Cyfrowobezpieczni.pl

Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

Dnia 20 czerwca odbył się w naszej szkole Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach projektu Cyfrowobezpeczni.pl

Informacja o tym wydarzeniu została umieszczona wcześniej na stronie naszej szkoły w zakładce Wiadomości.

Szkolny  Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego przebiegał zgodnie z ustalonym harmonogramem przez Szkolnego Mentora Bezpieczeństwa, którym jest p. Małgorzata Ciężka. Na spotkaniu klas I – III – Edukator p. Adam Jurkiewicz, który prowadził zajęcia, przedstawił założenia projektu Cyfrowobezpieczni.pl, w którym nasza szkoła bierze udział, omówił główne założenia  oraz zapoznał wszystkich ze stroną internetową cyfrowobezpieczni.pl. Edukator omawiał zagadnienia dotyczące cyfrowego bezpieczeństwa. Został również poruszony temat gier komputerowych (ich wad i zalet).

Na Sali zostały wyeksponowane prace plastyczne naszych uczniów na temat Bezpieczeństwa w sieci. Dzień wcześniej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, w którym wyłoniono 3 laureatów i dziewięć wyróżnień.

Po spotkaniu na sali odbyły się 3 warsztaty z uczniami klas IV, V i VI. Na tych spotkaniach poruszane były również wcześniej zgłaszane problemy przez uczniów i nauczycieli:  Zawieranie znajomości w Internecie (zagrożenia),  Jak ograniczyć czas przy komputerze (profilaktyka uzależnień),  Zagrożenia płynące z Facebooka, polityka prywatności...

Na spotkaniu z Radą Pedagogiczną został przedstawiony materiał w postaci prezentacji i fragmentów filmów. Nauczyciele dostali również wskazówki i materiały dotyczące prowadzenia spotkań z rodzicami.

Podczas spotkania z Dyrektorem Szkoły zostały przekazane wszystkie materiały dotyczące projektu Cyfrowobezpieczni.pl : plakaty, broszury, płyty.

Dodatkowo została również przeprowadzona lekcja robotyki w klasie VI.

Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Projekt Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa wymyślono po to, by skutecznie odpowiedzieć na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach.

Realizując projekt szczególną wagę przywiązuje się do aktywności w sferze profilaktyki i zachęcania uczniów do odpowiedzialnych zachowań w Sieci. Zaproponowane są systemowe rozwiązania, które pozwolą lepiej wykorzystywać narzędzia cyfrowe dla wspierania rozwoju uczniów, przy jednoczesnym zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa i nauczeniu ich zasad mądrego korzystania z Internetu i urządzeń cyfrowych.

W tym dniu cała społeczność szkolna była aktywna i zaangażowana podczas spotkań z edukatorem, bowiem wszyscy są zainteresowani tą problematyką. Wszystkim zależy na tym, aby nasza szkoła była cyfrowobezpieczna. Dlatego po wakacjach są zaplanowane zebrania z rodzicami oraz kolejne działania w tym zakresie.

Wszystkie informacje na temat projektu znajdują się pod linkami:

Zdjęcia znajdują się w zakładce Album Fotograficzny.

• Szkoła Podstawowa im. prof. Zbigniewa Religi w Miedniewicach
    Miedniewice 86