• Przykłady dobrych praktyk

        • 1) Scenariusz lekcji otwartej z języka angielskiego w klasie IV z wykorzystaniem monitora interaktywnego

          Moje ulubione jedzenie - pisanie

          Przedmiot:

          Język angielski

          Etap edukacyjny:

          II etap edukacyjny (kl. IV)

          Tytuł:

          Moje ulubione jedzenie - pisanie

          Realizowane obszar/y podstawy programowej:

          VI. Rozumienie i tworzenie wypowiedzi oraz ich przetwarzanie

          Uczeń:
          1) posługuje się podstawowym zasobem słownictwa związanego z jedzeniem;

          2) samodzielnie formułuje proste i zwięzłe wypowiedzi;

          3) tworzy krótką wypowiedź pisemną;

           

          Cel/le lekcji:

           

          Cel nauczycielski:

          - uczeń zna i podaje słownictwo związane z jedzeniem;

          - uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat swojego ulubionego jedzenia;

          - uczeń tworzy krótką wypowiedź pisemną na temat swojego ulubionego dania;

           

          Cel uczniowski

          Nauczysz się:

          - zapisywania słownictwa związanego z jedzeniem;

          - tworzyć krótką wypowiedź pisemną o swoim ulubionym jedzeniu;

          - mówić o swoich upodobaniach kulinarnych.

           

          Dostępna technologia/ narzędzia w klasie:

          W klasie znajduje się:

          - tablica interaktywna lub monitor interaktywny z podłączeniem do laptopa, który ma dostęp do Internetu;

          Dostępne w klasie inne dodatkowe wyposażenie:

          W klasie znajdują się:

          - tablica suchościeralna

          Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności

          uczniów:

          Metody: słowna, praktycznego działania

          Formy:  indywidualna, praca w parach

          Środki dydaktyczne: podręcznik „Flash” kl. 4, zeszyt ćwiczeń „Flash” kl. 4, oprogramowanie tablicy interaktywnej

           

          1. Sprawdzenie listy obecności uczniów. (1 min)
          2. Podanie tematu lekcji – zapis na tablicy. (1 min)
          3. Wyświetlenie na tablicy interaktywnej celów uczniowskich. Nauczyciel wspólnie z uczniami wyjaśnia cele lekcji.  (3 min)
          4. Odwołanie się do wiedzy uczniów – nauczyciel wyświetla na tablicy słownictwo z poprzedniej lekcji (warzywa, owoce i przekąski). Nauczyciel włącza krótki film, w którym pojawia się wspomniane wcześniej słownictwo. (5 min)
          5. Nauczyciel pyta poszczególnych uczniów: „Do you like…? a następnie zachęca uczniów aby w parach zadawali sobie pytania odnośnie swoich upodobań kulinarnych. (3 min)
          6. Po poprzednim ćwiczeniu nauczyciel prosi uczniów o otwarcie podręcznika na str. 82, a następnie włącza transkrypcję zamieszczonego w podręczniku tekstu („What’s your favourite food?”). Uczniowie mogą również śledzić tekst na tablicy . Kolejnym zadaniem uczniów jest zrobienie ćwiczeń 1 i 2 ze str.82 dotyczących rozumienia tekstu. Uczniowie wykonują zadania, następnie nauczyciel wyświetla na tablicy odpowiedzi, omawia je i prosi uczniów o sprawdzenie swoich odpowiedzi. (10 min)
          7. Uczniowie pracują w parach i tworzą krótką wypowiedź pisemną wzorując się na szablonie wypowiedzi ze str. 83. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów (5 min)
          8. W ramach utrwalenia słownictwa nauczyciel włącza uczniom grę dotyczącą słownictwa związanego z jedzeniem korzystając ze strony www.learningapps.com .  (8 min)     
          9. Podsumowanie:  Uczniowie czytają swoje wypowiedzi pisemne i każdy z nich podaje nowe słówko, którego się nauczył na tej lekcji oraz mówi co było najtrudniejsze podczas dzisiejszych zajęć. (8 min)
          1. Nauczyciel zadaje pracę domową z zeszytu ćwiczeń. (1 min)

          Sposób ewaluacji lekcji:

          Kryteria:

           

          - uczniowie rozpoznają w tekście słownictwo związane z jedzeniem;

          - uczniowie prawidłowo mówią o swoich upodobaniach kulinarnych;

          - uczniowie prawidłowo tworzą krótką wypowiedź pisemną o swoim ulubionym jedzeniu.

           

           

          Wskaźniki:

           

          Uczniowie potrafią znaleźć błędy i je poprawić.

           

           

           

           

          2) Scenariusz lekcji otwartej w klasie II z wykorzystaniem monitora interaktywnego

           

          W leśnej  pasiece

          Przedmiot

          Edukacja polonistyczna

          Etap edukacyjny I

          Edukacja wczesnoszkolna

          Klasa II

           

           

           

           

          Blok tematyczny :

          ,,W zgodzie z naturą „

           

          numer lekcji z e- podręcznika- 146

          ,,W leśnej  pasiece’’

          Realizowane obszary podstawy programowej

          6. Edukacja przyrodnicza.

          Wychowanie do rozumienia i poszanowania przyrody ożywionej  i nieożywionej.

          Uczeń:

          1) w zakresie rozumienia i poszanowania świata roślin i zwierząt:

                      a) rozpoznaje rośliny i zwierzęta żyjące w takich środowiskach przyrodniczych, jak: park, las, pole uprawne, sad i ogród (działka),
           

          1. d) wie, jaki pożytek przynoszą zwierzęta środowisku: niszczenie szkodników przez ptaki, zapylanie kwiatów przez owady, spulchnianie gleby przez dżdżownice,
          2.  
          3. e) zna zagrożenia dla środowiska przyrodniczego ze strony człowieka: wypalanie łąk  i ściernisk, zatruwanie powietrza i wód, pożary lasów, wyrzucanie odpadów i spalanie śmieci itp.; chroni przyrodę: nie śmieci, szanuje rośliny, zachowuje ciszę w parku  i w lesie, pomaga zwierzętom przetrwać zimę i upalne lato.

           

          Cele zajęć

          • Uczeń wie, że pszczoły żyją w ulach a ule tworzą pasieki, że pszczołami zajmuje się pszczelarz (bartnik). Wie także, że są również dzikie pszczoły, które nie mieszkają  w ulach.
          • Uczeń potrafi wymienić, co dają nam pszczoły (miód, wosk, mleczko pszczele, kit pszczeli).
          • Uczeń wie, co jeszcze zawdzięczamy pszczołom (zapylają rośliny).
          • Uczeń potrafi wymienić sposoby ochrony pszczół przed wyginięciem.
          • Uczeń zapozna się z potrzebą  hodowli pszczół.
          • Uczeń pozna   sposoby pomagania pszczołom w przetrwaniu,

           

           

           

          Dostępna technologia /narzędzia w klasie

          W klasie znajduje się:

          - tablica interaktywna lub monitor interaktywny z podłączeniem do laptopa, który ma dostęp do Internetu;

          - telewizor podłączony do komputera stacjonarnego, z dostępem do Internetu.

           

           Materiały pomocnicze

          • słoik miodu do degustacji,
          •  świeca woskowa gotowa, pastylki do ssania z miodem
          •  propolis, mleczko pszczele, ilustracje
          • zdjęcie łąki z kwiatami i owadami, sadu z owocami, plansze z owocami i warzywami,

           

           

          • quiz ,, co wiemy o pszczołach”

          https://www.superkid.pl/atlas-zwierzat

           

          • pakiet ,,Ćwiczenia z pomysłem” część 3

           

          Metody / formy realizacji

           

          • pokaz filmu
          • pogadanka
          • prezentacja, degustacja
          • praca z tekstem ,ćwiczenia praktyczne
          • zbiorowa i indywidualna jednolita

           

           

           

          Przebieg lekcji

          Część wstępna

          • Nauczyciel pokazuje dzieciom słoik miodu, świecę, tabletki na gardło z miodem i pyta, co mają ze sobą wspólnego. Czy dzieci wiedzą, kto pomógł zrobić te rzeczy?

           Rozmowa na temat pszczół - gdzie żyją, kto je hoduje (powinno się pojawić pojęcie "pasieka"), co pszczoły dają ludziom (miód, wosk, mleczko pszczele, kit pszczeli).

          Swobodna rozmowa na temat zdrowotnych właściwości miodu. Degustacja miodu.

          • Czytanie tekstu ,, W leśnej pasiece” s 84-85
          • Udzielanie odpowiedzi na pytania

          Uczniowie na podstawie tekstu w podręczniku ustnie udzielają odpowiedzi na postawione w ćwiczeniu pytania. Zapisują odpowiedź na drugie pytanie w zeszytach

          • Zabawa ruchowa przy muzyce,, Pszczółki latają „

          Nauczyciel włącza muzykę ,, Walc kwiatów”. Przy dźwiękach muzyki dzieci - pszczoły poruszają się swobodnie z  po sali, a gdy muzyka cichnie udają się do swoich ,,uli,” rozłożonych na podłodze szarf)  i stoją w bezruchu .

           

          Część właściwa zajęć

          • Prezentacja filmu pt. "Jak powstaje miód".
          • Omówienie treści filmu, ze zwróceniem uwagi na to, komu jeszcze pomagają pszczoły (roślinom w zapyleniu).
          • Co by się stało, gdyby zabrakło pszczół? Czego by nie było?

          Nauczyciel prezentuje zdjęcie łąki, obrazki owoców i warzyw, drzew, zwierząt. Dzieci wymieniają, czego zabrakłoby bez pszczół (kwiatów, owoców na drzewach, warzyw)  i kolejno zakrywają te obrazki. Uświadomienie dzieciom, że gdy wyginą pszczoły, nie będzie wielu produktów, które człowiek zjada, nie tylko miodu. Zabraknie pożywienia dla zwierząt roślinożernych a wkrótce dla wszystkich i zwierzęta wyginą. 

           

          • Recytacja wiersza pt. "Zmartwienie pszczoły" . Dzieci uważnie słuchają,  a następnie odpowiadają na pytania:

          -Jakie pszczoła miała zmartwienia? (było mało prawdziwych kwiatów, a niektóre były skażone, czyli zanieczyszczone);

          -Jak możemy chronić pola i łąki? (nie śmiecić, nie używać środków, które szkodzą pszczołom);

          -Jak możemy jeszcze pomóc pszczołom (gdy mamy ogródek lub balkon możemy posadzić różne kwiaty, by kwitły bardzo długo, by pszczoły miały nektar);

          • Odczytywanie i zapisywanie wyrazów w kolejności alfabetycznej

          U odczytują wyrazy ukryte w plastrze miodu. W zeszycie zapisują wyrazy w kolejności alfabetycznej .

          Część końcowa

          Instrukcja wykonania pszczółki z kółek

          Dzieci z przygotowanych kółek zgodnie z instrukcją wyświetloną na tablicy interaktywnej wykonują pszczółkę .

           

           

           

          Sposób ewaluacji lekcji

          Na zakończenie zajęć uczniowie sprawdzają swoją wiedzę za pomocą quizu,, Co wiemy o pszczołach „

           

           

           

           

           

          3) Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem monitora interaktywnego

          Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą

          Przedmiot:

          Matematyka

          Etap edukacyjny:

          II etap edukacyjny (kl. VII)

          Tytuł, numer lekcji z e-podręcznika:

          Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą (7.1)

          Realizowane obszar/y podstawy programowej:

          VI. Równania z jedną niewiadomą.

          Uczeń:
          1) sprawdza, czy dana liczba jest rozwiązaniem równania;

          2) rozwiązuje równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą metodą równań równoważnych;
          3) rozwiązuje równania, które po prostych przekształceniach wyrażeń algebraicznych sprowadzają się do równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą;

           

          Cel/le lekcji:

           

          Cel nauczycielski:

          - uczeń zna i wyjaśnia co to są równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą na podstawie podanych przykładów;

          - uczeń ustala niewiadomą i zapisuje równanie oraz próbuje rozwiązać proste równanie;

          - uczeń zapisuje równanie opisując sytuację na rysunku;

           

          Cel uczniowski

          Nauczysz się:

          - rozpoznawać równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą;

          - zapisywać równania  pierwszego stopnia z jedną niewiadomą;

          - ustalać niewiadomą i rozwiązywać proste równania.

           

          Dostępna technologia/ narzędzia w klasie:

          W klasie znajduje się:

          - tablica interaktywna lub monitor interaktywny z podłączeniem do laptopa, który ma dostęp do Internetu;

          Dostępne w klasie inne dodatkowe wyposażenie:

          W klasie znajdują się:

          - plansze pomocnicze, wykonane przez nauczyciela, z przykładami równań pierwszego stopnia;

          - tablica suchościeralna

          Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności

          uczniów:

          Metody: słowna, praktycznego działania

          Formy: grupowa, zbiorowa, indywidualna

          Środki dydaktyczne: karty pracy, ePodręcznik, podręcznik „Matematyka z plusem” kl. 7

           

          1. Sprawdzenie listy obecności uczniów. (1 min)
          2. Podanie tematu lekcji – zapis na tablicy. (1 min)
          3. Wyświetlenie na tablicy interaktywnej celów uczniowskich. Nauczyciel wspólnie z uczniami wyjaśnia cele lekcji.  (3 min)
          4. Odwołanie się do wiedzy uczniów – uczniowie zapisują przykłady równań, które pamiętają z klas młodszych. Wylosowani uczniowie próbują znaleźć rozwiązania tych równań. Nauczyciel dopisuje trudniejsze równania z dwiema niewiadomymi i drugiego stopnia. Również wyświetla definicje i przykłady równań pierwszego stopnia na tablicy interaktywnej z ePodręcznika (strona 1 z 3 z tematu 7.1). Nauczyciel podsumowuje, nawiązując do równań, które zostały zapisane oraz do tych wyświetlonych na tablicy interaktywnej. (4 min)
          5. Uczniowie zapisują przykłady równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zeszytach. Następnie zostają podzieleni na 4 grupy 3-osobowe (losowanie grup), każda z grup otrzymuje rozsypankę z różnymi równaniami i jej zadaniem jest wybrać równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą. Po sprawdzeniu poprawności wykonania zadania wspólnie z uczniami nauczyciel wykonuje zadania z ePodręczniaka (strona 2 z 3 z tematu 7.1). Do tablicy przychodzą kolejno wylosowania uczniowie. Nauczyciel w trakcie pracy uczniów monitoruje i działania (7 min).
          6. Po poprzednim ćwiczeniu nauczyciel rozdaje uczniom plansze z rysunkami figur. Zadaniem uczniów jest zapisanie zaistniałych sytuacji za pomocą równań np. obwodu figury, czy równości na wadze oraz rozwiązać równania. Pierwszy przykład nauczyciel wykonuje wspólnie z uczniami. Kolejne wykonują uczniowie samodzielnie. (7 minut)
          7. Uczniowie nadal pracują indywidualnie, nauczyciel prezentuje kolejne karty z ePodręcznika (strona 2 z 3 i 3 z 3 z tematu 7.1) i znów wylosowani uczniowie rozwiązują przykłady. Uczniowie uczą się prawidłowo określać niewiadomą i zapisywać równanie (8 minut).
          8. Nauczyciel znów wraca do pracy w grupach. Nauczyciel wręcza grupom karty pracy, na których zapisane są różne zadania utrwalające wiedzę i umiejętności z lekcji. (każda grupa ma inne zadania). Nauczyciel podaje instrukcję. Uczniowie w grupach próbują tez rozwiązać proste równania.  Gdy grupy kończą wymieniają się między sobą kartami z rozwiązaniem. Sprawdzają prawidłowość rozwiązania grupy, której kartę otrzymali. Nauczyciel w trakcie pracy kontroluje prawidłowość działań uczniów.  (10 min)
          9. Podsumowanie: Nauczyciel rozdaje uczniom krótkie ankiety ewaluacyjne:

          - Czy podobała Ci się dzisiejsza lekcja?

          - Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem/am się…

          - Na dzisiejszej lekcji najtrudniejsze było..

          Prosi uczniów, by zapisali swoje odpowiedzi, po czym zabiera je do analizy własnej, aby prawidłowo zaplanować kolejną lekcję. (3 min)

          1. Nauczyciel zadaje pracę domową z tradycyjnego podręcznika. (1 min)

          Sposób ewaluacji lekcji:

          Kryteria:

           

          - uczniowie rozpoznają równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą;

          - uczniowie prawidłowo zapisują równania opisując odpowiednią sytuację;

          - uczniowie prawidłowo ustalają niewiadomą i potrafią rozwiązać proste równanie.

           

           

          Wskaźniki:

           

          Uczniowie potrafią znaleźć błędy i je poprawić.

           

           

           

           

          4) Scenariusz lekcji chemii z wykorzystaniem monitora interaktywnego

          Reakcja syntezy

          Przedmiot:

          Chemia

          Etap edukacyjny:

          II etap edukacyjny (kl VII)

          Tytuł, numer lekcji z e-podręcznika:

          Reakcje syntezy i analizy (3.2)

          Realizowane obszar/y podstawy programowej:

          Punkt 3:

          Uczeń podaje przykłady różnych typów reakcji (reakcja syntezy), wskazuje substraty i produkty; zapisuje równania reakcji chemicznych

          w formie cząsteczkowej, dobiera współczynniki stechiometryczne.

          Cel/le lekcji:

           

          Cel nauczycielski:

          - uczeń zna i wyjaśnia przebieg reakcji syntezy na podstawie podanych przykładów;

          - uczeń dobiera współczynniki stechiometryczne;

          - uczeń zapisuje przedbieg reakcji syntezy;

           

          Cel uczniowski

          Nauczysz się:

          - wskazywać i opisywać reakcję syntezy;

          - zapisywać równania  syntezy, czyli łączenie;

          - dobierać współczynniki w równaniach i syntezy.

           

          Dostępna technologia/ narzędzia w klasie:

          W klasie znajduje się:

          - tablica interaktywna lub monitor interaktywny z podłączeniem do laptopa, który ma dostęp do Internetu;

          - telewizor podłączony do komputera stacjonarnego, z dostępem do Internetu.

          Dostępne w klasie inne dodatkowe wyposażenie:

          W klasie znajdują się:

          - tablica z układem okresowym;

          - plansze pomocnicze;

          - tablica suchościeralna-magnetyczna

          Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności

          uczniów:

          Metody: słowna, praktycznego działania

          Formy: grupowa, zbiorowa

          Środki dydaktyczne: karty pracy, ePodręcznik

           

          1. Sprawdzenie listy obecności uczniów. (1 min)
          2. Podanie tematu lekcji – zapis na tablicy. (1 min)
          3. Rozdanie uczniom kartek, do wklejenia pod tematem lekcji, z celami w języku ucznia. Nauczyciel wspólnie z uczniami odczytuje cele i prosi dwóch wylosowanych uczniów o wyjaśnienie celów lekcji.  (3 min)
          4. Odwołanie się do wiedzy uczniów – wylosowany uczeń zapisuje przykładowe, słowne równanie rekcji chemicznej, kolejny wylosowany uczeń wskazuje substraty i produkty reakcji chemicznej. Kolejny wylosowany uczeń przypomina różnicę pomiędzy atomem i cząsteczką, również w zapisie. Kolejny uczeń przypomina określanie wartościowości pierwiastków. Nauczyciel podsumowuje, nawiązując do typu reakcji, jaka została zapisana. (4 min)
          5. Uczniowie zostają podzieleni na 6 grup 2-osobowowych (losowanie grup), każda z grup ma opracować zasady obowiązujące przy zapisie równania reakcji chemicznej (pracują w oparciu o materiał wyświetlony na tablicy interaktywnej – zasoby ePodręcznika oraz podręcznik tradycyjny). Każda osoba z grupy ma zapoznać się z zasadami, stać się ekspertem. Nauczyciel w trakcie pracy uczniów monitoruje i działania (7 min).
          6. Po stworzeniu zasad nauczyciel zapisuje na tablicy słowny zapis równania reakcji syntezy (tlen+magnez->tlenek magnezu). Prosi ucznia z pierwszej grupy o zapis rekcji za pomocą symboli, uczeń z drugiej grupy określa substraty i produkty reakcji, uczeń z trzeciej grupy określa ilość atomów poszczególnych pierwiastków po stronie substratów i produktów. Uczeń z grupy czwartej określa, co należy zrobić aby liczba atomów po obu stronach była taka sama. Uczeń z grypy piątej dobiera współczynniki stechiometryczne. Uczeń z grupy szóstej określa finalną sumę atomów. (10 minut)
          7. Uczniowie nadal pracują w parach, nauczyciel prezentuje kolejną kartę z ePodręcznika (Jak nazywamy reakcję, w wyniku której substancje łączą się ze sobą, tworząc jeden związek chemiczny?) – dyskusja z uczniami (5 minut).
          8. Nauczyciel wręcza grupom karty pracy, na których zapisana jest słownie reakcja syntezy (każda grupa ma inny przykład). Nauczyciel podaje instrukcję. Uczniowie w grupach realizują kolejne etapy zapisu reakcji symbolami, określając przy tym ilość atomów, uzupełniając współczynniki stechiometryczne.  Gdy grupy kończą wymieniają się między sobą kartami z rozwiązaniem. Sprawdzają prawidłowość rozwiązania grupy, której kartę otrzymali. Nauczyciel w trakcie pracy kontroluje prawidłowość działań uczniów.  (10 min)
          9. Podsumowanie: Nauczyciel na tablicy wyświetla następujące pytania:

          - Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem/am się…

          - Na dzisiejszej lekcji najtrudniejsze było..

          Prosi uczniów, by na rozdanych karteczkach zapisali swoje odpowiedzi, po czym zabiera je do analizy własnej, aby prawidłowo zaplanować kolejną lekcję. (3 min)

          1. Nauczyciel rozdaje pracę domową na kartkach. Praca domowa do wyboru:

          - napisz reakcję syntezy wapnia z tlenem, dobierz współczynniki

          Lub

          - napisz reakcję syntezy powstawania soli kuchennej, dobierz współczynniki. (1 min)

          Sposób ewaluacji lekcji:

          Kryteria:

           

          - uczniowie zapisują równania reakcji syntezy symbolami chemicznymi;

          - uczniowie prawidłowo dobierają współczynniki stechiometryczne.

           

           

          Wskaźniki:

           

          Uczniowie sprawdzając pracę sowich kolegów dostrzegają błędy.

           

           

           

           

           

          5) Scenariusz lekcji otwartej z języka niemieckiego w klasie VII 

          Scenariusz lekcji języka niemieckiego

           

          Tematyka: Berlin – stolica Niemiec

          Temat: Berlin – Besichtigung. Zwiedzanie Berlina

          Czas trwania lekcji: 45min

           

          Cele lekcji:

          Cel kształcący:

          - rozwijanie sprawności mówienia,

          - rozwijanie sprawności rozumienia ze słuchu

          - rozwijanie sprawności pisania.

          Cel poznawczy:

          -  przedstawienie stolicy Niemiec – Berlina,

          - przekazanie informacji o najważniejszych zabytkach i charakterystycznych miejscach w Berlinie.

          Cel wychowawczy:

          - uwrażliwienie uczniów na lekturę i obyczaje krajów niemieckojęzycznych.

           

          Metody pracy:

          • problemowo- aktywizujące;
          • gra dydaktyczna
          • piosenka z lukami
          • podająca;
          • objaśnienie;
          • wyjaśnienie;
          • praktyczne;
          • pokaz;
          • ćwiczenia praktyczne.

           

          Formy pracy:

          • praca indywidualna kierowana przez nauczyciela i samodzielna;
          • praca w grupie

           

           

          Środki dydaktyczne:

          • tablica interaktywna lub monitor interaktywny z podłączeniem do laptopa, który ma dostęp do internetu;
          • karty pracy;
          •  quiz;
          • piosenka z lukami;
          • mapa;
          • zdjęcia;
          • ćwiczenia na utrwalenie poznanego słownictwa;

           

          Przebieg lekcji:

          Część wstępna

          Przywitanie się, Guten Morgen

          Sprawdzenie listy obecności.

           

          Rozgrzewka językowa:

           

          Wprowadzenie do tematu lekcji:

          Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę tej lekcji poprzez zapytanie ich, czy byli już w Berlinie:

          - Wart ihr schon in Berlin?

          - Wie heißt die größte Stadt Deutschlands?

          - Welche Stadt ist die Hauptstadt Deutschlands?

          - Welche Sehenswürdigkeiten kennt ihr?

           

          Prezentacja wyświetlona na tablicy interaktywnej.

           

          Zasadnicza część lekcji:

           

          1. Nauczyciel pokazuje na tablicy mapę Berlina. Pokazuje uczniom zabytki miasta z ich nazwami. Uczniowie zgłaszają się, podchodzą do tablicy i odnajdują na mapie dany zabytek.

          Nauczyciel daje uczniowi, krótki opis miejsca, który to uczeń odczytuje na głos klasie. Po przeczytaniu uczeń próbuje przetłumaczyć tekst.

          2. Nauczyciel rozdaje uczniom tekst piosenki „Ticket nach Berlin” z lukami. Uczniowie podczas dwukrotnego wysłuchania tekstu uzupełniają luki w piosence. Jeden z uczniów odczytuje tekst piosenki. Nauczyciel wyjaśnia nieznane słownictwo.

          3. Nauczyciel dzieli uczniów w grupy czteroosobowe. Każda grupa otrzymuje „Berlin- Quiz”. Zadanie polega na jak najszybszym dopasowaniu odpowiedzi do pytań. Grupa która pierwsza odpowie na poprawnie na pytania odczytuje właściwe odpowiedzi, które później zaznaczają na wyświetlonym pliku na tablicy interaktywnej.

           

          Podsumowanie

          Nauczyciel zadaje pracę domową.

           

          6) Scenariusz lekcji informatyki w klasie IV

           

           

          Komputer i rola w informatyce

          Przedmiot:

          Informatyka

          Etap edukacyjny:

          II etap edukacyjny (kl IV)

          Tytuł, numer lekcji z e-podręcznika:

          1.1.1. Rola komputera w informatyce

          Realizowane obszar/y podstawy programowej:

          Punkt 3:

          Posługiwanie się komputerem, urządzeniami cyfrowymi i sieciami komputerowymi

          Uczeń:

          1)  opisuje funkcje podstawowych elementów komputera i urządzeń zewnętrznych

          Cel/le lekcji:

           

          Cel nauczycielski:

          - uczeń zna i wyjaśnia pojęcie informatyka;

          - uczeń, zna i wymienia urządzenia wyposażone w komputer;

          - uczeń zna i różnicuje znaki jednostkowe i niejednostkowe;

           

          Cel uczniowski

          -  dowiesz się czym jest informatyka;

          -  dowiesz się jakie urządzenia w Twoim otoczeniu działają dzięki komputerowi;

          -  odróżnisz znaki jednostkowe od niejednostkowych.

           

          Dostępna technologia/ narzędzia w klasie:

          W klasie znajduje się:

          - monitor interaktywny, podłączony do laptopa, który ma dostęp do Internetu;

          - 14 stanowisk z komputerami stacjonarnymi podłączonymi do Internetu.

          Dostępne w klasie inne dodatkowe wyposażenie:

          W klasie znajdują się:

          - plansze pomocnicze;

          Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności

          uczniów:

          Metody: słowna, praktycznego działania

          Formy: indywidualna, zbiorowa

          Środki dydaktyczne: karty pracy, ePodręcznik

           

          1. Sprawdzenie listy obecności uczniów. (1 minuta)
          2. Podanie tematu lekcji – zapis na tablicy. (1 minuta)
          3. Uczniowie włączają komputery i logują się na swoje konta. Nauczyciel pomaga uczniom wpisywać loginy. (2 minuty)
          4. Uczniowie otrzymują karty, do wklejenia pod tematem lekcji, z celami w języku ucznia. Wybrane przez nauczyciela dzieci parafrazują cele.  (4 minuty)
          5. Odwołanie się do wiedzy uczniów – jeden z uczniów na prośbę nauczyciela zapisuje na monitorze interaktywnym słowo INFORMATYKA. Zadaniem uczniów jest podanie jak największej liczby skojarzeń do tegoż słowa, co utworzy mapę myśli. Po zakończeniu burzy mózgów nauczyciel podsumowuje pomysły dzieci. (10 minut)
          6. Uczniowie siadają przy swoich stanowiskach pracy na komputerach. Obserwując działania nauczyciela na monitorze interaktywnym, który pokazuje, w jaki sposób wejść na stronę e-podręczniki, uruchamiają e-podręczniki na swoich komputerach na temacie "Rola komputera w informatyce". (2 minuty)
          7. Zadaniem uczniów jest realizowanie ćwiczeń zawartych w uruchomionym e-podręczniku (ćwiczenia realizowane są w tym samym tempie przez wszystkich uczniów). Podczas, gdy uczniowie pracują przy swoich stanowiskach, do każdego z zadań proszeni są po kolei uczniowie, którzy mają za zadanie wykonać dane ćwiczenie na monitorze interaktywnym (realizacja ćwiczeń od 1-6). Nauczyciel monitoruje pracę uczniów na bieżąco. (10 minut)
          8.  Kolejnym zadaniem uczniów jest znalezienie za pomocą przeglądarki internetowej zdjęcia jednego urządzenia zawierającego komputer, które znajduje się w ich domach. Następnie znalezione urządzenie mają opisać w zeszycie. Nauczyciel na bieżąco monitoruje pracę uczniów. (6 minut)
          9. Podsumowanie: Nauczyciel na monitorze interaktywnym wyświetla następujące hasła:

          - W trakcie dzisiejszej lekcji dowiedziałem/am się…

          - Na dzisiejszej lekcji najtrudniejsze było..

          Uczniowie w formie burzy mózgów zastanawiają się nad odpowiedziami. Następnie wspólnie wybierają najbardziej odpowiadające ich odczuciom odpowiedzi i zapisują je w swoich zeszytach. (5 minuty)

          1. Nauczyciel dyktuje pracę domową, uczniowie zapisują ją w zeszytach. Praca domowa:

          - Narysuj w programie Paint wymyślone urządzenie codziennego użytku, do którego mógłbyś zamontować komputer, w celu poprawy jego działania. (4 minuty)

          Sposób ewaluacji lekcji:

          Kryteria:

           

          Uczniowie rozumieją cele lekcji.

           

           

          Wskaźniki:

           

          Nauczyciel prosi uczniów o określenie stopnia zrozumienia celów lekcji.

           

           

           

           

          7) Scenariusz lekcji otwartej z geografii w klasie VII

           

          Scenariusz lekcji geografii w klasie VII z wykorzystaniem TIK

          Temat lekcji:: Migracje wewnętrzne i zewnętrzne Polaków.

           

          1.Cele lekcji:  

          1. Wiadomości

          Uczeń:

          • rozumie i wyjaśnia pojęcia: migracja, imigracja, emigracja, saldo migracji, współczynnik salda migracji, przyrost rzeczywisty, współczynnik przyrostu rzeczywistego
          • wyjaśnia przyczyny i skutki migracji wewnętrznych i zewnętrznych,
          • odczytuje główne kierunki i wielkość migracji z Polski i do Polski,
          • oblicza przyrost rzeczywisty i saldo migracji dla Polski,  
          • wymienia nazwy krajów, w których mieszka najwięcej Polaków i pokazuje je na mapie,

           

          1. Umiejętności
          • uczeń potrafi obliczyć przyrost rzeczywisty ludności i interpretuje go
          • uczeń potrafi opisać wpływ ruchów migracyjnych na liczbę ludności Polski
          • uczeń potrafi obliczyć saldo migracji i interpretuje go

           

          1. Metody i forma pracy

          Metody: metoda problemowa – karta pracy, analiza danych statystycznych, praca z mapą, mapa mentalna.

          Formy pracy: indywidualna i grupowa.

           

          1. Środki dydaktyczne
          • Podręcznik i ćwiczenie „Planeta Nowa 7” (str.97 – l00),
          • ścienna mapa polityczna świata, atlasy geograficzne,
          • TIK, zasoby multimedialne Nowej Ery do geografii Planeta Nowa 7 - prezentacja multimedialna,
          • duże arkusze papieru, karteczki samoprzylepne i pisaki
          • karty pracy.

           

          1. Przebieg lekcji

           

          1. Faza wprowadzająca
          1. Czynności organizacyjne.
          2. Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji

           

          1. Faza realizacyjna
          1. Nauczyciel zadaje pytania do nowego tematu:
            • Co to jest migracja,, imigracja, emigracja ?
          2. Uczniowie wyszukują w podręczniku str. 97 wyjaśnienia pojęć
          3. Nauczyciel zadaje kolejne pytania i prezentuje klasie film z zasobów multiteki Planeta Nowa 7 pokazujące odpowiedzi do tych pytań
            • Jakie są przyczyny migracji ?
            • Jakie są typy migracji?
            • Dlaczego w Polsce występowały masowe ruchy migracyjne i co było ich przyczyną?
            • Jakie zmiany spowodowały wielkie migracje powojenne i w jakich kierunkach one przebiegały?
            • Które obszary na świecie są największym skupiskiem Polonii?
            • Wskaż na mapie państwa w których mieszka najwięcej Polaków.
          1. Nauczyciel dzieli klasę na  2 grupy i rozdaje im karteczki samoprzylepne. Uczniowie spośród grupy wybierają lidera, który koordynuje pracą grupy. Mocuje dwa duże arkusze papieru dla każdej grupy  z napisami na środku.

           Gr I - przyczyny migracji wewnętrznej i odchodzące strzałki

          Gr II - przyczyny migracji zewnętrznej i odchodzące strzałki.

          Prezentuje klasie slajdy  – „Przyczyny migracji”  i przekazuje polecenie: zastanówcie się jakie są przyczyny migracji i swoje propozycje zapiszcie na karteczkach, które umieścicie w odpowiednim miejscu na arkuszu papieru.

          1. Przedstawiciele grup odczytują efekty swojej pracy.
          2. Nauczyciel rozdaje uczniom „kart pracy” do wykonania na podstawie informacji w podręczniku i prezentowanych  slajdów .

            

           1 slajd  – Pozytywne i negatywne skutki migracji zewnętrznej. Na podstawie informacji zawartych w podręczniku  określcie pozytywne i negatywne skutki migracji zewnętrznej.

          2  slajd  – Wielkość migracji zewnętrznych w Polsce w latach 1980-2009. – Dokonajcie analizy przedstawionego wykresu  - określcie lata, w których wielkość emigracji i imigracji w Polsce była największa.

          3 slajd  – Saldo migracji, współczynnik przyrostu rzeczywistego (definicja i wzór). Odczytajcie znaczenie terminu saldo migracji. Zapoznajcie się ze wzorem na obliczanie salda migracji i  współczynnika przyrostu rzeczywistego

          4 Wykonanie zadania 4 i 5 z karty pracy. Chętni  uczniowie wykonują obliczenia na tablicy, a wszyscy uczniowie wykonują te zadania w karcie pracy. Nauczyciel kontroluje wykonywanie zadań i ocenia ich poprawność.

          1. Faza podsumowująca

           

          1. Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości np.:
            • zastanów się i odpowiedz jakie skutki ma migracja z punktu widzenia interesów
          2. Zadanie pracy domowej – ćwiczenia str.65-67

           

           Literatura:

          • M. Szubert, Planeta Nowa , Nowa Era, Warszawa 2017.
          • J. Flis, Słownik szkolny. Terminy geograficzne, WSiP, Warszawa 1999.
          • Atlas geograficzny – Polska Kontynenty Świat, Nowa Era.
          • http://www.stat.gov.pl
          • Multiteka – Planeta Nowa 7; Nowa Era
          • Prezentacja multimedialna: