bez tzw. „debitu” – zezwolenia cenzury, przy pomocy indywidualnych kolporterów.
Nasi uczniowie dotarli do osoby, która w czasach PRL-u była kolporterem owych książek, dzięki czemu otrzymali przykładowe publikacje min."Pożoga", "Dlaczego i jak wywołać wojnę", "Wolne wybory 1947", "Bohaterski Miś", oraz oryginalne przypinki min. "Solidarność", "ks.Jerzy Popiełuszko", "Niezależne Zrzeszenie Studentów'".
Dzięki pozyskanym eksponatom oraz uzyskanych od ich właściciela informacji uczniowie mieli możliwość poznania historii bezpośrednio od jej świadka.
Wirtualny Festiwal Niepodległa z CEO
14 grudnia grupa uczniów z klasy V pod opieką M.Piekarskiej, wzięła udział w Wirtualnym Festiwalu Niepodległa z CEO. Zespół pod nazwią Asy miał do wykonania szereg zadań, na każde przewidziano 30 minut. W trakcie realizacji wyzwań uczniowie wykonywali zadania z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie a także wykazywali się kreatywnością.
Nasza młodzież, za swoje wysiłki została nagrodzona wyróżnieniem! Gratulujemy!
Rocznica Stanu Wojennego
Uczniowie naszej szkoły, pamiętając o ważnych wydarzeniach historycznych oraz zmaganiach rodaków, przygotowali gazetkę informującą o rocznicy ogłoszenia Stanu Wojennego. Przygotowana wystawa zaciekawiła nie tylko starszą młodzież, ale i uczniów młodszych z klas I-III.
Kiermasz Świąteczny
9 grudnia, społeczność naszej szkoły zorganizowała kiermasz świąteczny usytuowany przy Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach. W czasie kiermaszu można było zakupić ręcznie wykonane, przez uczniów i nauczycieli,ozdoby, stroiki, torby na prezenty. Kiermasz był doskonałym sposobem na integrację z lokalnym środowiskiem!
Paczka dla Kombatanta - naszą Paczką Solidarności
Społeczność naszej szkoły, jak co roku włączyła się w akcję "Paczka dla Kombatanta i kresowych Polaków". W tym roku udało nam się przygotować 10 paczek! Warto zaznaczyć, iż każda z klas "0" - VIII przygotowała paczkę od siebie, jedną z paczek przygotowali również nauczyciele i pracownicy szkoły.
Spotkanie ze Świadkiem Historii
Społeczność naszej szkoły zorganizowała spotkanie ze Świadkiem Historii, franciszkaninem - OMFConv Ignacym Janem Rejch, autorem książki "On - na naszej drodze", który żył w czasach II Rzeczypospolitej.
O. Ignacy wspominał czasy swojej młodości, okres przed rozpoczęciem II wojny światowej oraz przebieg wojny i wybuch Powstania Warszawskiego. Obecni uczniowie klas V-VIII oraz nauczyciele z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o.Ignacego, który obiecał, że znów odwiedzi naszą szkołę i przybliży historię minionego wieku.
Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją w albumie fotograficznym. Natomiast zainteresowanych tematyką do przeczytania wywiadu https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/ignacy-jan-rejch,3501.html
DZIEŃ TOLERANCJI
Jak co roku, w naszej szkole zorganizowano Dzień Tolerancji. Podczas tegorocznych działań w każdej z klas odbyły się warszaty dotyczące tolerancji. Podsumowaniem był apel przeprowadzony na sali gimanstycznej, który miał niezwykły charakter. Rozpoczął się krótką prezentacją i dyskusją uczniów na temat tolerancji, następnie każda z klas otrzymała karty papieru, na których uczniowie przygotowywali kolejne litery wyrazu TOLERANCJA - z którego utworzono napis, zawieszony na szkolnym korytarzu. Ostatnie zadanie polegało na stworzeniu skojarzeń do wyrazu tolerancja i zapisaniu ich na otrzymanych kolażach.
KONCERT "DLA NIEPODLEGŁEJ..."
11 listopada 2018 r., a więc w 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie naszej szkoły wykonali Koncert "Dla Niepodległej...". W trakcie występu zaprezentowano pieśni legionowe, żołnierskie i powstańcze, które śpiewane były w latach zmagań o Polskę oraz w czasie jej obrony przed nawałą bolszewicką i nazistowską. Marszałek Piłsudski mówił "kulturę Polską ożywiły pieśni żołnierskie, jeśli pieśń ma jakie znaczenie, jeżeli to, co piękne, co odpowiada głębokiej potrzebie duszy ma jakiś wpływ - to pieśń żołnierska". Te słowa towarzyszyły nam, jako myśl przewodnia dzięki czemu Nasze niepodległośćiowe, wspólne śpiewanie było wyrazem hołdu dla pokolenia tych, którzy rzucili "na stos swój życia los".
"NICI I SPOLOTY" - ZORGANIZOWANIE WYSTAWY PAMIĄTEK ZOKRESU II RP
Społeczność naszej szkoły zorganizowała wystawę pamiątek pt. "Powstańcie pomni, Waszej przeszłości..." związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę Niepodległości. W organizację wystawy byli zaangażowani przede wszystkim uczniowie, których zadaniem było odszukanie przedmiotu/pamiątki z epoki, przygotowanie opisu, który był wykorzystany w trakcie wystawy. Wystawa usytuowana jest w blibliotece szkolnej.
"BIAŁO-CZERWONA W KAŻDYM OKNIE, KAŻDY STOROJU - APEL Z OKAZJI 11 LISTOPADA"
Społeczność naszej szkoły w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości zorganizowała Apel, który rozpoczęto Polonezem w wykonaniu Szkolnego Zespołu Tanecznego. Następnie Samorząd Uczniowski przybliżył wszystkim zgromadzonym historię naszej Niepodległości, która była przeplatana pieśniami patriotycznymi.
Punktualnie o godz. 11.11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy odśpiewali hymn Polski w ramach akcji bicia ,,Rekordu dla Niepodległej”! Jest to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w konkursie karaoke, podczas którego śpiewano polskie pieśni patriotyczne.
Należy zaznaczyć, iż tego dnia cała społeczność SP Miedniewice całym sercem nawiązywała do obchodów Niepodległości. Swoim biało-czerwonym strojem lub elementem biało-czerwonym w postaci kotylionu uczniowie i nauczyciele prezentowali miłość do Ojczyzny. Również sale lekcyjne przyozdobione były patriotycznymi elementami, w każdym oknie zawisła biało-czerwona flaga.
WYSTWY "KOBIETY I MĘŻCZYŹNI NIEPODLEGŁOŚCI"
Wystawa "Kobiety Niepodległości" - prezentacja sylwetek kobiet związanych z okresem II Rzeczypospolitej wraz z ich osiągnięciami.
Wystawa "Mężczyźni Niepodległości" - prezentacja sylwetek mężczyzn związanych z okresem II Rzeczypospolitej wraz z ich osiągnięciami.Wysawy przygotowują uczniowie wraz z opiekunami.
SOLIDARNIE PAMIĘTAMY...
Uczniowie z klas VI-VIII, w związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych solidarnie wyruszyli uprzątnąć i złożyć hołd poległym bohaterom: na grobie Nieznanego Żołnierza oraz na pobliskiej grobli Żołnierzy Polskich z czasów II wojny światowej. Tym samym podkreślili, że pamięć o bohaterach jest dla nich ważna.
BOHATERON W NASZEJ SZKOLE
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w akcję BOHATERON - kartka dla Kombatanta! Każdy z uczniów napisał jedną kartkę dla Bohatera Powstania Warszawskiego. Udział w akcji to znak, że pamiętamy o odwadze i męstwie naszych rodaków w czasie II wojny światowej. (więcej o akcji na www.bohateronwtwojejszkole.pl )
APEL Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA
Pamiętając o Dniu Nauczyciela Samorząd Uczniowski zorganizował przedstawienie upamiętniające i przypominające, czym jest Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość była również okazją do zintegrowania uczniów i nauczycieli. Uczniowski Klub Olimpijski przyznał medale w poszczególnych kategoriach, w których zwycięzcami byli nauczyciele i pracownicy szkoły. Uroczystośc wywołała wiele radości i uśmiechów na twarzy.
MIEDNIEWICKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
W sobotę 6 października w Miedniewicach odbył się "Miedniewicki Bieg Niepodległości"
"Miedniewicki Bieg Niepodległości" odbył się na pobliskich terenach związanych historycznie z II RP, dla wszystkich zainteresowanych uczestników. Połączony był z utrwaleniem wiedzy z zakresu II RP. Na trasie biegu ustawionych było 6 stanowisk z zadaniami, które każdy uczestnik musiał wykonać. Za wykonanie zadania na poszczególnych stanowiskach można było otrzymać stempel litery wyznaczonej dla konkretnego stanowiska (stemple były przybijane na kartach uczestnika, które każdy z nich otrzymał przed rozpoczęciem biegu). Po ukończeniu biegu i odwiedzeniu kolejno wytyczonych na trasie stanowisk uczestnik na swojej karcie uzyskał napis POLSKA.
SOLIDARNE WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
20 września w naszej szkole odbyły się Solidarne Wybory do Samorządu Uczniowskiego oraz wybory Opiekuna Samorządu. Każdy z reprezentantów klas I – VIII mógł zaprezentować swoją kandydaturę, przedstawić program wyborczy, a tym samym zachęcić wyborców do oddania głosu.
Nad przebiegiem wyborów czuwała komisja złożona z uczennic klasy V oraz nauczyciela, którzy po zliczeniu głosów przedstawili wyniki całej społeczności szkolnej.
Skład Samorządu:
Przewodniczący - Łukasz Łęgiewski
Zastępca – Mateusz Strzelczyk
Sekretarz – Maciej Lewandowski
Członkowie Samorządu – Anna Radziwon oraz Paweł Radziwon
Opiekun Samorządu - p.Mariusz Pyszko
SOLIDARNA SZKOŁA 2017/2018
Na facebook Solidarnej Szkoły można znaleźć informację o naszych działanich, zachęcamy do odwiedzania i polubienia.
https://www.facebook.com/solidarnaszkolaceo/
Informacje na temat naszej grupy projektowej można znaleźć na stronie Solidarnej Szkoły.
https://solidarna.ceo.org.pl/aktualnosci/zespol-2-sp-im-prof-zbigniewa-religi-w-miedniewicach
Działania w ramach Solidarnej Szkoły
"Historia Piosenką Opowiedziana"
27 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie Projektu Solidarna Szkoła. Nasi uczniowie zaprezentowali spektakl pt."Historia Piosenką Opowiedziana", który osadzony był w czasach PRL-u. Młodzież naszej szkoły, uczniowie klas IV-VII, przedstawili dzieje Polski walczącej o wolność od czasów zakończenia II wojny światowej do momentu obalenia komunizmu. Wykorzystując piosenki antykomunistyczne tj."Psalm stojących w kolejce","Mury", "Żeby Polska była Polską", "Chcemy być sobą" przybliżyli historię naszej Ojczyzny i ruchu "Solidarność".
Scenografia prezentowała ulicę Warszawy, na której znajdowały się sklepy tj.Pewex, Sezam, czy też Kino Moskwa. Nie zabrakło również artefaktów PRL-owiskch, na scenie dostrzec można było m.in.syfon, bańkę na mleko, maszynę do pisania, oryginalne skrzynki ze Spółdzielczych Zakładów Mleczarskich Warszawa.
Wszystko to przeniosło zgromadzonych gości, Członków Stowarzyszenia Historycznego "Solidarność" Huta Warszawa: p.Karola Szadurskiego, p.Jacka Lipińskiego, p.Adama Szymańskiego, p.Jerzego Wattsona, p.Zygmunta Króla, p.Ryszarda Liszewskiego, p.Andrzeja Bindugę i p.Tadeusza Wilińskiego oraz Radnego Gminy Wiskitki p.Leszka Śmigierę, Radnego Powiatu Żyrardowskiego Franciszka Jankowskiego, byłą Dyrektor Szkoły p.Ewę Kotowską, przedstawiciela Urzędu Gminy Wiskitki p.Agnieszkę Mrówczyńską oraz całą społeczność szkolną w lata komunizmu. Nie obyło się bez wszruszeń. Nasi goście, zwłaszcza Panowie tworzący wolną Polskę - Członkowie Solidarności - nie kryli łez wzruszenia. Swoje podziękowanie wyrazili w słowach:" Brońcie tej wolności jak nam sił zabraknie i gdy nas już nie będzie."
Zdjęcia znajudją się w albumie https://spmiedniewice.edupage.org/album/?
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. prof. Zbigniewa Religi w Miedniewicach pamiętając o Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych podjęli liczne działania, które miały na celu upamiętnienie bohaterów.
Uczniowie klas starszych na lekcjach historii, w ramach godzin wychowawczych oraz na zajęciach komputerowych gromadzili materiały, oglądali filmy dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Materiały te wykorzystali do przygotowania prezentacji upamiętniających Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
W przeddzień 1 marca na korytarzu uczniowie wraz z opiekunem wykonali gazetkę pt.”Żołnierze Wyklęci”.
Zwieńczeniem wszystkich działań był Apel pt. ”Cześć i Chwała Bohaterom” przygotowany przez uczniów klasy VII dla wszystkich uczniów szkoły.
W trakcie Apelu przypomniano historię i przytoczono sylwetki wybranych Żołnierzy Wyklętych. Na zakończenie zaprezentowano piosenkę „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Żołnierze” zespołu Forteca.
Solidarnie Pomagamy! Odpad zdasz - życie dasz!
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w pomoc dla Natalki Kostrzewy - dziewczynki mieszkającej w pobliskim mieście, która walczy o życie z glejakiem IV stopnia. Rodzice, uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy okolicznych miejscowości stanęli na wysokości zadania organizując zbiórkę elektrośmieci.
Rok Ireny Sendlerowej
Rok 2018 jest Rokiem Ireny Sendlerowej, w związku z tym nasza szkoła przystąpiła do działań, aby upamiętnić tę wybitną postać, która w trakcie trwania II wojny światowej uratowała ok.2500 dzieci.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali gazetkę dotyczącą Ireny Sendlerowej, z której każde dziecko dowiedziało się, kim była ta odważna kobieta. W klasach starszych uczniowie na lekcji historii, informatyki przygotowywali prezentacje i prace o Sendlerowej.
Klasy młodsze zapoznają się z sylwetką Ireny Sendlerowej poprzez odczytanie fragmentów książki "Listy w butelce - opowieść o Irenie Sendlerowej" Anny Czerwińskiej-RydelMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 styczeń)
Uczniowie naszej szkoły - Kl VII pamiętając o Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przygotowali gazetkę informującą dla klas starszych IV-VII, dotyczącą tego, czym jest holokaust oraz zaprezentowali postać Ireny Sendlerowej.
W kolejnym miesiącu uczniowie przeprowadzą akcję czytania w klasach młodszych wybranych rozdziałów z pozycji "Listy w butelce" Anny Czerwińskiej-Rydel.
Powstanie Styczniowe - historia miejscowej solidarności
Uczniowie naszej szkoły pamiętając o akcie solidarności, z czasów powstania styczniowego, zaraz po powrocie z ferii wraz z nauczycielem historii udali się do pobliskiego Sanktuarium. Tam, zapoznali się z lojalnością i solidarnością miejscowej ludności oraz zakonników, którzy pomagali powstańcom, a w 1864r. na znak żałoby po upadku powstania styczniowego przemalowali barokowe ołtarze na kolor czarny.
Dzień Babci i Dziadka - Spotkanie pokoleń
12 stycznia uczniowie naszej szkoły przygotowali przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie Pokoleń minęło w radosnejrozśpiewano-tanecznej atmosferze.
Wnuczęta obdarowały Dziadków i Babcie upominkami, następnie bawiąc się przy wspólnym poczęstunku umilali czas opowiadając radosne historie ze swojego dzieciństwa.
"Dzień, w którym gasną wszelkie spory" - kolędowanie z lokalną społecznością
7 grudnia zespół muzyczno-wokalny naszej szkoły wystąpił w pobliskim Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej prezentując Kolędy i Pastorałki.
Uczniowie śpiewali zarówno kolędy znane takie jak: "Bóg się rodzi", "Cicha noc", jak również pastorałki "Mario, czy Ty wiesz?". Wśród wykonawców pojawili się również instrumentaliści.
Występ trwający przeszło godzinę zgromadził szeroką publiczność, która w pełni wypełniła miedniewicki kościół. Wśród zgromadzonych znaleźli się mieszkańcy Miedniewic i okolicznych miejscowości oraz władze samorządowe.
Rocznica Stanu Wojennego
Uczniowie klasy VII (Kacper Owczarek, Mateusz Strzelczyk, Krzysztof Twaróg) przygotowali gazetkę przypominającą o Rocznicy Wybuchu Stanu Wojennego. Dzięki temu cała społeczność szkolna, również najmłodsi, może poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii naszego kraju.
W ramach lekcji historii p.Skop przybliżył uczniom klasy VII tematykę Stanu Wojennego, uczniowie mieli możliwość wysłuchania przemówienia Jaruzelskiego, które ogłaszało Stan Wojenny oraz dyskusji na ten temat.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Uczniowie naszej szkoły, pamiętając o Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, przygotowali gazetkę, która ma przypominać wszystkim członkom społeczności szkolnej, jak ważne jest przestrzeganie praw człowieka.
Ponadto nawiązuje ona do niedawno przeprowadzonych warsztatów "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi" (Projektu Amnesty International) oraz akcji społecznej, która miała na celu propagowanie przestrzegania praw człowieka.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
5 grudnia w naszej szkole odbył się apel pt."Międzynarodowy Dzień Wolontariusza". Aby zgromadzeni na sali uczniowie i nauczyciele przybliżyli sobie tematykę apelu, uczennica klasy VII - Julia Ciężka przygotowała prezentację wyjaśniającą najważniejsze aspekty wolontariatu (cele, sposoby działania), jak również przybliżyła źródła ideii wolontariatu.
Należy podkreślić, iż w tym dniu każda z klas wzięła aktywny udział w apelu. Klasy "0" - VII zaprezentowały wybrane przez siebie formy wolontariatu, oraz krótko je opisały. W prezentacjach klas pojawili się m.in. lekarze bez granic, szlachetna paczka oraz wzbudzająca największe zainteresowanie słuchaczy Fundacja dr Clown'a.
Nasza Paczka Solidarności - Paczka dla Kombatanta
Pamiętając o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowali paczki dla kombatantów znajdujących się na Kresach.
Każda z klas "0" - VII zorganizowała zbiórkę produktów, do każdej paczki dołączyliśmy kartę z życzeniami oraz opłatek. Łącznie przygotowaliśmy osiem paczek, które już wyruszyły w drogę do naszych rodaków na Kresach.
Inicjatywa ta połączona była z przypomnieniem dzieciom i młodzieży naszej szkoły o Paczkach Solidarności, które otrzymywali ich przodkowie (rodzice, dziadkowie) w czasach PRL-u.
Tydzień Edukacji Globalnej
Tydzień 20-24.11 był tygodniem Edukacji Globalnej. Pamiętając o tym uczniowie naszej szkoły przygotowali gazetkę dotyczącą tego - Czym jest Edukacja Globalna? Oraz - Czym jest i jakie są cele Zrównoważonego Rozwoju (czyli głównego zagadnienia tegorocznego TEG). Warto podkreślić, iż wybrane klasy realizowały na lekcjach tematykę Edukacji Globalnej, m.in. na lekcji języka angielskiego (kl VII) oraz na zajęciach komputerowych (kl III).
Dzień Tolerancji
16 listopada, w naszej szkole, odbył się apel dotyczący Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Było to tym samym podsumowanie działań prowadzonych w naszej placówce przez cały, mniniony tydzień.
Uczniowie wysłuchali prezentacji i aktywnie uczestniczyli w prowadzonej dyskusji. Na koniec wspólnie z nauczycielami odśpiewali piosenkę pt."Tolerancja" Stanisława Sojki oraz obejrzeli film "Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji" (film przygotowany na zlecenie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy przy współpracy ze stołeczną Policją).
11 listopada - Solidarnie, niepodlegle...
10 Listopada odbyła się w naszej szkole Akademia Szkolna poświęcona świętu - 11 Listopada. Uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły odśpiewali wspólnie hymn Polski, następnie wysłuchano występu szkolnego zespołu muzyczno-wokalnego. Kolejnym etapem przedstawienia były quizy, zagadki i ćwiczenia (składanie rogatywki), śpiewanie pieśni patriotycznych przez zespoły klasowe, jak również przez radę pedagogiczną. Uczniowie mieli możliwość w przystępny sposób przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia związane ze Świętem Niepodległości.
Tego dnia podsumowano również wyniki szkolnego konkursu plastycznego, oraz szkolnego konkursu na najlepszy, patriotyczny wystrój klasy.
Solidarnie Pamiętamy!
Uczniowie z klas VI-VII, w związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych solidarnie wyruszyli uprzątnąć i złożyć hołd poległym bohaterom: na grobie Nieznanego Żołnierza oraz na pobliskiej grobli Żołnierzy Polskich z czasów II wojny światowej. Tym samym podkreślili, że pamięć o bohaterach jest dla nich ważna.
Warto również podkreślić, że kilku uczniów z klasy VII tj.: Kacper Owczarek, Krzysztof Twaróg oraz Mateusz Strzelczyk wykazało się dodatkową inicjatywą. Uprzątnęli wybrane przez siebie groby, które były zapomniane i opuszczone.
https://spmiedniewice.edupage.org/album/?
Akcja - Wolontariat "Starsi uczniowie czytają przedszkolakom"
W ramach akcji wolontariatu w naszej szkole, rozpoczęliśmy projekt pod hasłem: „Starsi uczniowie czytają przedszkolakom”. Najstarsza klasa czyli klasa VII czyta wiersze i bajki przedszkolakom z oddziału „0”. Dnia 17 października odbyło się pierwsze takie spotkanie. Uczniowie klasy VII przeczytali dwa wiersze Jana Brzechwy „Na straganie” i „Pomidor”. Dzieci chętnie słuchały starszych koleżanek i starszych kolegów i odpowiadały na pytania. Akcja propaguje czytelnictwo wśród dzieci i integruje uczniów najstarszej klasy z dziećmi z klasy „0”. Dlatego uczniowie klasy VII chętnie spotkają się z przedszkolakami już w listopadzie.
Dzień Nauczyciela
Pamiętając o Dniu Nauczyciela społeczność szkolna zorganizowała przedstawienie upamiętniające i przypominające, czym jest Dzień Edukacji Narodowej. Aby uroczystość nie miała tylko historycznego charakteru ale była również okazją do zintegrowania uczniów i nauczycieli przygotowano quiz, w którym wzięły udział dwie drużyny Nauczyciele kontra Uczniowie. Rywalizacja wywołała wiele radości, a przerwy muzyczne w wykonaniu chóru szkolnego rozkołysały szkolną publiczność.
Zbiórka kasztanów i żołędzi
Klub Młodego Przyrodnika we wrześniu i październiku prowadzi akcję zbierania kasztanów i żołędzi. Zebrane dary jesieni przekazane zostały do koła łowieckiego "Krogulec", który w trakcie zimy dokarmia dzikie zwierzęta.
Otrzymane środki ze sprzedażykasztanów i żołędzi przeznaczone zostały na zakup karmy dla zwierząt znajdujących się w schronisku w Żyrardowie.
Gazetka - Solidarność
Uczniowie kl VII wraz z opuekunem rzygotowali gazetkę "mapę myśli" - Czym jest dla nas Solidarność. Znajduje się ona na dolnym korytarzu.
Apel - Międzynarodowy Dzień Pokoju
21 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju. Pamiętając o tak ważnej dacie, w naszej szkole obyły się apele dla klas „0” – III oraz IV – VII, przygotowane przez uczennice klasy VII Julię Ciężką i Zuzannę Panicz.
Młodsi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ideą pokoju dzięki prezentacji oraz specjalnie przygotowanej bajce, która poruszała tematykę Międzynarodowego Dnia Pokoju. Należy podkreślić, iż najmłodsi przygotowali na apel flagi, podkreślając tym samym solidarność z obywatelami różnych państw świata.
Starsi uczniowie z klas IV – VII wysłuchali krótkiej historii dotyczącej Międzynarodowego Dnia Pokoju, zapoznali się z celami ustanowienia tego dnia oraz charakterystycznymi symbolami.
Podsumowaniem apelów było przypomnienie, jakie prawa i obowiązki posiada każdy uczeń.
Solidarne Wybory Rady Rodziców
20 września rodzice spotkali się aby wybrać Przewodniczącego, Zastępcę i Sekretarza Rady Rodziców. Przeprowadzone wybory zostały zaprotokołowane.
Program Wychowawczo-Profilaktyczny
W pierwszym tygodniu września przeprowadzono ankiety wśród uczniów, rodziców i nauczycieli dotyczące głównych kierunków pracy (dot. programu wychowawczo-profilaktycznego). Ankietowani wskazali na następujące priorytety: tolerancję, patriotyzm, szacunek do drugiego człowieka. Stworzony na tej podstawie program został rozszerzony o elementy Solidarnej Szkoły.
Wybory Samorządu Uczniowskiego - Solidarne Wybory
21 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju. Pamiętając o tak ważnej dacie, w naszej szkole obyły się apele dla klas „0” – III oraz IV – VII, przygotowane przez uczennice klasy VII Julię Ciężką i Zuzannę Panicz.
Młodsi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ideą pokoju dzięki prezentacji oraz specjalnie przygotowanej bajce, która poruszała tematykę Międzynarodowego Dnia Pokoju. Należy podkreślić, iż najmłodsi przygotowali na apel flagi, podkreślając tym samym solidarność z obywatelami różnych państw świata.
Starsi uczniowie z klas IV – VII wysłuchali krótkiej historii dotyczącej Międzynarodowego Dnia Pokoju, zapoznali się z celami ustanowienia tego dnia oraz charakterystycznymi symbolami.
Podsumowaniem apelów było przypomnienie, jakie prawa i obowiązki posiada każdy uczeń.
12 września w naszej szkole odbyły się Solidarne Wybory do Samorządu Uczniowskiego oraz wybory Opiekuna Samorządu. Każdy z reprezentantów klas I – VII mógł zaprezentować swoją kandydaturę, przedstawić program wyborczy a tym samym zachęcić wyborców do oddania głosu.
Nad przebiegiem wyborów czuwała komisja złożona z uczennic klasy VII oraz nauczyciela, którzy po zliczeniu głosów przedstawili wyniki całej społeczności szkolnej.
Skład Samorządu:
Przewodnicząca – Julia Ciężka
Zastępca – Mateusz Strzelczyk
Sekretarz – Krzysztof Twaróg
Członkowie Samorządu – Julia Lewandowska oraz Łukasz Czuba
Opiekun Samorządu - p.Mariusz Pyszko
Lekcje o Solidarności
"CHLEBA I GODNOŚCI. SOCJALNE POSTULATY SIERPNIA 80" - lekcja na podstawie scenariusza w klasie VII
Uczniowie klasy VII na lekcji historii zrealizowali scenariusz zaproponowany przez CEO. Wspólnie zastanawiali się czym jest strajk? co dzieje się w trakcie strajku?.
SPOTKANIE ZE ŚWIADKAMI HISTORII W SP MIEDNIEWICE
27 kwietnia w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu Solidarna Szkoła. Z tej okazji naszą placówkę odwiedzili członkowie Stowarzyszenia Historycznego "Solidarność" Huta Warszawa: p.Karol Szadurski, p.Jacek Lipiński, p.Adam Szymański, p.Jerzy Wattson, p.Zygmunt Król, p.Ryszard Liszewski, p.Andrzej Binduga i p.Tadeusz Wiliński.
Panowie z Solidarnośći opowiedzieli historię, w której uczestniczyli, jak również zaprezentowali Album Solidarności, stworzony przez p.Adama Szymańskiego, który niedawno miał premierę w IPN "Przystanek Historia". Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zadawania pytań i rozmowy ze Świadkami Historii.
Zdjęcia znajudją się w albumie https://spmiedniewice.edupage.org/album/?
SPOTKANIE ZE ŚWIADKAMI HISTORII
W sobotę17 marca 2018r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami byli gośćmi w Stowarzyszeniu Historycznym "Solidarność" Huta Warszawa. W trakcie wizyty uczniowie mieli możliwość prowadzenia wywiadów z członkami "Solidarności" m.in. Jackiem Lipińskim (sekretarzem ds. organizacyjnych KZ „S” Pracowników Huty Warszawa oraz przyjacielem bł. ks. Jerzego Popiełuszki), Andrzejem Bindugą, Karolem Szandurskim, Jerzym Wattsonem. Uczniowie i nauczyciele byli pod ogromnym wrażeniem wypowiedzi Świadków Historii.
Spotkanie z członkami "Solidarności" stało się jedną z inspiracji oraz dodatkowym motywem projektu Solidarna Szkoła, w którym od bieżącego roku szkolnego uczniowie biorą czynny udział poprzez działania społeczne i historyczne dotykające tematyki solidarności.
Przygotowywanie i gromadzenie informacji nt. Żołnierzy wyklętych - przygotowanie scenariusza
Uczniowie klasy VII - grupa projektowa - pamiętając o Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych, starannie się do niego przygotowali. Każdy z uczniów zebrał informację na temat wybranego przez siebie Żołnierza Wyklętego, którego będzie reprezentował na Szkolnej Akademii.
Prowadzenie wywiadów
Uczniowie klas VI-VII w ramach lekcji historii prowadzili wywiady z wybranymi przez siebie osobami, które żyły, pracowały, uczyły się w czasach PRL-u. Dzięki zaangażowaniu naszej młodzieży udało się zebrać kilka wartościowych, pod względem historycznym, wspomnień. Należy nadmienić, że uczniowie wywiady mogą prowadzić do końca marca.
Książki z Drugiego Obiegu
Uczniowie klasy VII, zainteresowani tematyką czasów PRL-U i historią solidarności, mieli możliwość zapoznania się z książkami drugiego obiegu.
Publikacje te powstały w Polsce w okresie PRL poza oficjalnym ruchem wydawniczym. Książki i czasopisma drugoobiegowe publikowane bez zezwolenia cenzury w nielegalnych, zakonspirowanych drukarniach, rozprowadzano bez tzw. „debitu” – zezwolenia cenzury, przy pomocy indywidualnych kolporterów.
Nasi uczniowie dotarli do osoby, która w czasach PRL-u była kolporterem owych książek, dzięki czemu otrzymali przykładowe publikacje min."Pożoga", "Dlaczego i jak wywołać wojnę", "Wolne wybory 1947", "Bohaterski Miś", oraz oryginalne przypinki min. "Solidarność", "ks.Jerzy Popiełuszko", "Niezależne Zrzeszenie Studentów'".
Dzięki pozyskanym eksponatom oraz uzyskanych od ich właściciela informacji uczniowie mieli możliwość poznania historii bezpośrednio od jej świadka.
Więcej zdjęć w Albumie Fotograficznym.
Historia PRL-u w klasie VI
Uczniowie klasy VI i VII pod kierunkiem p.Skopa - nauczyciela historii poznawali świat PRL-u. Dowiedzieli się m.in. jak wyglądało dzieciństwo w tamtych trudnych czasach.
Uczniowie klasy VI i VII otrzymali również zadanie - przeprowadzenie wywiadów dotyczących czasów PRL-u a zwłaszcza Stanu Wojennego. Niebawem zaprezentujemy wysiłki naszej młodzieży.:)
Lekcja muzyki - lekcją piosenek o solidarności
Uczniowie klasy VII na lekcji muzyki, wspólnie z nauczycielem, wyszukiwali wśród podanych propozycji, piosenek dotyczących solidarności oraz czasów PRL-u.
Na podstawie przygotowanego przez uczniów wstępnego planu projektu, którego tytuł i problem brzmią następująco:
Temat
MUZYKA PRL-u
Problem
W jaki sposób muzyka PRL-u obrazowała panujące nastroje społeczne?
uczniowie stworzyli mapę myśli realizacji projektu muzycznego.
Rocznica Stanu Wojennego
Uczniowie klasy VII (Kacper Owczarek, Mateusz Strzelczyk, Krzysztof Twaróg) przygotowali gazetkę przypomonajacą o Rocznicy Wybuchu Stanu Wojennego. Dzięku temu cała społeczność szkolna, również najmłodsi, może poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii naszego kraju.
W ramach lekcji historii p.Skop przybliżył uczniom klasy VII tematykę Stanu Wojennego, uczniowie mieli możliwość wysłuchania przemówienia Jaruzelskiego, które ogłaszało Stan Wojenny oraz dyskusji na ten temat.
Paczki Solidarności
Nasza szkoła, pamiętając o rodakach na Kresach, przygotowała Paczki Solidarności - Paczki dla Kombatantów. Inicjatywa ta połączona była z przypomnieniem dzieciom i młodzieży (na lekcjach historii, godzinach wychowawczych) naszej szkoły o Paczkach Solidarności, które otrzymywali ich przodkowie (rodzice, dziadkowie) w czasach PRL-u. Uczniowie klas starszych IV-VII mieli również możliwość zapoznania się z filmem "Paczki Solidarności".
KOR - tajemniczy skrót. O histroii i działaczach Komitetu Obrony Robotników.
Uczniowie klasy VII na lekcji historiizapoznali się z historią Komitetu Obrony Robotników, analizowali metody działania opozycji demokratycznej i dyskutowali o ideałach członku KOR-u odnosząc się do ich współczesnego wymiaru.
"SOLIDARNOŚĆ" - mapy skojarzeń
W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła przystąpiła do projektu Solidarna Szkoła. Już na początku w projekt ten licznie zaangażowli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W pierwszych tygodniach września w klasach starszych odbyły się zajęcia mające na celu wypracowanie definicji słowa "solidarność" w oparciu o skojarzenia uczniów. Efektem prac było stworzenie map myśli, na bazie których powstała gazetka prezentująca rozumienie słowa "solidarność" przez naszych uczniów, która znajduje się na dolnym korytarzu.
HARMONOGRAM DZIAŁAŃ
Zaplanowane działania
Data realizacji
Solidarne wybory Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna SU
Wrzesień
Solidarne wybory Rady Rodziców
Wrzesień
Przeprowadzenie ankiet wśród uczniów, rodziców i nauczycieli dotyczących głównych kierunków pracy (dot. programu wychowawczo-profilaktycznego)
Wrzesień
Bitwa pod Bzurą - nasz lokalny akt solidarności
Wrzesień
21 września - Międzynarodowy Dzień Pokoju
Wrzesień
Realizacja na zajęciach historii, języka polskiego, muzyki, zajęciach z psychologiem, pedagogiem, godzinach wychowawczych z tematyki z zakresu Solidarności, Paczek Solidarności
Cały rok szkolny
1 listopada - Solidarnie Pamiętamy
listopad
11 listopada - Solidarnie, niepodlegle/ Solidarna niepodległość
listopad
Tydzień Edukacji Globalnej
listopad
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16 listopad - Dzień Patrioty/Patriotki XXI wieku
listopad
28 listopada - Uzyskanie prawa głosu przez kobiety
listopad
Dzień Praw Człowieka 10 grudnia
grudzień
Solidarne Święta - Wspólna Wigilia
grudzień
Paczka Solidarności - świąteczne prezenty
grudzień
"Dzień, w którym gasną wszelkie spory" - kolędowanie z lokalną społecznością
grudzień
Dzień Babci i Dziadka - Spotkanie pokoleń
styczeń
Powstanie Styczniowe - historia miejscowej solidarności
styczeń
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 styczeń)
styczeń
Dzień Żołnierzy Wyklętych - 1 marca
marzec
Dzień Patrona - Pamiętamy
marzec
Światowy Dzień Wody (22 marca)
marzec
„Akcji Żonkil” Muzeum Żydów Polskich
kwiecień
Muzyka Solidarności - koncert uczniowski
Maj/czerwiec
1 maja, Święto Flagi
maj
3 maja
maj
Dzień Papieski
„Nie ma wolności bez solidarności”
maj
1 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka
czerwiec
Razem Solidarnie - Festyn Rodzinny spotkanie lokalnej społeczności
czerwiec
*w miarę potrzeb harmonogram będzie uzupełniany
PROJEKT EDUKACYJNY
Temat projektu
Muzyka solidarności czasów PRL-u...czym jest? Czy daje ludziom nadzieję?