Młodzi przedsiębiorczy 2018/2019

Praca metodą projektu w doradztwie zawodowym i kształtowaniu postaw przedsiębiorczych - lekcja w klasie VIII

W ramach programu "Młodzi przedsiębiorczy" dnia 28 listopada na godzinie wychowawczej, uczniowie klasy VIII z pomocą swojego wychowawcy określali  swoją przyszłość zawodową wykorzystując  cztery pytania: Kim jestem?, Co lubię?, Co potrafię?, Czego pragnę? Wybór zawodu lub dalszej ścieżki edukacyjnej jest ważną decyzją. Dlatego uczniowie nie powinni wybierać zawodu lub szkoły bez gruntownej analizy samego siebie.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji, chociaż odpowiedzi na niektóre pytania wymagały od nich zastanowienia i przemyślenia. Na pytanie "Kim jestem?" uczniowie odpowiadali np.  dobrym kolegą, dobrym synem, jestem odpowiedzialny..., na pytanie "Co lubię?" uczniowie wskazywali różne czynności np. lubię jeśc lody, lubię rysować, grać w gry komputerowe... Pytanie kolejne "Czego potrafię?" było dla uczniów trochę problemowe. Można zobaczyć takie odpowiedzi jak np. potrafię tańczyć, gotować, naprawiać komputery... Odpowiedź na ostatnie pytanie "Czego pragnę?"wymagała dłuższego zastanowienia. U wielu uczniów odpowiedź była związana z odpowiedzią na poprzednie pytanie. Niektórzy uczniowie odpowiadali, że pragną być np. informatykiem, kucharzem, a inni mówili, że pragną być szczęśliwi.  Na zakończenie zajęć została stworzona jedna duża plansza z odpowiedziami wszystkich uczniów. Wszyscy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i planami na przyszłość.

Link do zdjęć z lekcji

• Szkoła Podstawowa im. prof. Zbigniewa Religi w Miedniewicach